ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարների համաձայնությունը
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ողջունում է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Զոհրաբ Մնացականյանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հանդիպումը Փարիզում հունվարի 16-ին՝ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո։ Այս մասին, ինչպես փոխանցում է panorama.am-ը, ասվում է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի մամուլի քարտուղար Ստեֆան Դուջարիկի տարածած հայտարարության մեջ։
«Գլխավոր քարտուղարը գնահատում է կողմերի շարունակական հանձնառությունը՝ երկար ձգվող Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը խաղաղ լուծում գտնելու և հատկապես ողջունում է նախարարների համաձայնությունը՝ բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստելու համար կոնկրետ միջոցների ձեռնարկման անհրաժեշտության վերաբերյալ։
Գլխավոր քարտուղարը վերահաստատում է Միավորված ազգերի կազմակերպության լիակատար աջակցությունը Մինսկի խմբի կարևոր միջնորդական ջանքերին»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

Генсек ООН приветствовал состоявшуюся встречу глав МИД Армении и Азербайджана
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерреш приветствует состоявшуюся 16 января в Париже встречу исполняющего обязанности главы МИД Армении Зограба Мнацаканяна и главы МИД Азербайджана Эльмара Мамедъяврова, организованную по инициативе сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Как передает Panorama.am, об этом говорится в заявлении, распространенном пресс-секретарем Генсека ООН Антониу Гутерриша.
"Генсек ценит продолжительную приверженность сторон касательно поиска мирного решения затянувшегося нагорно-карабахского конфликта и особенно приветствует согласие министров по необходимости предпринять конкретные меры по подготовке населения к миру.
Генсек подтверждает полную поддержку Организации Объединенных Наций важным посредническим усилиям Минской группы ОБСЕ", – говорится в заявлении.