Նորընտիր Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանը կսկսվի հունվարի 14-ին
«ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 33-րդ հոդվածի համաձայն, խորհրդարանի առաջին նստաշրջանի նիստերը բացում եւ մինչեւ Ազգային ժողովի նախագահի ընտրվելը նախագահում է տարիքով ավագ պատգամավորը: Նախորդ ԱԺ-ում դա եղել է քրդական համայնքի ներկայացուցիչ Կնյազ Հասանովը, որվ 74 տարեկան է: Այս անգամ եւս ամենատարեց պատգամավորը նա է:
Առաջին նստաշրջանի բացման առթիվ ողջույնի ելույթի իրավունք ունեն Հանրապետության նախագահը եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, գրում է News.am-ը:
Ողջույնի ելույթներից հետո պատգամավորները երդվում են՝ «Հանուն համազգային նպատակների իրականացման եւ հայրենիքի հզորացման ու բարգավաճման՝ երդվում եմ բարեխղճորեն կատարել ժողովրդի առջեւ ունեցած պարտավորություններս, պահպանել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը եւ օրենքները, նպաստել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության եւ շահերի պահպանմանը, անել ամեն ինչ քաղաքացիական համերաշխության, ազգային ու համամարդկային արժեքների պահպանման համար»:
Պատգամավորների երդումից հետո նիստը նախագահողն Ազգային ժողով ընտրվելու մասին ԿԸՀ արձանագրության հիման վրա պաշտոնապես հայտարարում է Ազգային ժողովի պատգամավորների ընդհանուր թիվը եւ ներկայացնում պատգամավորներին` կարդալով յուրաքանչյուրի անունը, ազգանունը, կուսակցության անվանումը, որից հետո պատգամավորները գրանցվում են:
Նիստը նախագահողը հայտարարում է առաջին նստաշրջանի օրակարգը՝
1) հաշվիչ հանձնախմբի ստեղծում. 2) Ազգային ժողովի նախագահի ընտրություն. 3) Ազգային ժողովի նախագահի երեք տեղակալների ընտրություններ. 4) մշտական հանձնաժողովների ստեղծում. 5) մշտական հանձնաժողովների նախագահների ընտրություններ. 6) Կառավարության ծրագրին հավանություն տալու հարց:
Այս անգամ օրակարգում Կառավարության առաջարկությամբ ընդգրկվել է նաեւ Կառավարության կառուցվածքի փոփոխության վերաբերյալ օրենքի նախագծի քննարկումը:
Ազգային ժողովի նախագահն Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանի նիստում հանդես է գալիս խմբակցությունների եւ մշտական հանձնաժողովների, ինչպես նաեւ Խորհրդի կազմավորման վերաբերյալ հայտարարությամբ:
Առաջին նստաշրջանն ավարտվում է Ազգային ժողովի նախագահի եզրափակիչ ելույթով եւ հերթական նստաշրջանի գումարման օրվա մասին հայտարարությամբ:
Նշենք, որ այս խորհրդարանը կունենա 132 պատգամավոր եւ երեք խմբակցություն: «Իմ քայլը» դաշինքը կունենա 88 պատգամավոր, ԲՀԿ-ն՝ 26 եւ «Լուսավոր Հայաստանը»՝ 18 պատգամավոր:
Ըստ նախնական տեղեկությունների, ԱԺ նախագահի պաշտոնում կառաջադրվի Արարատ Միրզոյանը: ԱԺ փոխնախագահներ կլինեն «Իմ քայլը» դաշինքից Լենա Նազարյանն ու Ալեն Սիմոնյանը, իսկ երրորդ փոխնախագահի պաշտոնը (որն օրենսդրությամբ պետք է տրվի ընդդիմությանը) բաժին կհասնի ԲՀԿ-ից Վահե Էնֆիաջյանը: Թեեւ «Լուսավոր Հայաստանը» հայտարարել է, որ իրենք առաջադրելու են Մանե Թանդիլյանի թեկնածությունը, սակայն «Իմ քայլը» դաշինքը մտադիր է քվեարկել ԲՀԿ-ի թեկնածուի օգտին:
Ըստ նախնական հայտարարությունների, «Իմ քայլը» խմբակցությունը կղեկավարի մշակույթի նախկին նախարար Լիլիթ Մակունցը, ԲՀԿ-ն խմբակցության ղեկավարի մասով հայտարարություն չի արել, ըստ ամենայնի դա կլինի Գագիկ Ծառուկյանը, ինչպես նախորդ ԱԺ-ում, իսկ քարտուղարը կլինի Արման Աբովյանը: Իսկ Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը կղեվավարի Էդմոն Մարուքյանը, քարտուղարը կլինի Գեւորգ Գորգիսյանը:
Նախորդ ԱԺ-ում 9 մշտական հանձնաժողովների փոխարեն կլինի 10 կամ 11 հանձնաժողով: Մասնավորապես, ըստ նախնական տեղեկությունների, կստեղծվի ԵՏՄ հարցերով մշտական հանձնաժողով, որը կգլխավորի ԲՀԿ-ից Միքայել Մելքումյանը: Բացի այդ, կառանձնացվի Մարդու իրավունքների հարցերով մշտական հանձնաժողով, որը կգլխավորի ԲՀԿ-ից Նաիրա Զոհրաբյանը:
