Բենինի ափին ծովահենների կողմից գերեվարված նավաստիների թվում հայ կա
Հայտնի են դարձել ռուս նավաստիների անունները, որոնց հունվարի 2-ին գերեվարել են Գվինեյան ծոցում Բենինի ափին: Այս մասին հայտնում են Դաշնային լրատվական գործակալությունից:
Գործակալությանը հայտնի է դարձել, որ առևանգվել են MSC Mandу կոնտեյներատարի կապիտան Անդրեյ Իվանովը, ավագ օգնական Անդրեյ Սվիտինը, երրորդ օգնական Ալեքսանդր Սիմոնովը, բոցման Իգոր Տելեշինը, զոդող Ռոման Իվանովը և խոհարար Անդրոնիկ Գրիգորյանը:
Գործակալության աղբյուրը հայտնել է, որ Ռուսաստանի քաղաքացիներին ազատագրելու բանակցությունները վարում է նավի տերը: Միաժամանակ, իրավիճակը վերահսկողության տակ են պահում նաև ռուսաստանցի դիվանագետները:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 2-ի գիշերը Գվինեյան ծոցում Բենինի ափին հրազենով զինված մարդիկ բարձրացել են MSC Mandу կոնտեյներատար և առևանգել են 6 մարդու:

Среди моряков, захваченных пиратами у берегов Бенина, есть армянин
Стали известны имена российских моряков, которые были захвачены в ночь на 2 января у берегов Бенина в Гвинейском заливе, передает корреспондент Федерального агентства новостей.
Как стало известно ФАН, были похищены капитан контейнеровоза MSC Mandу Андрей Иванов, старший помощник Андрей Свитин, третий помощник Александр Симонов, боцман Игорь Телешин, сварщик-флиттер Роман Иванов и кок Андроник Григорян.
Источник агентства сообщил, что переговоры по освобождению российских граждан ведет судовладелец. В то же время под контролем ситуацию держат и российские дипломаты.
Отметим, что ночью 2 января вооруженные огнестрельным оружием люди поднялись на борт контейнеровоза MSC Mandу у берегов Бенина в Гвинейском заливе и похитили шесть человек. По предварительной информации, на корабле находились 20 россиян, два гражданина Грузии и четыре украинца.