Ֆրանսիան խստացնում է միջոցները «դեղին բաճկոնների» դեմ
Ֆրանսիայի վարչապետ Էդուար Ֆիլիպը հայտարարել է երկրում արդեն արդեն 7 շաբաթ շարունակվող բողոքի չարտոնված ակցիաների մասնակիցների համար պատասխանատվության միջոցները խստացնելու կառավարության պլանների մասին, փոխանցում է BBC-ն:
Կառավարությունը մտադիր է նոր օրենսդրություն ընդունել, որը կարգելի խուլիգաններին մասնակցել բողոքի ակցիաներին, ինչպես նաև ցույցերի մասնակիցներին կողմից դիմակներ կրելը:
Վարչապետի խոսքերով` սպասվող նոր ակցիաների ժամանակ կարգուկանոնին պահպանմանը կհետևի 80 հազար իրավապահ: Անցած հանգստյան օրերին ցուցարարները հանել էին կառավարության շենքի դարպասները, հրկիզել էին մեքենաներ և մոտոցիկլետներ, ինչպես նաև բախումների մեջ էին մտել ոստիկանության հետ:
Ֆրանսիայում «դեղին բաճկոնների» բողոքի ակցիաներ են տեղի ունենում 2018 թվականի նոյեմբերի 17-ից, երբ կառավարությունը հայտարարեց բենզինի գների բարձրացման մասին: Չնայած կառավարությունը ժամանակավորապես սառեցրել է իր այդ որոշումը` բողոքի ակցիաները չեն դադարում:

French PM Backs New Measures to "Protect" Protests from Rioters
France plans to introduce legislation to toughen sanctions on undeclared protests in response to violent "yellow-vest" demonstrations, Prime Minister Edouard Philippe said on Monday in a hardening of the government’s stance on the unrest, Reuters reports.
He spoke after rioters torched motorbikes and set barricades ablaze on Paris’s upmarket Boulevard Saint-Germain on Saturday, underscoring how protests against high living costs and President Emmanuel Macron have turned violent on the fringes.
He said the government could model the new law on existing legislation against football hooligans whereby individuals can be banned from stadiums. It could be introduced as soon as February, he said.
Two months after they started blocking roads, occupying highway tollbooths and staging sometimes-violent street protests in Paris, the yellow vests aim to inject new momentum into a movement that weakened over the holidays.