Lույս է տեսել Հայաստանի մասին պատմող թուրքերեն առաջին ճամփորդական ուղեցույցը
Օրերս Թուրքիայում լույս է տեսել Հայաստանի մասին պատմող առաջին ամենածավալուն թուրքերեն ճամփորդական ուղեցույցը։ «Հայաստանի ուղեցույց» նախագծի ղեկավարն Ալին Օզինյանն է։ Նախագիծը կյանքի է կոչվել «Աջակցություն Հայաստան–Թուրքիա կարգավորման գործընթացին» ծրագրի, Եվրամիության և Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարարության աջակցությամբ, հայտնում է Ermenihaber-ը:
«Հայաստանի ուղեցույցն» աչքի է ընկնում հատկապես նրանով, որ այս գրքույկում Հայաստանի տեսարժան վայրերի և դեպի Հայաստան հնարավոր ուղևորությունների մասին մանրամասն տեղեկություններ են ներկայացված հատկապես թուրքիայում բնակվողների համար։ Այն նպատակ ունի հնարավորինս հեշտացնել Թուրքիայից Հայաստան մեկնել ցանկացողների ուղևորությունը։ Գրքույկին կից նախապատրաստվել է նաև հայերեն զրուցարան, որը հնարավորություն կտա հայերեն խոսել ցանկացողներին կամ նրանց, ովքեր թուրքերենից բացի որևէ այլ լեզվով չեն կարող հաղորդակցվել, սովորել որոշ հայերեն արտահայտություններ, որոնք կարող են անհրաժեշտ լինել Հայաստանում ուղևորության ընթացքում։
«Հայաստանի ուղեցույցը» հասանելի է համացանցում, այն կարելի է նաև անվճար ներբեռնել համակարգիչների և հեռախոսներին՝ PDF ֆորմատով։
«Թուրքիայի կողմից Հայաստանի դեմ տնտեսական պատժամիջոցի կիրառման հետևանքով հայ-թուրքական սահմանի փակ լինելու և երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայության պատճառով Հայաստանում չկա Թուրքիայի դեսպանատուն կամ հյուպատոսարան, ինչի արդունքում այն  տպավորությունն է ստեղծվում, թե Թուրքիայի անմիջապես կողքին գտնվող արևելյան հարևանը՝ Հայաստանը, «հեռու և անհասանելի» երկիր է։ Մենք այս աշխատանքով ուզում ենք ասել թուրք զբոսաշրջիկներին, որ վերոնշյալ հանգամանքները Հայաստան այցելելու և գեղեցիկ տպավորություններով Թուրքիա վերադառնալու համար արգելք չեն հանդիսանում», - ասում է Ալին Օզինյանը։

Вышел в свет первый путеводитель по Армении на турецком языке
В Турции опубликован первый большой путеводитель по Армении на турецком языке. Руководитель проекта "Путеводитель по Армении" - Алин Озинян. Проект был реализован в рамках проекта "Содействие процессу урегулирования армяно-турецких отношений" при поддержке ЕС и МИД Швеции, сообщает Ermenihaber.
В издании содержится подробная информация о достопримечательностях Армении и возможных поездках в нашу страну особенно для жителей Турции. Цель путеводителя - облегчить путешествие граждан Турции, желающих посетить Армению. В книжке также есть разговорник на армянском языке с выражениями, которые могут понадобиться во время поездки в Армению.
"Путеводитель по Армении" доступен в Интернете, его также можно бесплатно загрузить на компьютер и телефоны - в формате PDF.
"Из-за закрытой в результате экономических санкций Турции против Армении турецко-армянской границы и отсутствия дипломатических отношений между двумя странами в Армении нет посольства или консульства Турции, что может создать впечатление недоступности Армении для ее непосредственного соседа - Турции. С помощью этого путеводителя мы хотим сказать турецким туристам, что вышеупомянутые обстоятельства не являются препятствием для посещения Армении и возвращения в Турцию с прекрасными впечатлениями", - говорит Алин Озинян.