Արցախի ՄԻՊ-ը դատապարտում է միջազգային կինոարտադրողների նկատմամբ Ադրբեջանի հետապնդումները
Արցախի ՄԻՊ-ը դատապարտում է միջազգային կինոարտադրողների նկատմամբ Ադրբեջանի հետապնդումները՝ Արցախում ֆիլմ նկարելու համար: Այդ մասին պաշտոնական  հայտարարություն է տարածվել։
«Ադրբեջանը վերջին օրերին սկսել է թիրախավորել ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի կողմից նկարահանվող «Դրախտի դարպասը» ֆիլմի միջազգային գործընկերներին՝ հրապարակային և փակ ճնշում գործադրելով նրանց վրա, որպեսզի զերծ մնան ֆիլմի նկարահանումներին մասնակցելուց և Արցախ այցելելուց:
Մասնավորապես, որոշակի ճնշումներ են արձանագրվել լիտվացի կինոարտադրող Կեստուտիս Դրազդաուսկասի հանդեպ՝ ոտնահարելով նրա տեղաշարժի ազատությունը, մասնավոր կյանքի անձեռնմխելիության և մի շարք այլ իրավունքներ:
Ադրբեջանն այդ քայլերով հերթական անգամ նպատակ ունի շարունակել Արցախի միջազգային մեկուսացման քաղաքականությունը՝ հնարավորինս սահմանափակելով արցախցիների անօտարելի բազմաթիվ իրավունքների, այդ թվում՝ մշակութային իրավունքների իրացումը:
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանը դատապարտում է ադրբեջանական կողմի հայատյաց քաղաքականությունը, որը դրսևորվում է նաև հայության հետ համագործակցող օտարերկրացիների հանդեպ: Այդպիսի քաղաքականությունը կոպտորեն ոտնահարում է մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի նորմերը և Ադրբեջանի ստանձնած միջազգային պարտավորությունները»,- ասված է Արցախի ՄԻՊ հայտարարության մեջ:
Նախօրեին «Դրախտի դարպասը» ֆիլմի թիմը հաղորդագրություն է տարածել, ըստ որի ադրբեջանական համայնքը դեռ հոկտեմբեր ամսվա սկզբից փորձում էր խափանել ֆիլմի արտադրությունը

Artsakh Ombudsman condemns Azerbaijan for pursuing international filmmakers for making a film in Artsakh․
"In the recent days Azerbaijan has started targeting the international partners of the “Gate to Heaven” film of filmmaker Jivan Avetisyan, putting public and private pressure on them in order to make them stop participating in filmmaking process and visiting Artsakh.
In particular, certain pressures have been recorded over Lithuanian producer Kestutis Drazdauskas, violating his freedom of movement, right to private life and other rights.
With such steps Azerbaijan aims at continuing the policy of international isolation of Artsakh, limiting the possibilities of realizing many indivisible rights of Artsakh people, including cultural rights.
The Human Rights Ombudsman of the Republic of Artsakh condemns the anti-Armenian hatred policy of Azerbaijan, which is applied also towards the foreigners collaborating with Armenians. That policy considerably violates the norms of international human rights law and the international commitments of Azerbaijan", is said in official announcement.