Ադրբեջանի սցենարով նախատեսվում է հաջորդ քայլով Ռամիլ Սաֆարովին Ղարաբաղի նահանգապետ նշանակել. Բաբայան
Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հայտարարությունները վկայում են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցություններում առաջընթացին պաշտոնական Բաքվի պատրաստ չլինելու մասին: Այս մասին ասել է Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը՝ NEWS.am-ի խնդրանքով մեկնաբանելով «Ինտերֆաքս» գործակալության հետ զրույցում ադրբեջանցի նախարարի հայտարարությունները:
«Մամեդյարովի հայտարարությունները կարելի է գնահատել ոչ այլ կերպ, քան Բաքվի ապակառուցողական դիրքորոշման հերթական դրսևորում: Անհասկանալի է, թե սա ո՞ւմ հանդեպ է անհարգալից վերաբերմունք՝ մե՞ր, թե՞ ինքն իր: Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը որպես մեծ զիջում խոստանում է Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգությունն ու ինքնակառավարումը: Իսկ ի՞նչ է՝ հիմա դրանից զրկվա՞ծ ենք: Համանման հայտարարություններին զուգահեռ՝ Բաքուն շարունակում է պատերազմով սպառնալ: Չիրականացված երազանքներին դիմելու փոխարեն, Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է փոխեն հռետորաբանությունն ու մոտեցումները, պաշտոնական Ստեփանակերտի հետ ուղիղ բանակցություններ սկսեն: Սա մեծ քայլ կլիներ դեպի սուբստանտիվ բանակցություններ, ինչպես սիրում է արտահայտվել Մամեդյարովը»,- նշել է Դավիթ Բաբայանը:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի առաջարկած սցենարը նախատեսում է հաջորդ քայլով Ռամիլ Սաֆարովին Ղարաբաղի գեներալ-նահանգապետ նշանակումը: «Այդ ժամանակ «ֆիզիկական անվտանգության ապահովման» իմաստով ամբողջական լրակազմ կլինի: Ցավալի է, որ պաշտոնական Բաքուն իր պատրանքներից չի կարողանում հրաժարվել և նույն ոգով է շարունակում: Ադրբեջանի իրական նպատակները չեն փոխվել»,- շեշտել է Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղարը:

Предложенный Азербайджаном сценарий предполагает следующим шагом назначение Сафарова генерал-губернатором Карабаха: Бабаян - о заявлении Мамедъярова
Заявления главы МИД Азербайджана Эльмара Мамедъярова свидетельствуют о неготовности официального Баку к прогрессу в переговорах по урегулированию азербайджано-карабахского конфликта. Об этом заявил пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян, комментируя по просьбе корреспондента Новости Армении – NEWS.am заявления азербайджанского министра агентству Интерфакс
"Заявление Мамедъярова можно расценивать не иначе, как очередное проявление деструктивной позиции Баку. Непонятно, неуважение к кому это – к нам или самому себе? Глава МИД Азербайджана в качестве большой уступки обещает безопасность и самоуправление Нагорного Карабаха. А что, у нас сейчас нет этого? Параллельно подобным заявлениям Баку продолжает угрожать войной. Вместо того, чтобы апеллировать к несбыточным мечтам, властям Азербайджана следует изменить риторику и подходы, начать прямые переговоры с официальным Степанакертом. Это было бы большим шагом к субстантивным переговорам, как любит выражаться Мамедъяров", - отметил Давид Бабаян.
По его словам, предложенный властями Азербайджана сценарий предполагает следующим шагом назначение Рамиля Сафарова генерал-губернатором Карабаха. "Тогда будет полный комплект в плане "обеспечения физической безопасности". Жаль, что официальный Баку не может оторваться от своих иллюзий и продолжает в том же духе. Истинные намерения Азербайджана не изменились", - подчеркнул пресс-секретарь президента Арцаха.