Սահմանադրության 149-րդ հոդվածի համաձայն Ազգային ժողովը վարչապետ չի ընտրելու, այլ «ՀՀ նախագահը խորհրդարանի ձեւավորումից անմիջապես հետո անհապաղ վարչապետ է նշանակում խորհրդարանական մեծամասնության ներկայացրած թեկնածուին», իսկ կառավարությունը կազմավորվում է վարչապետի նշանակումից հետո 15-օրյա ժամկետում:

Первое заседание Национального Собрания нового созыва начнется 14 января в 10:00
Первое заседание Национального Собрания нового созыва начнется 14 января в 10:00. Согласно Регламенту Национального Собрания Армении, первое заседание до избрания председателя должен вести самый пожилой депутат Князь Гасанов, которому 74 года.
Перед началом заседания с речью выступят президент Армении и Католикос Всех Армян.
Депутаты принесут следующую клятву: "Во имя реализации общенациональных целей и усиления и процветания отечества добросовестно выполнять взятые перед народом обязательства, соблюдать Конституцию и законы Республики Армения, содействовать суверенитету и соблюдению интересов Республики Армения, делать все для гражданской солидарности, сохранения национальных и общечеловеческих ценностей".
После этого ведущий заседание объявит общее число депутатов и огласит весь список депутатов.
В повестке дня первого заседания находятся 7 вопросов: 1) Создание счетной комиссии, 2) Избрание председателя Национального собрания, 3) Избрание вице-председателей Национального собрания, 4) Создание постоянных комиссий, 5) Избрание глав постоянных комиссий, 6) Вопрос одобрения программы правительства.
По предложению правительства, в повестку дня было также включено обсуждение законопроекта об изменении структуры правительства.
Первое заседание заканчивается заключительным выступлением спикера Национального собрания и объявлением о дате следующего заседания, пишет News.am.
Отметим, что самой крупной фракцией станет блок "Мой шаг" - 88 депутатов. Второй фракцией станет "Процветающая Армения" - 26 депутатских кресел. Замыкает тройку "Светлая Армения" - 18 мандатов.
По предварительной информации, на должность спикера парламента будет выдвинута кандидатура Арарата Мирзояна. Вице-спикерами станут Ален Симонян и Лена Назарян из блока "Мой шаг". Третьим вице-спикером, по всей видимости, станет кандидат от партии "Процветающая Армения" Ваге Энфиаджян. Кандидатом на должность вице-спикера НС от фракции "Светлая Армения" будет Мане Тандилян.
Руководителем фракции "Мой шаг" станет бывший министра культуры Армении Лилит Макунц. Фракцию "Процветающая Армения" возглавит Гагик Царукян, секретарем фракции будет Арман Абовян. Руководителем фракции "Светлая Армения" станет Эдмон Марукян, а секретарем – Геворк Горгисян.
Вместо прежних 9 постоянных комиссий в нынешнем парламенте будет 10 или 11. В частности, будет создана постоянная комиссия по вопросам ЕАЭС, который возглавит депутат от фракции "Процветающая Армения" Микаел Мелкумян. Также будет отделена постоянная комиссия по правам человека, которую возглавит депутат от фракции "Процветающая Армения" Наира Зограбян.
Отметим, что, согласно статье 149 Конституции Армении, президент Республики после начала срока полномочий новоизбранного Национального Собрания немедленно назначает премьер-министром кандидата, представленного парламентским большинством. Формирование Правительства должно произойти в 15-дневный срок после назначения премьер-министра.