Իսրայելի ԶԼՄ-ները բացահայտել են Պաղեստինի պետության ստեղծման՝ Թրամփի պլանը
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից մշակվող մերձավորարևելյան հաշտության պլանը ենթադրում է պաղեստինյան պետության ստեղծում Հորդանան գետի արեմտյան ափի 90 տոկոսի վրա և Երուսաղեմի բաժանում, հայտնում է իսրայելական «Ռեշետ-13» հեռուստաալիքը:
Նյութի հեղինակը՝ հայտնի լրագրող Բարաք Ռավիդը, վկայակոչել է աղբյուր, որը ներկա է եղել անունը չհայտնած ամերիկացի պետական պաշտոնյայի դռնփակ ճեպազրույցին:
«Սպիտակ տան հաշտության պլանը, որը նախագահ Դոնալդ Թրամփը ուզում է ներկայացնել առաջիկա ամիսներին, ենթադրում է պաղեստինյան պետության ստեղծում Հորդանան գետի արևմտյան ափի մոտավորապես 90 տոկոսի վրա՝ Արևելյան Երուսաղեմի որոշ մասերում մայրաքաղաքով»,- ասվում է հեռուստաալիքի հաղորդման մեջ:
Պաղեստինցիները, վերջինիս տվյալներով, կրկնակի ավելի հողեր կստանան, քան վերահսկում են այժմ, սակայն Երուսաղեմի պատմական կենտրոնն՝ իր կրոնական սրբավայրերով և հարակից շրջաններով, կմնա Իսրայելի ինքնիշխանության ներքո, ինչպես և քաղաքի արևմտյան մասը:
Իսրայելացիների իշխանության ներքո կմնան Արևմտյան ափի հրեական խոշոր բնակավայրերը, կպահպանվեն մեկուսացված բնակավայրերը` սակայն առանց դրանց ընդլայնման իրավունքի, և պետք է տարահանվեն այսպես կոչված «անօրինական բնակավայրային առաջադիրքերը»: Պլանի հեղինակները կորուստները կփոխհատուցեն տարածքային փոխանակության մեխանիզմների հաշվին:
«Թրամփի հաշտության պլանն այն տեսքով, որը ճեպազրույցում նկարագրել է ամերիկացի պաշտոնյան, Իսրայելի համար ամենահարմար տարբերակն է վերջին երկու տասնյակներին ընթացքում»,- պնդում է հեռուստաալիքը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Израильские СМИ раскрыли план Трампа по созданию государства Палестина
Ближневосточный мирный план, разрабатываемый президентом США Дональдом Трампом, предполагает создание палестинского государства на 90% Западного берега реки Иордан и раздел Иерусалима. Об этом, как передает РИА Новости, утверждает израильский телеканал "Решет-13".
Автор материала, известный журналист Барак Равид, ссылается на источник, который присутствовал на закрытом брифинге неназванного американского чиновника.
"Мирный план Белого дома, который президент Дональд Трамп хочет представить в ближайшие месяцы, предполагает создание палестинского государства на примерно 90% Западного берега со столицей в некоторых частях Восточного Иерусалима", - сказано в сообщении телеканала.
Палестинцы, по его данным, получат вдвое больше земель, чем контролируют сейчас, но исторический центр Иерусалима с его религиозными святынями и прилегающими районами останется под израильским суверенитетом, как и западная часть города.
Под властью израильтян останутся крупные еврейские поселения на Западном берегу, сохранить изолированные поселения, хотя и без права их расширения, и будут должны эвакуировать так называемые "незаконные поселенческие форпосты". Компенсировать потери авторы плана предлагают за счет механизма территориальных обменов, говорится в материале.
"Мирный план Трампа в том виде, в каком его обрисовал на брифинге американский чиновник, выглядит самым удобным для Израиля вариантом за последние два десятка лет", - утверждает телеканал.