Այսօր հաջողության հասնելու համար սևեռենք մեր ուշադրությունը և գործունեությունը ապագայի վրա. Արմեն Սարգսյան
Հունվարի 14-ին մեկնարկել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային Ժողովի յոթերորդ գումարման առաջին նստաշրջանի աշխատանքը:
Խորհրդարանի անդրանիկ նստաշրջանի բացման առթիվ պատգամավորներին օրհնանքի խոսք է հղել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ-ն:
Առաջին նստաշրջանի բացման առթիվ նորընտիր խորհրդարանին ողջունել և ուղերձ է հղել Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը.
Հարգելի նախագահող,
Հարգելի պատգամավորներ,
Շնորհավորում եմ յոթերորդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նիստի առիթով: Շնորհավորում եմ խորհրդարան անցած քաղաքական ուժերին և բոլոր պատգամավորներին, մաղթում հաջողություն և արդյունավետ աշխատանք:
Շնորհակալություն եմ հայտնում Ազգային ժողովին, նախորդ գումարումների խորհրդարանների պատգամավորներին՝ Անկախությունից ի վեր օրենսդիր աշխատանքի համար:
Պատմություն դարձած 2018 թվականը մեծ փոփոխությունների, փորձությունների, սպասումների և հույսերի տարի էր, մեր ժողովրդի լավագույն հատկանիշների՝ միասնականության, համախմբվածության, բարձր բարոյական և քաղաքացիական ոգու բազմաթիվ դրսևորումների տարի:
Դեկտեմբերի 9-ի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները, որոնք ճանաչվել են դրանց մասնակցած բոլոր քաղաքական ուժերի և միջազգային դիտորդների կողմից, բարձր լեգիտիմությամբ են օժտել ներկա Ազգային ժողովին:
Նոր Ազգային ժողովի և նոր կառավարության ձևավորմամբ ավարտվում է քաղաքական փոփոխությունների առաջին փուլը: Սկսում է հաջորդ, հույսերի և խոստումների իրականացման, հետևողական, համառ և ամենօրյա աշխատանքի փուլը:
Դուք ստացել եք լայն հնարավորություններ` կյանքի կոչելու «թավշյա հեղափոխության» գաղափարները և արդարացնելու հասարակության սպասելիքները, կերտելու նոր Հայաստան:
Եվ իհարկե, ձեր գործունեության հաջողությունը մեծապես պայմանավորված է լինելու Հայաստանի քաղաքացու աջակցությունից և նրա մասնակցությունից հասարակական, քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և կրթական կյանքին:
Սահմանադրության 1-ին հոդվածը հռչակում է Հայաստանի Հանրապետությունը «ինքնիշխան, ժողովրդավարական, սոցիալական և իրավական պետություն»: Այդ դրույթը ոչ թե փաստի արձանագրում է, այլ պետության համար կարևորագույն սկզբունք-նպատակ. նպատակ, որը երբեք չի կարելի համարել լիարժեք իրականացված, նպատակ, որին պետք է ձգտել մշտապես կատարելագործելով և անցնելով երկար ճանապարհով:
Այսպիսով, Նոր Հայաստանը կառուցելու համար դեռ բազում և լուրջ բարեփոխումներ պետք է իրականացվեն բոլոր բնագավառներում և տարբեր մակարդակներով:
Առաջնային հարց է մնում Հայաստանում բնակվող յուրաքանչյուր անձի բարեկեցիկ և արժանավայել կյանքի երաշխավորումը:
Ներկայումս թե՛ իրավական հարթության վրա, թե՛ գործնականում այդ իրավունքներին բավարար կարևորություն տրված չէ: Նոր Հայաստանում մարդու տնտեսական, սոցիալական, մշակութային, կրթական իրավունքները և ազատություններն պետք է հանդիսանան մարդու արժանապատվության կարևորագույն բաղկացուցիչ մասը:
