Էկվադորն Ասսանժին առաջարկում է հանձնվել բրիտանական իշխանություններին
WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժի համար ավելի լավ կլինի հանձնվել Մեծ Բրիտանիայի իշխանություններին: Այս մասին, ՌԻԱ Նովոստի-ի փոխանցմամբ, հայտարարել Է Էկվադորի արտաքին գործերի նախարար Խոսե Վալենսիան:
Նախարարի խոսքով՝ Ասանժն ունի երկու ելք. կա՛մ անորոշ ժամանակով մնալ Լոնդոնում Էկվադորի դեսպանատանը՝ առանց պարզորոշ հեռանկարների, կա՛մ հանձնվել իշխանություններին: «Այս տարբերակը, ինչպես մենք ենք կարծում, ամենադրականն Է նրա համար»,- ասել է նախարարը:
Ավելի վաղ Էկվադորի նախագահ Լենին Մորենոն Ասանժին առաջարկել Է հեռանալ իր երկրի դեսպանատնից: Նա հայտարարել Է, որ Մեծ Բրիտանիայից ստացել Է երաշխիքներ, որ վերջինս չի արտահանձնվի որևէ այլ երկիր, որտեղ նրա կյանքին սպառնալիք կլինի: Չնայած դրան, WikiLeaks-ի հիմնադիրը հրաժարվել Է առաջարկությունից:

Jose Valencia, Minister of Foreign Affairs of Ecuador has stated that the WikiLeaks founder Julian Assange should surrender to UK authorities.
"We see two options for Mr Assange: to remain for an indefinite period at the embassy or to surrender. And this option, we believe, is the most positive for him," Valencia mentioned, RIA Novosti reported.
Assange has been living in the Ecuadorian embassy in London since 2012. He will be arrested if he steps out of the embassy’s premises. According to RIA Novosti, Ecuador has spent at least five million dollars for Assange’s security during his stay at the embassy.