Արամ Ա-ն նամակ է գրել Նիկոլ Փաշինյանին. Սփյուռքի համար կարևոր է ունենալ սփյուռքի նախարարություն
Սփյուռքի նախարարության լուծարման մասին լուրը սփյուռքահայության շրջանում դիտվում է որպես Սփյուռքի նկատմամբ ոչ բարենպաստ որոշում: Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսը վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին նամակ է գրել և հույս հայտնել, որ նոր կառավարության աշխատանքներում առաջնային կլինի Սփյուռքը, հաղորդում է Panorama.am-ը։
«Կարծում եմ, որ նկատի ունենալով սփյուռքի նախարարության գոյության ռազմավարական իմաստը, միաժամանակ, խորհրդանշական իմաստը, երբեմն խորհրդանշական իմաստն ավելի կենսական է, քան ռազմավարականը կամ քաղաքականը։ Սփյուռքի համար կարևոր է ունենալ սփյուռքի նախարարություն»,- Երկիր Մեդիային ասել է  Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսը։
Արամ Ա-ն նշում է, որ սփյուռքի սպասելիքները մեծ են, որ սփյուռքի նախարարությունը կշարունակի գործել ու ընդգծում, որ սփյուռքի դուրս հանելը կառավարության կազմից կարող է բացասական անդրադառնալ սփյուռքի ներսում։
«Մեր մոտեցումը տարբեր պետք է լինի սփյուռքի նկատմամբ, որովհետև եթե շուրջ 3մլն հայություն ունենք Հայաստանի մեջ, մնացած 7-8մլն հայությունն ապրում է սփյուռքի մեջ»,-ասում է Արամ Ա-ն ու ընդգծում, որ անցած տարիներին սփյուռքի նախարարությունը  հսկայական գործ է արել ու պետք է գնահատել այն։

Арам I написал письмо Пашиняну: "Диаспоре нужно министерство Диаспоры"
Представители армянской Диаспоры расценивают новость о планах по упразднению министерства Диаспоры Армении как неблагоприятное решение для Диаспоры. Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый направил письмо и.о. премьер-министра Армении Николу Пашиняну, в котором выразил надежду, что новое правительство в ходе своей работы придаст приоритетное значение Диаспоре, передает Panorama.am.
"Считаю, что при рассмотрении стратегического и одновременного символичного значения существования министерства Диаспоры, иногда второе важнее, нежели стратегическое или политическое. Для Диаспоры важно иметь министерство Диаспоры", – сказал католикос Арам I в интервью телеканалу "Еркир Медиа".
Он указал, что Диаспора связывает большие ожидания с тем, что министерство Диаспоры продолжит функционировать, подчеркнув: упразднение ведомства может негативно сказаться на положение внутри Диаспоры.
"Наш подход к Диаспоре должен отличаться: если в Армении проживает около 3 млн армян, то за ее пределами –  7-8 млн", – отметил католикос Арам I, добавив: за минувшие годы министерство Диаспоры Армении проделало огромную работу, и это достойно оценки.