2019 թվականը պետք է դառնա անհատական ջանքի հաղթանակի տարի, մտքի ու աշխատանքի համադրման տարի. Նիկոլ Փաշինյան (տեսանյութ)
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ:
«Սիրելի ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ, Արցախի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ, Սփյուռքի հպարտ հայություն.
Ահա և անցավ 2018 թվականը: Սա մի տարի էր, որ մնալու է համաշխարհային և հայ ժողովրդի պատմության մեջ, յուրաքանչյուր հայի հիշողության մեջ՝ որպես ժողովրդի իշխանության հաստատման, քաղաքացիական արժանապատվության, լավատեսության ու պետականության հաղթանակի տարի:
2018-ը մի տարի էր, երբ հայաստանաբնակ թե սփյուռքահայ, մեծ ու մանուկ, կին թե տղամարդ, գյուղաբնակ թե քաղաքաբնակ՝ միավորվեցին մեկ ընդհանուր նպատակի շուրջ և կերտեցին մեկ ընդհանուր հաղթանակ, որն ի վերջո դարձավ ազգային միասնության մի բացառիկ նվաճում:
2018-2019 թվականների այս սահմանագծին ուզում եմ ձևակերպել, ուրեմն, այն խնդիրը, որ դրված է մեր առաջ. 2019 թվականը դարձնել նույնքան սիրելի ու հարազատ, նույնքան հիշարժան և հաղթառատ, որքան եղավ 2018 թվականը:
Եվ հարկ եմ համարում արձանագրել, որ անցնող տարին ոչ թե մեր հաղթանակների գագաթն էր, այլ ընդամենը ստորոտը, ոչ թե մեր երթի եզրագիծն էր, այլ ընդամենը մեկնարկը:
2019 թվականին մենք պետք է նվաճենք նոր բարձունքներ, արձանագրենք նոր հաջողություններ և առաջին հերթին մեր երկրի սոցիալ-տնտեսական կյանքում:
2019 թվականի մեր հիմնական խնդիրը տնտեսական հեղափոխությունն է, նրա արդյունքներն ավելի ու ավելի տեսանելի դարձնելը: Բայց եկող տարին նույնպես մեր հաղթանակների գագաթնակետը չի լինելու, ոչ թե այն պատճառով, որ մեր թռիչքը ցածր է լինելու, այլ այն պատճառով, որ մեր ազգային և պետական հավակնությունները լինելու են բարձր, ավելի բարձր, ավելի ու ավելի բարձր:
Սրանում է Հայաստանում տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխության առանցքային իմաստը: Երբ ժողովուրդը հավատում է իր միասնության ուժին, իր անցյալի և ապագայի ուժին: Մենք հավատում ենք մեր ամեն քաղաքացու ստեղծարար տաղանդին և 2019 թվականը պիտի դառնա հենց ստեղծարար տաղանդի հաղթանակի տարի, երբ ամեն անհատ, Հայաստանի Հանրապետության ամեն քաղաքացի, Հայաստան ներգաղթած ամեն մի հայ իրեն տեսնում է ոչ թե սպառողի, այլ արարողի դերում, ոչ թե հետևորդի, այլ առաջնորդի դերում, ոչ թե հարկ թաքցնողի, այլ հարկ վճարողի դերում, ոչ թե գործազուրկի, այլ աշխատողի դերում, ոչ թե աղքատի, այլ աղքատությանը հաղթողի, աղքատության հետ չհաշտվողի, աղքատությունը ստեղծարար մտքով, արդար աշխատանքով հաղթահարողի դերում:
2019 թվականը պետք է դառնա անհատական ջանքի հաղթանակի տարի, մտքի ու աշխատանքի համադրման տարի: Եվ ուրեմն, ամանորյա այս օրերին մեր տրամադրությունը պետք է նոր ուժով ու եռանդով լիցքավորի բոլորիս, նոր լավատեսությամբ և սիրով համակի մեր հայրենիքն ու ժողովրդին:
Ամանորյա այս երեկոյին ուզում եմ առանձնահատուկ ողջույններ հղել առաջնագծում և սահմանին կանգնած մեր բոլոր զինվորներին, սպաներին, գեներալներին, ովքեր աչալուրջ հսկում են մեր ամանորյա անդորրը:
Ողջունում եմ Հայաստանի ոստիկանության, ազգային անվտանգության ծառայության, արտակարգ իրավիճակների, արդարադատության նախարարության այն ծառայողներին, ովքեր ամանորյա այս րոպեներին իրենց ծառայական պարտականություններն են կատարում՝ ապահովելով մեր ժողովրդի անվտանգությունը:
Ողջունում եմ մեր այն բուժաշխատողներին, էներգետիկայի, հեռահաղորդակցության, տրանսպորտի ոլորտի այն աշխատողներին, և ընդհանրապես բոլոր այն մարդկանց, ովքեր Ամանորը դիմավորում են աշխատանքային պարտականությունները կատարելիս:
Եվ ի վերջո ողջունում եմ Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիներին, մեր բոլոր հայրենակիցներին՝ Հայաստանում, Արցախում և սփյուռքում:
Սիրում եմ բոլորիդ, հպարտանում եմ բոլորովդ և խոնարհվում եմ բոլորիդ առաջ:
Ժպտացեք իրար, սիրելի՛ հայրենակիցներ, որովհետև Նոր տարին, ահա, եկավ:
Շնորհավոր Ամանոր և Սուրբ Ծնունդ:
Եվ ուրեմն՝ կեցցե՛ Ազատությունը, կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, կեցցե՛նք մենք և մեր երեխաները, որ ապրում ենք և ապրելու ենք Ազատ և Երջանիկ Հայաստանում»:

Congratulatory Address by Acting Prime Minister Nikol Pashinyan on New Year and Christmas Holidays (VIDEO)
My dear people: proud citizens of the Republic of Armenia, proud citizens of the Republic of Artsakh, proud Armenians of the Diaspora.
We left behind the year 2018. It will remain in the history of the world and the Armenian people, in the memory of each Armenian as a year of reinstatement of people’s power, civil dignity, optimism and statehood.
The year 2018 was a year when the Armenian nationals and the Diaspora-based Armenians, adults and children, male and female, rural or urban united around one common goal and forged our common victory, which ultimately became an exceptional achievement of national unity.
At this borderline of 2018-2019, I want to formulate the task that is set in front of us: to make of 2019 just as dear and loved and memorable as the year 2018. And I consider it necessary to record that the passing year was not the summit of our victories, but only the foot, not the end of line of our march, but just the beginning. In 2019 we must achieve new heights, record new achievements first of all in our socio-economic life.
Our main task in 2019 is the economic revolution and making its results more tangible. But next year will not be the climax of our victories, not because our flight will be low, but because our national and state ambitions will be higher and higher.
This is the key point of the non-violent, velvety, popular revolution in Armenia. When people believe in the power of their unity, the power of their past and future. We believe in the creative talent of every citizen, and the year 2019 should become the year of creative talent’s victory when every individual citizen of the Republic of Armenia, every Armenian who have immigrated to Armenia can see themselves not as consumers, but creative individuals, not followers but leaders, not tax-evaders but taxpayers, not unemployed but employed citizens, not in the role of a poor person, but as people fighting against poverty with creative thinking and just work.
2019 should become a year of personal effort, a year of harmonious mind and work. Therefore, on these New Year’s Eve, our mood should be filled with new strength and energy, with new optimism and love for the sake of our homeland.
On the New Year’s Eve, I would like to send special greetings to all our soldiers, officers and generals who are on the frontline safeguarding our peace.
I welcome the officers of the Armenian Police, the National Security Service, the Ministry of Emergency Situations and the Ministry of Justice who are carrying out their service duties on New Year’s Eve, ensuring the security of our people.
I greet our healthcare workers, energy, telecommunications, transport workers, and all those who are celebrating the New Year while performing their job duties.
Finally, I welcome all the citizens of the Republic of Armenia, all our compatriots in Armenia, Artsakh and the Diaspora.
I love all of you, I am proud of you and I bow before you all. Smile to each other, dear compatriots, because here the New Year is coming.
So long live freedom, long live the Republic of Armenia, long live our children and we who live and will live in Free and Happy Armenia.