Մահացել է ավիաշարժիչների ստեղծող Ալեքսանդր Սարկիսովը
Ավիացիոն շարժիչաշինության ոլորտում կոնստրուկտոր եւ գիտնական Ալեքսանդր Սարկիսովը մահացել է հունվարի 13-ին, 83 տարեկան հասակում՝ հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Շարժիչաշինության միացյալ ընկերությանը (ՇՄԸ)։
Ինչպես հայտնել է «ՇՄԸ-Կլիմով» ԲԸ-ի տնօրեն Ալեքսանդր Վատագինը, նա մահացել է երկարատեւ հիվանդությունից հետո։
Սարկիսովը ծնվել է 1936թ․ մայիսի 19-ին՝ Մոսկվայում, 1959թ․ ավարտել է Ուֆայի ավիացիոն ինստիտուտը՝ «Թռչող սարքերի շարժիչներ» մասնագիտությամբ։ Այնուհետեւ մինչեւ 1982թ․ նա աշխատել է ԽՍՀՄ ավիացիոն արդյունաբերության նախարարության Ուֆայի փորձարարական-կոնստրուկտորական բյուրոյում (ՓԿԲ), որտեղ ինժեներ-կոնստրուկտորից հասել է ՓԿԲ-ի փոխտնօրենի պաշտոնին։ Ընդ որում, նա հիմնական աշխատանքը համատեղել է Ուֆայի ավիացիոն ինստիտուտում դասավանդման հետ։
1983-1987թթ․ Սարկիսովն աշխատել է որպես նշված նախարարության 3-րդ գլխավոր վարչության գլխավոր ինժեներ, 1988-2003թթ․՝ Կլիմովի անվան գործարանի գլխավոր կոնստրուկտոր, վարչության պետ, որտեղ 1998թ․ կազմակերպել է կառավարման համակարգերի վարչություն, որի աշխատակիցները ստեղծել են թվային էլեկտրոնային բլոկներ։ 1990-ից Սարկիսովը Սանկտ Պետերբուրգի պետական պոլիտեխնիկական համալսարանի պրոֆեսոր էր, իսկ 1991թ․ ստացել է տեխնիկական գիտությունների դոկտորի աստիճան։ Բացի այդ, նա Ավիացիայի եւ օդանավության գիտությունների ակադեմիայի նախագահն էր եւ մի շարք ակադեմիաների իսկական անդամ, գրում է News.am-ը։
Սարկիսովը մեծ ներդրում է ունեցել ռազմական եւ քաղաքացիական ինքնաթիռների (Су-15, Су-25, МиГ-21БИС, МиГ-29, Ил-114, Ан-140), ուղղաթիռների (Ми-8, Ми-24, Ми-28, Ка-32, Ка-50, Ка-52) անօդաչուների գազատուրբինային շարժիչների արտադրության հարցում։ Նրա ղեկավարությամբ մշակվել են ավտոմատ կառավարման, խնայողությունը զգալիորեն բարձրացնող, շարժիչի շահագործման հուսալիությունը բարձրացնող թվային համակարգեր։

Скончался Александр Саркисов - создатель двигателей Су-25 и МиГ-29
В Санкт-Петербурге на 83 году жизни умер выдающийся конструктор и ученый в области авиационного двигателестроения Александр Саркисов.
Информацию о кончине известного ученого сообщили ТАСС в пресс-службе Объединенной двигателестроительной корпорации (ОДК).
Александр Саркисов родился в 1936 году в Москве. Был выпускником Уфимского авиационного института. До 1982 года Саркисов работал в Уфимском ОКБ Министерства авиационной промышленности СССР, где прошел путь от инженера-конструктора до заместителя руководителя ОКБ.
В 1983-1987 годах Саркисов работал заместителем начальника - главным инженером 3-го Главного управления Минавиапрома, с 1988 по 2003 годы - генеральным конструктором - руководителем ФГУП "Завод им. В. Я. Климова". Саркисов с 1990 года являлся профессором Санкт-Петербургского государственного политехнического университета, а также возглавлял Академию наук авиации и воздухоплавания.
Ученый внес большой вклад в создание и производство авиационных газотурбинных двигателей для военных и гражданских самолетов, таких как Су-15, Су-25, МиГ-21БИС, МиГ-29, Ил-114, Ан-140, вертолетов Ми-8, Ми-24, Ми-28, Ка-32, Ка-50, Ка-52, беспилотных летательных аппаратов. Под его руководством были разработаны цифровые системы автоматического управления и контроля блока автоматического регулирования и контроля.