Եվ հենց այդ ընկալումը պետք է ընկած լինի իրավական ակտերի և պետական մարմինների գործողությունների հիմքում:
Աշխարհը դառնում է ավելի անկայուն և անկանխատեսելի՝ լի մարտահրավերներով:
Միջազգային հարաբերությունների մեջ ավանդական մոտեցումները և մեթոդները, ինստիտուտները, կառույցները հաճախ կորցնում են իրենց արդյունավետությունը:
Սա ստեղծում է մեծ ռիսկեր, միաժամանակ, իհարկե, ստեղծում է նաև նոր հնարավորություններ:
21-րդ դարը սրընթաց փոփոխությունների, արագ գնահատականների և որոշումների, խորը փոխկապակցվածության դար է լինելու:
Մենք նոր աշխարհի դարպասների մոտ ենք և պետք է վերափոխենք մեր մտածելակերպը և մեր մոտեցումները:
Գիտակցելով մեր իրական և թվացյալ առավելություններն ու թերությունները, ունենալով հստակ տեսլական և ծրագիր ՝ օգտագործենք աշխատող, ստեղծող, մտածող ազգի մեր կարողությունները 21-րդ դարում:
Այո, փոխվում են ժամանակները, սակայն անփոփոխ են մեր նպատակները` նպաստել հզոր ու զարգացած Հայաստանի կերտմանը, նպաստել 21-րդ դարի մարտահրավերներին պատրաստ արժանապատիվ քաղաքացու ձևավորմանը:
Սրանք են մեր նպատակները:
Նոր Ազգային ժողովին բավականին ծավալուն աշխատանք է սպասվում խորհրդարանական դիվանագիտության արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ՝ հաշվի առնելով արտաքին ոլորտում Հայաստանի առջև ծառացած խնդիրները և մարտահրավերները:
Այդ մարտահրավերների շարքը երկար է. Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ և արդար կարգավորում, Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության բարձրացում, բանակի արդիականացում, եվրասիական և եվրոպական ուղղություններով համագործակցության խորացում, համագործակցության զարգացում հարևանների, համաշխարհային բոլոր դերակատարների, բոլոր գործընկերների և, իհարկե, բարեկամների հետ, Հայաստանի տեղի ամրապնդում աշխարհում՝ որպես միջազգային հուսալի և կայուն գործընկեր:
Այս ամենի համար անհրաժեշտ են պրոֆեսիոնալ մոտեցումներ և հմտություններ: Մաղթում եմ ձեզ հաջողություն:
Նոր Հայաստանը պետք է հանդես գա որպես գիտության, մշակույթի, կրթության և նոր տեխնոլոգիաների աշխարհի կարևորագույն կենտրոններից մեկը, խթանի նորարարությունը, ստեղծարար միտքը:
Պետք է ձգտել աշխարհին պարգևել Նոբելյան մրցանակակիրներ, նոր Թումանյաններ և Կոմիտասներ, նոր Արշիլ Գորկիներ, Համբարձումյաններ, Խաչատրյաններ, նոր Գյուլբենկյաններ և Քրքորյաններ:
Եվ իհարկե, բացի իրավական, ինստիտուցիոնալ և կառուցվածքային բարեփոխումներից, Նոր Հայաստանում մեզանից յուրաքանչյուրը նույնպես պետք է ստանձնի «բարեփոխվելու» պարտավորություն, պետք է կատարելագործի իր արժեհամակարգը, հասկանա իր ազգային և անհատական ինքնությունը և դրանից բխող բոլոր պատասխանատվությունները:
Այն հասարակությունը, որ մենք պետք է զարգացնենք այսօր, կառուցվելու է մեր վարքի, հանդուրժողականության, բազմակարծության հանդեպ հարգանքի և վստահության վրա, կառուցվելու է մեր աշխատելու ունակությամբ, ստեղծելու և ստեղծագործելու կարողությամբ, կառուցվելու է այս պատերի ներքո կայացվելիք ողջամիտ որոշումներով:
Որոշումներ, որոնք կոչված են բարելավելու մեր կյանքը ոչ միայն այսօր, այլև վաղը՝ ապագա սերունդների համար:
