Եվրամիությունն Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցներ է սահմանել
Եվրամիությունն Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցներ է սահմանում: Ինչպես Twitter-ի իր միկրոբլոգում հայտնել է Դանիայի ԱԳ նախարար Անդերս Սամուելսենը, նոր միջոցառումներն ուղղված են իրանական հատուկ ծառայությունների դեմ կապված «իրենց հանցավոր մտադրությունների հետ` ծրագրվող ԵՄ տարածքում», փոխանցում է Deutsche Welle-ն: «Ուժեղ ազդակ ԵՄ կողմից, որ մենք չենք հանդուրժի նման նման վարքագիծ Եվրոպայում», - շարունակել է նախարարը:
Նիդերլանդների կառավարությունն էլ իր պաշտոնական կայքում հայտնել է, որ ԵՄ, մասամբ Հաագայի խորհրդով, պատժամիջոցներ է սահմանել Իրանի տեղեկատվության նախարարի դեմ, ով գլխավորում է հատուկ ծառայությունները, պատժամիջոցներ են սահմանվել նաև երկու իրանցիների դեմ: Դրանց համար պատճառ է հանդիսացել ԵՄ տարածքում հարձակում կազմակերպելու մեղադրանքը, ասվում է նիդերլանդական կառավարության տարածած հայտարարությունում: Բրյուսելն ակնկալում է, որ Իրանը կհամագործակցի, որպեսզի պատասխանի առաջացած հարցերին, և անհրաժեշտության դեմքում կօգնի հետաքննչական գործողություններին:
Նիդերլանդների հատուկ ծառայությունները «ծանրակշիռ հիմքեր» ունեն ենթադրելու, որ Իրանը մասնակից է Թեհրանի քաղաքականությունը քննադատող իրանական ծագմամբ Դանիայի երկու քաղաքացիների վրա իրականացված հարձակմանը: Միջադեպերը տեղի են ունեցել 2015 թվականին Ալմերում և 2017 թվականին Հաագայում:

Евросоюз вводит новые санкции против Ирана
Евросоюз вводит новые санкции против Ирана. Как сообщил в своем микроблоге в Twitter министр иностранных дел Дании Андерс Самуэльсен, штрафные меры направлены против иранских спецслужб "в связи с их преступными замыслами, которые планируются на европейской территории", передает Deutsche Welle. "Сильный сигнал ЕС о том, что мы не приемлем такое поведение в Европе", - продолжил министр.
Правительство Нидерландов на своем сайте сообщило, что ЕС, отчасти по рекомендации Гааги, ввел санкции против иранского министерства информации, возглавляющего спецслужбы, а также двоих иранцев. Причиной послужило обвинение в причастности к подготовке нападений на территории ЕС, говорится далее в сообщении. Брюссель ожидает, что Иран будет сотрудничать, чтобы ответить на возникшие к нему вопросы, и при необходимости поможет следственным действиям.
У нидерландских спецслужб есть "веские основания" полагать, что Иран причастен к нападению на двух граждан Дании иранского происхождения, критиковавших политику Тегерана. Инциденты произошли в Алмере в 2015 году и в Гааге в 2017 году.