Ֆրանսիան խստացնում է միջոցները «դեղին բաճկոնների» դեմ
Ֆրանսիայի վարչապետ Էդուար Ֆիլիպը հայտարարել է երկրում արդեն արդեն 7 շաբաթ շարունակվող բողոքի չարտոնված ակցիաների մասնակիցների համար պատասխանատվության միջոցները խստացնելու կառավարության պլանների մասին, փոխանցում է BBC-ն:
Կառավարությունը մտադիր է նոր օրենսդրություն ընդունել, որը կարգելի խուլիգաններին մասնակցել բողոքի ակցիաներին, ինչպես նաև ցույցերի մասնակիցներին կողմից դիմակներ կրելը:
Վարչապետի խոսքերով` սպասվող նոր ակցիաների ժամանակ կարգուկանոնին պահպանմանը կհետևի 80 հազար իրավապահ: Անցած հանգստյան օրերին ցուցարարները հանել էին կառավարության շենքի դարպասները, հրկիզել էին մեքենաներ և մոտոցիկլետներ, ինչպես նաև բախումների մեջ էին մտել ոստիկանության հետ:
Ֆրանսիայում «դեղին բաճկոնների» բողոքի ակցիաներ են տեղի ունենում 2018 թվականի նոյեմբերի 17-ից, երբ կառավարությունը հայտարարեց բենզինի գների բարձրացման մասին: Չնայած կառավարությունը ժամանակավորապես սառեցրել է իր այդ որոշումը` բողոքի ակցիաները չեն դադարում:

Франция ужесточает меры против "желтых жилетов"
Премьер-министр Франции Эдуар Филипп объявил о планах правительства ужесточить меры ответственности для участников несанкционированных протестов, которые уже семь недель продолжаются во Франции, передает BBC.
Правительство намерено принять новое законодательство, которое запрещало бы хулиганам участие в акциях протеста, а также ношение масок участниками демонстраций.
По словам Филиппа, во время ожидающейся новой волны протестов будет задействовано 80 тыс. сотрудников правоохранительных органов.
В прошлые выходные протестующие снесли ворота в здании правительства, вступали в стычки с полицией и жгли машины и мотоциклы.
Протесты начались 17 ноября после объявления о повышении налогов на топливо. Люди по всей Франции в знак протеста надели светоотражающие жилеты, отсюда и пошло название акции "желтые жилеты".