Խորհրդարանն այն տեղն է, որտեղ պետք է բախվեն գաղափարները և տեսակետները: Բազմակարծությունը, խոսքի ազատությունը, հանդուրժողականությունը և հարգանքը փոքրամասնությունների հանդեպ արժեքներ են, նաև՝ առաջընթացի շարժիչ ուժեր:
Եղե՛ք ընդդիմախոսներ, բայց երբեք հակառակորդներ:
Թիրախավորե՛ք խնդիրները, այլ ոչ թե անձերին:
Դուք իշխանություն եք՝ օրենսդիր իշխանություն: Բայց ձեր գործը այլևս միայն օրենք ստեղծելը չէ, այլ նաև դրանց կենսագործման վերահսկողությունը, ինչպես նաեւ իշխանության ճյուղերի միջեւ տարանջատման, զսպման և հակակշռման մեխանիզմների ստեղծումը և կիրառումը, որը կնպաստի մեր երկրի առաջընթացին:
Իմ խորհուրդն է՝ այսօր հաջողության հասնելու համար սևեռենք մեր ուշադրությունը և գործունեությունը ապագայի վրա: Աշխատենք բոլորս միասին և բոլորս բոլորի համար սկզբունքով:
Եվ ինքներս մեզ միշտ հարցնենք՝ ի՞նչ պայմաններում են ապրելու և ի՞նչ հնարավորություններ են ունենալու մեր երեխաները սրանից 10, 20 և ինչու չէ, 100 տարի հետո:
Աշխատենք կառուցել մի հասարակություն, որի հիմքում ընկած են կայուն-հարատև զարգացման հիմունքները:
Կայուն, հարատև զարգացումը հնչեղ կարգախոս չէ միայն, այն կենսական խնդիր է, որին պետք է պատշաճ ուշադրություն դարձնել:
Կայուն, հարատև զարգացման մասին արժե լրջորեն խորհել նախքան որոշումներ կայացնելը մեր հողի, ջրի, բնական պաշարների, ազգային ժառանգության և արժեքների վերաբերյալ:
Նոր Հայաստանում, երիտասարդ Հայաստանում, պետք է խթանել սերունդների, ինչպես նաև աշխարհով մեկ սփռված մեր հայրենակիցների միջև փոխադարձ վստահությունն ու հարգանքը, արդյունավետ համագործակցությունը:
Երբ ասում եմ երիտասարդ, ես նկատի ունեմ ոչ միայն տարիքը, այլ նախ և առաջ մտքի և հոգու կայտառությունը, փնտրելու և գտնելու, սովորելու և ստեղծագործելու ունակությունը:
Ինձ համար Հայաստանը 21-րդ դարում ապրող և հաղթելու հնարավորություն ունեցող երկրի օրինակ է, քանի որ մենք արտացոլում ենք աշխարհում առկա այսօրվա բոլոր միտումները: Այսինքն, մենք փոքր երկիր ենք, բայց համաշխարհային համակապակցված ազգ:
Եվ իհարկե, մենք ապրում ենք այն խորին գիտակցումով, որ, անկախ մեր ծննդյան վայրից, ունենք մեկ Հայրենիք: Այդ Հայրենիքը մենք պետք է ծաղկեցնենք համատեղ ուժերով՝ Հայաստանի, Արցախի ու Սփյուռքի միասնական ջանքերով:
Հայաստանը իրո՛ք կարող է դառնալ երկրագնդի ամենապայծառ կետերից մեկը նորարարական գաղափարների կիրառման, մշակույթի, գիտության, տնտեսության և այլ ոլորտներում:
Այդ ուղին հեշտ չի լինելու:
Բայց ես հավատում եմ մեր ժողովրդի անսպառ տաղանդին և անկոտրում ոգուն: Վստահ եմ, որ մենք կհաղթահարենք այդ ճանապարին ընկած բոլոր դժվարությունները:
Մեզ բոլորիս մաղթում եմ կազմակերպվածություն, առողջ դատողություն, աշխատասիրություն, հետևողականություն և պատասխանատվություն:
Խորհրդարանին մաղթում եմ արդյունավետ և բեղմնավոր աշխատանք:
Որպես Հանրապետության նախագահ, իմ լիազորությունների սահմաններում, պատրաստ եմ համագործակցության և աջակցության, համատեղ բողմնավոր աշխատանքի՝ ի շահ մեր Հայրենիքի և Ժողովրդի:

Парламент – это то место, где должны сталкиваться идеи и точки зрения: президент Армении
14 января стартовала работа первой сессии Национального Собрания Республики Армения седьмого созыва.
