Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունը 2018-ին
2018-ը Թուրքիայի համար բարդ տարի էր՝ նախագահական ընտրություններ, տնտեսական խնդիրներ երկրի ներսում, արտաքին քաղաքական մարտահրավերներ՝ ի դեմս ԱՄՆ-ի հետ լարված հարաբերությունների, Սիրիա ու քրդական խնդիր և այլն:
Հունիսին երկրում տեղի ունեցան արտահերթ նախագահական ու խորհրդարանական ընտրություններ, որոնցում հաղթանակ տարավ գործող նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը՝ ձայների 52.5%-ով: Ընտրությունների արդյունքները սպասելի էին: Թուրքական գործող ղեկավարությունը շարունակեց պահպանել իր դիրքերը, ինչով էլ պայմանավորված՝ էական փոփոխություններ տեղի չունեցան նաև երկրի արտաքին քաղաքական կուրսի ու որդեգրած մոտեցումների մեջ:
2018-ին ևս Թուրքիան ջանք չէր խնայում՝ ամրապնդելու համար իր դիրքերը Մերձավոր Արևելքում, մասնավորապես՝ Սիրիայում և Իրաքում: Տարին սկսվեց Սիրիայում թուրքական զինված ուժերի հատուկ գործողությամբ, որ ստացավ «Ձիթենու ճյուղ» անվանումը: Գործողությունն ուղղված էր քրդական «Դեմոկրատական միություն» կուսակցության և դրա ռազմական թևի՝ «Ժողովրդական ինքնապաշտպանության ջոկատների» դեմ: Թուրքիան այս գործողությունը բացատրեց ՆԱՏՕ-ի հարավային սահմանները պաշտպանելու, ինչպես նաև Թուրքիայի սահմանին ահաբեկչական միջանցքի ձևավորումը կանխելու մտադրությամբ:
Ամբողջ տարվա ընթացքում սիրիական ճգնաժամի թեմայով պարբերաբար տեղի ունեցան տարբեր մակարդակներով հանդիպումներ Թուրքիայի, Իրանի ու Ռուսաստանի միջև: Մարտին Աստանայում տեղի ունեցավ փորձագիտական հանդիպում Թուրքիայի, Իրանի ու ՌԴ-ի արտգործնախարարների մասնակցությամբ, որտեղ Թուրքիան հանդես եկավ սիրիական ճգնաժամի քաղաքական լուծումները գտնելու կոչով:
Արդեն ապրիլին Թուրքիայում տեղի ունեցավ Թուրքիայի, Ռուսաստանի և Իրանի նախագահների հանդիպումը, ինչին հաջորդեցին քննարկումները արտգործնախարարների մակարդակով: Ընդհանուր առմամբ, կողմերը իրենց հավատարմությունը հայտնեցին Սիրիայի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի բանաձևերին, խնդրի կարգավորմանը՝ Սիրիայի ինքնիշխանության ու տարածքային ամբողջականության սկզբունքների հարգման հիման վրա, ինչպես նաև հակամարտության կարգավորմանը՝ քաղաքական երկխոսության միջոցով:
Աշնանը Սիրիայի հարցով եռակողմ ձևաչափով հանդիպում եղավ Իրանում, որտեղ ի հայտ եկան կողմերի ունեցած որոշակի տարաձայնությունները, մասնավորապես՝ սիրիական Իդլիբի հարցում, որտեղ, ավելի ուշ՝ Սոչիի հանդիպման արդյունքներով, որոշում ընդունվեց ստեղծել ապառազմականացված գոտի:
ՌԴ-Թուրքիա հարաբերությունները կայուն զարգացման միտումներ են դրսևորել 2018-ի ողջ ընթացքում: Տարվա կարևոր իրադարձություններից էր Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի եռօրյա պաշտոնական այցը Ռուսաստան: Բացի բովանդակային քննարկումներից, այցը կարևոր էր սպասվող Պուտին-Էրդողան հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքների տեսանկյունից: Արդեն ապրիլին տեղի ունեցավ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի երկօրյա այցը Անկարա: Հանդիպման օրակարգում թուրք-ռուսական հարաբերությունների խորացումն էր երկկողմ կարևորություն ունեցող այնպիսի հարցերում, ինչպիսիք են՝ սիրիական ճգնաժամը, տնտեսական նախագծերի իրականացումը, այդ թվում՝ C-400 զենիթա-հրթիռային համակարգերի ձեռքբերումը Թուրքիայի կողմից և այլն: Ռուս-թուրքական հարաբերություններում մերձեցման դինամիկան շարունակվեց մինչև տարեվերջ:
