Արամ Ա-ն նամակ է գրել Նիկոլ Փաշինյանին. Սփյուռքի համար կարևոր է ունենալ սփյուռքի նախարարություն
Սփյուռքի նախարարության լուծարման մասին լուրը սփյուռքահայության շրջանում դիտվում է որպես Սփյուռքի նկատմամբ ոչ բարենպաստ որոշում: Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսը վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին նամակ է գրել և հույս հայտնել, որ նոր կառավարության աշխատանքներում առաջնային կլինի Սփյուռքը, հաղորդում է Panorama.am-ը։
«Կարծում եմ, որ նկատի ունենալով սփյուռքի նախարարության գոյության ռազմավարական իմաստը, միաժամանակ, խորհրդանշական իմաստը, երբեմն խորհրդանշական իմաստն ավելի կենսական է, քան ռազմավարականը կամ քաղաքականը։ Սփյուռքի համար կարևոր է ունենալ սփյուռքի նախարարություն»,- Երկիր Մեդիային ասել է  Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսը։
Արամ Ա-ն նշում է, որ սփյուռքի սպասելիքները մեծ են, որ սփյուռքի նախարարությունը կշարունակի գործել ու ընդգծում, որ սփյուռքի դուրս հանելը կառավարության կազմից կարող է բացասական անդրադառնալ սփյուռքի ներսում։
«Մեր մոտեցումը տարբեր պետք է լինի սփյուռքի նկատմամբ, որովհետև եթե շուրջ 3մլն հայություն ունենք Հայաստանի մեջ, մնացած 7-8մլն հայությունն ապրում է սփյուռքի մեջ»,-ասում է Արամ Ա-ն ու ընդգծում, որ անցած տարիներին սփյուռքի նախարարությունը  հսկայական գործ է արել ու պետք է գնահատել այն։

His Holiness Aram I, Catholicos of the Great House of Kilika, sent a letter to acting Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan where he highly values the great works carried out by the Diaspora ministry and expresses hope that the Diaspora will be a priority in the future activities of the new government.
“I think, given the strategic meaning of the existence of the Diaspora Ministry, at the same time its symbolic meaning because sometimes the symbolic meaning is much more vital than the strategic or political ones, it’s important for the Diaspora to have a Diaspora ministry”, Catholicos Aram I said in an interview to Yerkir Media TV
His Holiness Aram I has mentioned that the dissolution of the Diaspora ministry can have a negative reaction among the Diaspora-Armenians.