По случаю открытия первой сессии парламента со словами благословения к депутатам обратился Католикос всех армян Гарегин Второй.
По случаю открытия первой сессии новоизбранный парламент приветствовал и обратился с посланием президент Республики Армен Саркисян:
Уважаемый Председательствующий,
Уважаемые депутаты,
Поздравляю с первым заседанием Национального Собрания седьмого созыва. Поздравляю прошедшие в парламент политические силы и всех депутатов, желаю успеха и плодотворной работы. Выражаю благодарность Национальному Собранию, депутатам парламентов прошлых созывов за законодательную деятельность со времени Независимости.
Ставший историей 2018 год был годом больших перемен, испытаний, ожиданий и надежд, годом проявления многочисленных лучших качеств нашего народа: единства, сплочённости, высокой нравственности и гражданского духа.
Итоги парламентских выборов 9 декабря, которые признали все участвовавшие в них политические силы и международные наблюдатели, наделили нынешнее Национальное Собрание высокой легитимностью.
Формированием нового Национального Собрания и нового правительства завершается первый этап политических изменений. Начинается следующий этап - реализации надежд и обещаний, последовательной, упорной и каждодневной работы.
Вы получили широкие возможности для претворения в жизнь идей "бархатной революции" и для того, чтобы оправдать ожидания общественности, строить новую Армению.
И конечно, успех вашей деятельности в значительной степени будет зависеть от поддержки гражданами Армении и от их участия в общественной, политической, экономической, культурной и образовательной жизни.
Первая статья конституции провозглашает Республику Армения "суверенным, демократическим, социальным и правовым государством". Это положение является не констатацией факта, а важнейшим для государства принципом-целью. Целью, которую никогда нельзя считать полностью реализованной. Целью, к которой нужно стремиться, постоянно совершенствуя и проходя долгий путь.
Таким образом, для строительства Новой Армении нужно реализовать ещё многочисленные и серьёзные реформы во всех сферах и на разных уровнях.
Приоритетным вопросом остаётся гарантирование каждому проживающему в Армении лицу благополучной и достойной жизни.
В настоящее время как на правовой плоскости, так и на практике этим правам не придаётся достаточной важности. В новой Армении экономические, социальные, культурные, образовательные права и свободы человека должны являться важнейшим компонентом человеческого достоинства.
И именно это восприятие должно быть заложено в основу правовых актов и деятельности государственных органов.
Мир становится более неустойчивым и непредсказуемым, полным вызовов.
В международных отношениях традиционные подходы и методы, институты, структуры часто теряют свою эффективность. Это создаёт большие риски, в то же время, конечно, создаёт также новые возможности.
21 век будет веком стремительных перемен, быстрых оценок и решений, глубокой взаимосвязи.
Мы находимся у ворот нового мира и должны преобразовать наш образ мышления и наши подходы.
Осознавая наши реальные и кажущиеся преимущества и недостатки, имея чёткое видение и программу, давайте будем в 21-ом веке использовать свои способности трудящейся, создающей, мыслящей нации.
Да, меняются наши времена, однако неизменны наши цели - способствовать созданию мощной и развитой Армении, способствовать созданию достопочтенного гражданина, готового к вызовам 21-го века.
Таковы наши цели.
Новое Национальное Собрание ожидает довольно объёмная работа в направлении повышения эффективности парламентской дипломатии, учитывая стоящие перед Арменией во внешней сфере проблемы и вызовы.