ԱՄՆ-ի հետ Թուրքիայի հարաբերությունները 2018-ին լարված բնույթ են կրել: Թուրքիան շարունակում էր պնդել, որ ամերիկյան ռազմական ներկայությունը Սիրիայում և աջակցությունը քրդերին ուղղակի հարված է իրեն և տարածաշրջանին: Հարաբերությունները ավելի սրվեցին տարվա երկրորդ կեսին: Հուլիս-օգոստոս ամիսներին երկկողմ հարաբերությունների օրակարգ բերվեց Թուրքիայում ձերբակալված ամերիկացի հոգևորական Էնդրյու Բրանսոնին ազատ արձակելու հարցը: Այս հարցում Թուրքիան ի վերջո ընդառաջ գնաց ամերիկյան կողմի պահանջներին և հոկտեմբերին թուրքական դատարանը ազատ արձակեց Բրանսոնին: Ենթադրվում էր, որ սա լավ ազդակ կարող է լինել երկկողմ հարաբերությունների բարելավման, պատժամիջոցների չեղարկման ճանապարհին, սակայն դա տեղի չունեցավ: ԱՄՆ-ն ոգևորված չէր ռուս-թուրքական, թուրք-իրանական հարաբերությունների մերձեցմամբ, ինչպես նաև Ստամբուլում Սիրիայի հարցով քառակողմ գագաթաժողովի անցկացմամբ, որին մասնակցում էին Ռուսաստանի, Թուրքիայի, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի ղեկավարները և որին հրավիրված չէր ամերիկյան կողմը:
Թուրք-ամերիկյան հարաբերություններում լարվածությունը սրվեց նաև Թուրքիայում սաուդցի ընդդիմադիր լրագրողի սպանության դեպքից հետո: Թուրքիան պաշտոնապես հայտարարեց, որ սպանությունը տեղի է ունեցել Սաուդյան Արաբիայի հյուպատոսության շենքում՝ բոլոր սլաքները ուղղելով դեպի Սաուդյան Արաբիայի գահաժառանգ արքայազնը, ում ամեն գնով փորձում էին պաշտպանել ամերիկացիները՝ որպես տարածաշրջանում իրենց հիմնական ու վստահելի դաշնակից:
Թուրք-ամերիկյան հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում կարևոր նշանակություն կարող է ունենալ արդեն տարեվերջին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի որոշումը՝ զորքերը Սիրիայից դուրս բերելու վերաբերյալ, ինչը լուրջ հուզումներ ու քննարկումներ առաջ բերեց հենց ԱՄՆ-ում՝ դեմոկրատների ու հանրապետականների միջև:
Թուրքիան քայլեր ձեռնարկեց վերակենդանացնելու հարաբերությունները նաև Եվրամիության հետ, սակայն դեռ վաղ է խոսել կառուցողական երկխոսության հասնելու մասին: Տարվա հենց սկզբից վերսկսվեցին բանակցություններն ու քննարկումները Թուրքիայի՝ ԵՄ-ին անդամակցելու հարցով: Փետրվարին տեղի ունեցավ Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրիմի հանդիպումը Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ: Հանդիպման արդյունքներն ամփոփելիս՝ թուրք պաշտոնյան նշեց, որ թուրք-գերմանական հարաբերությունները ընդհանուր առմամբ կարգավորված են: Սակայն եվրոպական կողմը հերթական անգամ բարձրաձայնեց իր չափորոշիչներին Թուրքիայի անհամապատասխանության մասին հունիսին՝ երկրում նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների հետ կապված: Չնայած կոպիտ խախտումներ դիտորդների կողմից չարձանագրվեցին, սակայն նրանք շարունակում էին պնդել, որ ընտրություններն անց են կացվել թեկնածուների միջև անհավասար պայմանների առկայությամբ, ինչպես նաև երկրում տիրող արտակարգ դրության պայմաններում:
Եվրոպայի հետ հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում կարևոր էր սեպտեմբերին կայացած Էրդողանի պետական այցը Գերմանիա: Արդյունքները, սակայն, փաստեցին մի բան. որոշ հարցերում երկխոսությունը հնարավոր է, սակայն էական տարաձայնությունները դեռ հարթված չեն:
Նոյեմբերի 22-ին Բրյուսելում վերսկսվեցին բարձր մակարդակով քննարկումները Թուրքիա-ԵՄ ձևաչափով, որոնց ընթացքում քննարկվեցին, մասնավորապես, Թուրքիայի՝ ԵՄ անդամակցության, Մաքսային միության և մի շարք այլ հարցերում երկկողմ հարաբերությունները: ԵՄ-ն վերահաստատեց իր մոտեցումը՝ ընդունել Թուրքիային միայն եվրոպական չափորոշիչներին լիարժեք համապատասխանության դեպքում, ինչի իրականացման հարցում բավարար չի գնահատում Թուրքիայի քայլերը:
Ինչպես և արտաքին քաղաքականության մեջ, Թուրքիայի ներքին կյանքում նույնպես բարդ տարի էր: 2018-ը դրական տեղաշարժեր չարձանագրեց ներքին բռնաճնշումների ու հետապնդումների առումով: Հարկ է փաստել, որ 2018-ին ևս Թուրքիան աշխարհի պետությունների շարքում առաջին տեղն էր գրավում կալանավորված լրագրողների թվով՝ իր հետևում թողնելով Չինաստանին ու Եգիպտոսին: Թուրքիայում 2018-ի ընթացքում կալանավորվել է 68 լրագրող:

Турция: внешняя политика за 2018 год
2018 год был сложным для Турции: президентские выборы, экономические проблемы внутри страны, проблемы во внешней политике, напряженные отношения с США, Сирия и курдская проблема, и т. п.
В июне в стране прошли досрочные президентские и парламентские выборы, где президент Реджеп Тайип Эрдоган набрал 52,5% голосов. Результаты выборов были ожидаемыми. Турецкое руководство, таким образом, не поменялось, продолжало сохранять свои позиции, и во внешнеполитическом курсе и подходах страны не произошло существенных изменений.
В 2018 году Турция не пожалела усилий для укрепления своих позиций на Ближнем Востоке, особенно в Сирии и Ираке. Год начался со спецоперации турецких вооруженных сил в Сирии, получившей название "Оливковая ветвь". Операция была направлена ​​против партии Курдского демократического союза и ее военного крыла - Народных сил самообороны. Турция объяснила эту акцию намерением защитить южные границы НАТО и предотвратить формирование террористического коридора на турецкой границе.
В течение всего года регулярно проводились встречи между Турцией, Ираном и Россией на разных уровнях по сирийскому кризису. В марте в Астане прошла встреча экспертов с участием министров иностранных дел Турции, Ирана и России, на которой Турция призвала к поиску политических решений сирийского кризиса.
Встреча президентов Турции, России и Ирана состоялась в апреле в Турции, после чего состоялись обсуждения на уровне министров иностранных дел. В целом стороны выразили свою лояльность резолюциям ООН по Сирии, урегулированию проблемы, уважению принципов суверенитета и территориальной целостности Сирии, а также урегулированию конфликта путем политического диалога.
