Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խումբը դիմել է Սահմանադրական դատարան
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի կողմից հունվարի 8–ին դիմում է ներկայացվել Սահմանադրական դատարան, հայտնում է News.am-ը:
Սահմանադրական վեճի հիմնական առարկան հանդիսանում է ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 414․2-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով նախատեսված օրենսդրական կարգավորումները, որոնք վերաբերում են Վճռաբեկ դատարանի օրենքի և այլ նորմատիվ իրավական ակտերի միատեսակ կիրառության ապահովման լիազորությանը ինչը հիմք է հանդիսանում վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելու համար:
Նշված դրույթը ինքնին չի հստակեցնում, որ Վճռաբեկ դատարանի այդ լիազորությունը որևէ կերպ չի վերաբերում և չի կարող վերաբերել ՀՀ Սահմանադրության նորմերի միատեսակ կիրառության ապահովմանը, քանի որ նշված առարկան կարգավորում է Սահմանադրական դատարանի կողմից: Միաժամանակ իրավակիրառ պրակտիկայն նշված նորմի ձևակերպման արդյունքում զարգացել է այնպես, որ Վճռաբեկ դատարանը որպես վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելու հիմք դիտարկում է սահմանադրական նորմերի միատեսակ կիրառության ապահովումը և հենց իր որոշմամբ էլ լուծում է նման վեճերը:
Միաժամանակ, փաստաբանական խումբն այս պահին քննարկում է նաև մի շարք այլ հարցերի վերաբերյալ Սահմանադրական դատարան դիմելու հարցը, որոնց վերաբերյալ տեղեկատվություն կտրամադրենք առաջիկայում:

Адвокаты Роберта Кочаряна обратились в Конституционный суд
Адвокаты второго президента Армении Роберта Кочаряна 8 января представили в Конституционный суд заявление, передает News.am.
Предметом спора является законодательное регулирование, предусмотренное п.1 ч.1 статьи 414.2 УПК, которые касаются полномочий к обеспечению единообразного применения Кассационным судом закона и других правовых нормативных актов, что является основанием для принятия в производство кассационной жалобы.
Само по себе указанное положение не уточняет, что полномочия Кассационного суда не касается и не может касаться обеспечения единообразного применения норм Конституции, поскольку указанный предмет регулируется Конституционным судом.
Одновременно в результате формулирования указанной нормы в правоприменительной практике развилось таким образом, что Кассационный суд в качестве основания для принятия жалобы к рассмотрению рассматривает обеспечение единообразного применения конституционных норм и именно своим решением регулирует подобные споры. Одновременно адвокаты на данный момент обсуждают также вопрос обращения в Конституционный суд по ряду других вопросов, о чем будет сообщено позже.