Կարագանդայում տեղի ունեցած ծեծկռտուքն ազգամիջյան բնույթ չի կրել. Կարագանդայի նահանգապետի մեկնաբանությունը դեպքի առթիվ
nur.kz
Ղազախստանի Կարագանդայի նահանգապետ Երլան Կոշանովը ոստիկանության շենքի մոտ հավաքված 200-230 մարդկանց հետ հանդիպման ընթացքում հայտարարել է, որ հունվարի մեկին «Հին Հռոմ» ռեստորանի մոտ հայերի մասնակցությամբ տեղի ունեցած զանգվածային ծեծկռտուքի բոլոր մեղավորները կպատժվեն: Այս մասին հաղորդում է nur.kz կայքը:
Նահանգապետը նաև նշել է, որ դեպքի առնչությամբ սկսված հետաքննության ընթացքն անձամբ Ղազախստանի գլխավոր դատախազի վերահսկողության տակ է գտնվում:
Նահանգապետարանից ընդգծել են, որ ծեծկռտուքը տեղի է ունեցել մարդկանց երկու խմբի միջև ու ազգամիջյան բնույթ չի կրել:
Հայտնի է նաև, որ հունվարի 6-ին Կարագանդայի իշխանությունները հանդիպել են ծեծկռտուքի հետևանքով սպանվածի հարազատների հետ՝ ներկայացնելով քննության ընթացքի որոշ մանրամասներ: Իշխանությունները խոսք են տվել, որ գործընթացը կլինի թափանցիկ և օբյեկտիվ:
Ընդհանուր առմամբ, հարուցվել է երկու քրեական գործ՝ «Սպանություն» և «Խուլիգանություն» հոդվածներով:
Հայտնի է, որ ծեծկռտուքին մասնակցել է ութ մարդ, որից յոթն արդեն կալանքի տակ է, մյուսի նկատմամբ միջազգային հետախուզում է հայտարարվել:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Կարագանդայի շրջանային դատարանը Սոխակ Մալխասյանի, Թորգոմ Մալխասյանի և Կաիր Նադիրբեկովի նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրել կալանքը: Կասկածյալ Նարեկ Գուրուրյանի նկատմամբ ևս, ով թաքնվել է իրավապահ մարմիններից և հետախուզման մեջ է գտնվում, նույնպես որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանքը:

Потасовка в Караганде не носила межнационального характера: власти Карагандийской области комментируют сложившуюся ситуацию в Караганде
Аким Карагандийской области Ерлан Кошанов выступил перед собравшимися у здания Департамента полиции 200-230 человек и дал пояснения о ходе следствия и дальнейших шагах расследования. Об этом передает nur.kz.
Аким заявил, что следствие взято под личный контроль Генерального прокурора РК, и отметил, что все виновные лица будут наказаны.
Власти пообещали, что процесс будет прозрачным и объективным.
По данному факту органами правопорядка возбуждены уголовные дела по статьям "Убийство" и "Хулиганство" Уголовного кодекса РК. Создана и оперативно работает следственная группа.
На сегодняшний день установлено 8 участников, 7 из которых взяты под стражу, один находится в международном розыске.
Обращаем внимание на тот факт, что потасовка произошла между двумя компаниями, и не носила межнационального характера, подчеркнули в акимате.
В акимате также напоминают, что за распространение заведомо ложной информации предусмотрена ответственность по статье 274 УК РК (штраф в размере до 5 000 МРП либо исправительные работы в том же размере, либо ограничение свободы на срок до 7 лет, либо лишение свободы на тот же срок).
Напомним, что 1-го января 2019 года в Караганде былаустроена массовая драка в ресторане "Древний Рим", в ходе которого был убит 23-летний мужчина.