Осенью трехсторонняя встреча по Сирии была проведена в Иране, где у сторон выявились некоторые разногласия, в частности, касающиеся проблемы сирийского Идлиба. Там же, уже по итогам встречи в Сочи, было принято решение о создании демилитаризованной зоны.
Российско-турецкие отношения на протяжении всего 2018 года демонстрировали устойчивые тенденции развития. Одним из важных событий года стал трехдневный официальный визит министра иностранных дел Турции Мевлюта Чавушоглу в Россию. Помимо дискуссий, касающихся спорных вопросов, визит был важен с точки зрения подготовки к предстоящей встрече Путина и Эрдогана. Двухдневный визит президента России Владимира Путина в Анкару состоялся в апреле. Повестка дня включала углубление турецко-российских отношений в двусторонних важных вопросах - таких как сирийский кризис, реализация экономических проектов, в том числе приобретение ракетных систем C-400 Турцией и так далее. Динамика российско-турецкого сближения продолжалась до конца года.
Отношения Турции с США в 2018 году были напряженными. Турция продолжала настаивать на том, что американское военное присутствие в Сирии и поддержка курдов - непосредственный удар по Турции и региону. Отношения между странами обострились во второй половине года. В июле-августе вопрос об освобождении американского пастора Эндрю Брансона, арестованного в Турции, был в повестке двусторонних отношений. В итоге Турция удовлетворила требования американской стороны, и в октябре турецкий суд освободил Брансона. Предполагалось, что это может стать хорошим сигналом для улучшения двусторонних отношений и для избежания антитурецких санкций, но этого не произошло. Соединенные Штаты не были довольны сближением в российско-турецких, турецко-иранских отношениях, а также четырехсторонним саммитом по Сирии в Стамбуле, на котором присутствовали лидеры России, Турции, Франции и Германии, и на который не была приглашена американская сторона.
Напряженность в турецко-американских отношениях также обострилась после убийства саудовского журналиста в Турции. Турция официально объявила, что убийство произошло в здании консульства Саудовской Аравии, направив все стрелы на наследного принца Саудовской Аравии, которого - как своего главного и надежного союзника в регионе - пытались защитить американцы.
В контексте турецко-американских отношений позитивное влияние может иметь решение президента США Дональда Трампа о выводе войск из Сирии, что вызвало волнения и споры в США между демократами и ​​республиканцами.
Турция предприняла шаги по возрождению отношений с Евросоюзом, но пока рано говорить о конструктивном диалоге. Переговоры и дискуссии о членстве Турции в ЕС возобновились с самого начала года. В феврале премьер-министр Турции Бинали Йылдырим встретился с канцлером Германии Ангелой Меркель. Подводя итоги встречи, турецкий чиновник отметил, что турецко-германские отношения в целом улучшаются. Однако в июне европейская сторона вновь заявила о несоответствии президентских и парламентских выборов в Турции европейским стандартам. Хотя грубых нарушений наблюдатели не выявили, они продолжали настаивать на том, что выборы проходили в неравных условиях для кандидатов, а также в условиях чрезвычайного положения в стране.
В контексте нормализации отношений с Европой был важен государственный визит Эрдогана в Германию в сентябре. Результаты показали одно - в некоторых случаях диалог возможен, но существенные разногласия еще не урегулированы.
Дискуссии высокого уровня по формату Турция-ЕС были возобновлены 22 ноября в Брюсселе, в их ходе обсуждались вопросы двусторонних отношений между Турцией, членством в ЕС, Таможенным союзом и рядом других вопросов. ЕС подтвердил свое обязательство о членстве  Турции, только если она полностью соответствует европейским стандартам.
Как и во внешней политике, 2018 год был трудным и во внутренней жизни страны. Прошедший год не принес никаких положительных сдвигов во внутренних репрессиях и преследованиях. Следует отметить, что в 2018 году Турция заняла первое место в мире по количеству задержанных журналистов (68 журналистов за год), опередив Китай и Египет.