ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը տեղեկացնում է, որ հունվարի 10-ին ժամը 08:00-ի դրությամբ ՀՀ տարածքում կան փակ և դժվարանցանելի ավտոճանապարհներ:
Փակ են Վարդենյաց լեռնանցքը (բուք է), Արագածոտնի մարզի Սիփան, Ավշեն և Ճարճակիս գյուղերի միջհամայնքային ավտոճանապարհները և Մադինա-Վերին Գետաշեն ավտոճանապարհը: Սոթք-Քարվաճառ ավտոճանապարհը կցորդիչով ավտոմեքենաների համար փակ է, իսկ մյուսների համար՝ դժվարանցանելի:
Դժվարանցանելի են Շիրակի մարզի Աշոցք և Ամասիա գյուղերի բոլոր միջհամայնքային ավտոճանապարհները, Մ-3 ավտոճանապարհի Երևան-Ապարան հատվածը:
Ստեփանավան-Օձուն ավտոճանապարհին, Սպիտակի ոլորաններում, Արագածոտնի մարզի Արագածի և Շիրակի մարզի Աշոցքի տարածաշրջաններում տեղ-տեղ առկա է մերկասառույց:
ՌԴ ԱԻՆ Հյուսիսային Օսիայի Հանրապետության գլխավոր վարչությունից ստացված տեղեկատվության համաձայն ռուսական կողմում կա կուտակված 170 բեռնատար և 36 մարդատար ավտոմեքենա:

According to the Ministry of ES of RA on January 10 by 08:00 some roads in Armenia are closed and difficult to pass.
Vardenyats Pass, Madina-Verin Getashen roadway, as well as the intercommunity roadways of Sipan, Avshen and Charchakis villiages of Aragatsotn Province are closed.
Sotk-Karvachar roadway is closed for trailer vehicles and is difficult to pass for other types of vehicles.
All the intercommunity roadways of Ashotsk and Amasia villiages of Shirak Province, as well as Yerevan-Aparan roadway (M-3) are difficult to pass.
Black ice is formed in some places on Stepanavan-Odzun roadway, on Spitak turns, on the roadways of Aragats region, Aragatsotn Province and of Ashotsk region, Shirak Province.
According to the information received from the Agency of Emergency Situations of the Ministry of Internal Affairs of Georgia Stepantsminda-Larsi highway is closed for all types of vehicles.
According to the information received from the Ministry of Emergency Situations of the Russian Federation, Republic of North Ossetia, there are 170 accumulated trucks on the Russian part.