Перечень этих вызовов длинный: мирное и справедливое урегулирование проблемы Народного Карабаха, повышение безопасности Армении и Арцаха, модернизация армии, углубление сотрудничества на евразийском и европейском направлениях, развитие сотрудничества с соседями, со всеми мировыми акторами, всеми партнёрами и, конечно, друзьями, укрепление места Армении в мире, как надёжного и устойчивого партнёра.
Для всего этого необходимы профессиональные подходы и навыки. Желаю вам успеха.
Новая Армения должна выступать как один из важнейших мировых центров науки, культуры, образования и новых технологий, должна стимулировать инновации и креативное мышление.
Нужно стремиться дать миру Нобелевских лауреатов, новых Туманянов, Комитасов, новых Аршилов Горки, Амбарцумянов, Хачатурянов, новых Гюльбенкянов и Кркорянов.
И конечно, кроме правовых, институциональных и структурных реформ, в Новой Армении каждый из нас также должен принять на себя обязательство "реформировать себя", должен совершенствовать свою систему ценностей, особенно свою национальную и индивидуальную идентичность и всю вытекающую из этого ответственность.
Эта общественность, которую мы должны развивать сегодня, будет строиться на нашем поведении, толерантности, уважении к плюрализму, на нашей уверенности. Будет строиться нашей способностью работать, создавать и творить. Будет строиться посредством здравых решений, которые будут приниматься внутри этих стен.
Решений, которые призваны улучшать нашу жизнь не только сегодня, но и завтра, для будущих поколений.
Парламент - это то место, где должны сталкиваться идеи и точки зрения. Плюрализм, свобода слова, толерантность и уважение к меньшинствам - ценности, также движущая сила прогресса.
Будьте оппонентами, но никогда не противниками.
Нацеливайтесь на проблемы, но не на личности.
Вы - власть, законодательная власть. Но ваше дело отныне не только создание законов, но также контроль за их воплощением в жизнь, а также создание и применение механизмов разделения ветвей власти, системы сдержек и противовесов, что будет способствовать прогрессу нашей страны.
Мой совет: для достижения успеха сегодня давайте сфокусируем внимание и деятельность на будущем. Давайте будем трудиться по принципу все вместе и все для всех.
И давайте всегда сами себя будем спрашивать, в каких условиях будут жить и какие возможности будут иметь наши дети через 10, 20, и, почему бы и нет, через 100 лет.
Давайте стараться строить такое общество, в основе которого лежит фундамент стабильного продолжительного развития.
Стабильное продолжительное развитие - это не только звучный лозунг, а жизненная задача, на которую нужно обратить должное внимание.
О стабильном продолжительном развитии стоит серьёзно говорить до принятия решений относительно нашей земли, воды, природных ресурсов, национального наследия и ценностей.
В новой Армении, молодой Армении нужно стимулировать между поколениями, а также рассеянными по всему миру нашими соотечественниками взаимное доверие и уважение друг к другу, их плодотворное сотрудничество.
Когда говорят - молодой человек, я имею в виду не только возраст, но прежде всего остроту ума и души, способность искать и находить, учиться и творить.
Для меня Армения - пример страны, живущей и имеющей возможность победить в 21-ом веке, поскольку мы отображаем все существующие в мире сегодняшние тенденции. То есть мы - маленькая страна, но всемирная взаимосвязанная нация.
И конечно, мы живем с тем осознанием задачи, что независимо от места нашего рождения имеем одну Родину. Мы должны расцветить эту Родину совместными силами, едиными усилиями Армении, Арцаха и Диаспоры.
Армения действительно может стать одной из светлых точек планеты в применении инновационных идей в культуре, науке, экономике и в других сферах.
Этот путь не будет простым.
Но я верю в неистощимый талант и нерушимый дух нашего народа. Уверен, что мы преодолеем все трудности на этом пути.
Желаю всем нам организованности, здравых суждений, трудолюбия, последовательности и ответственности. Желаю парламенту эффективной и плодотворной работы.
В рамках моих полномочий президента Республики готов к сотрудничеству и содействию, совместной плодотворной работе во благо нашей Родины и народа.