Արարատ Միրզոյանն ընտրվել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ
Հունվարի 14-ին գաղտնի քվեարկության արդյունքում 131 կողմ, 0 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ ՀՀ ԱԺ նախագահ է ընտրվել Արարատ Միրզոյանը:
Կենսագրություն
Ծնվել է 1979թ. նոյեմբերի 23-ին Երեւանում:
2000թ. ավարտել է ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի արվեստի բաժինը: 2002թ.՝ նույն ֆակուլտետի մագիստրատուրան: Պատմաբան: 2004թ.՝ ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիան: Պետական ծառայող, պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մասնագետ: 2005թ.՝ ՀՀ ԳԱԱ ասպիրանտուրան: Պատմական գիտությունների թեկնածու:
2003-2005թթ. եղել է ՀՀ ԳԱԱ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կրտսեր գիտաշխատող, 2005-2007թթ.՝ Հայաստանի ազգային արխիվի հասարակական-քաղաքական փաստաթղթերի բաժնի գլխավոր արխիվագետ:
2007-2010թթ.՝ «Էյչ-Էս-Բի-ՍԻ Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ մասնագետ: 2011-2012թթ.՝ «Ռեգնում» միջազգային լրատվական գործակալության վերլուծաբան: 2012-2013թթ.՝ Ընտրական համակարգերի միջազգային հիմնադրամի (IFES) ընտրողների իրազեկման ծրագրի համակարգող, 2012թ. (հոկտեմբեր)-2013թ. (փետրվար) դասավանդել է ԵՊՀ-ում: 2013-2015թթ. եղել է «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDEA) հիմնադրամի «Ավրորա մրցանակ եւ 100 կյանք» նախաձեռնության հետազոտական խմբի ղեկավար, 2014-2017թթ.` Բազմակուսակցական ժողովրդավարության նիդեռլանդական ինստիտուտի (NIMD) քաղաքական կուսակցությունների եւ ռազմավարական պլանավորման փորձագետ:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հիմնադիր անդամ է, 2016թ.՝ կուսակցության վարչության անդամ:
2017-2018թթ.՝ ԱԺ պատգամավոր (թիվ 3 ընտրատարածք, «Ելք» կուսակցությունների դաշինք): ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ: «Ելք» խմբակցության անդամ:
11.05.2018-14.01.2019թթ. եղել է ՀՀ առաջին փոխվարչապետ:
2018թ. դեկտեմբերի 9-ին ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել «Իմ քայլը» կուսակցությունների դաշինքի թիվ 3 ընտրատարածքի տարածքային ընտրական ցուցակով:

Спикер армянского парламента 7-го созыва - Арарат Мирзоян (биография)
На пост председателя Национального Собрания 7-го созыва избран Арарат Мирзоян. Об этом 14 января на первом заседании армянского парламента сообщил руководитель счетной комиссии НС Ваагн Овакимян. "Тайным и закрытым голосованием, 131 из 132 голосов, председателем Национального Собрания избран кандидат от фракции "Мой шаг" Арарат Мирзоян", - сказал  Овакимян.
Один бюллетень признан недействительным.
Арарат Мирзоян выразил благодарность за такой уровень доверия. "Подобный уровень доверия действительно обязывает. На должности председателя Национального Собрания я каждую минуту буду помнить об этом обязательстве", - заявил Арарат Мирзоян.
Фракции Национального собрания "Светлая Армения" и "Процветающая Армения" кандидатов не выдвинули.
СМИ распространили биографию нового спикера парламента РА.
Арарат Мирзоян родился 23 ноября 1979 г. в Ереване.
В 2000 г. окончил отделение искусства исторического факультета ЕГУ, в 2002 г. – магистратуру того же факультета. Историк. В 2004 г. – Государственную академию управления РА. Государственный служащий, специалист по государственному управлению и местному самоуправлению. В 2005 г. – аспирантуру НАН РА. Кандидат исторических наук.
2003-2005 гг. – младший научный сотрудник Музея-института геноцида армян НАН РА.
2005-2007 гг. – главный архивариус отдела общественно-политических документов Национального архива Армении.
2007-2010 гг. – специалист ЗАО "Эйч-Эс-Би-Си Банк Армения".
2011-2012 гг. – аналитик международного информационного агентства "Регнум". 2012-2013 гг. – координатор программы Международного фонда избирательных систем (IFES) по информированию избирателей.
2012г. (октябрь) – 2013г. (февраль) – преподаватель ЕГУ.
2013-2015гг. – руководитель исследовательской группы инициативы "Премия Аврора и 100 жизней" Фонда "Инициативы развития Армении" (IDеA).
2014-2017 гг. – эксперт по политическим партиям и стратегическому планированию Нидерландского института многопартийной демократии (NIMD).
Член-учредитель партии "Гражданский договор", 2016 г. – член Правления партии.
2 апреля 2017 г. избран депутатом НС по избирательному округу N 3 территориального избирательного списка блока партий "Выход".
11 мая 2018 г. назначен первым вице-премьером РА.
Награжден Почетной грамотой МО РА (2016 г.).
Автор многочисленных аналитических публикаций в армянской и международной прессе. Женат, имеет двоих детей.