ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն Ռիո դե Ժանեյրոն 2020թ. ճարտարապետության համաշխարհային մայրաքաղաք է հայտարարել
ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն Ճարտարապետների միջազգային միության (UIA) հետ համատեղ աշխարհի 2020թ. ճարտարապետության մայրաքաղաք է հայտարարել Ռիո դե Ժանեյրոն, փոխանցում է է  «ՐԻԱ Նովոստի» գործակալությունը։
«ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի մշակույթի գծով գլխավոր տնօրենի տեղակալ Էռնեստո Օտտոնեն, Ճարտարապետների միջազգային միության նախագահ Թոմաս Վոնիեն և Ռիո դե Ժանեյրոյի քաղաքապետարանի քաղաքաշինության հարցերով քարտուղար Վերենա Վիսենթինի Անդրեատան ուրբաթ՝ հունվարի 18-ին հայտարարել են այն մասին, որ Ռիո դե Ժանեյրոն (Բրազիլիա) կդառնա աշխարհի 2020թ. ճարտարապետության մայրաքաղաքը»,- ասվում է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի կայքում հրապարակված հաղորդագրությունում։
Ռիո դե Ժանեյրոն կդառնա հրատապ գլոբալ մարտահրավերների քննարկման միջազգային հարթակ մշակույթի, մշակութային ժառանգության, քաղաքային հատակագծման և ճարտարապետության տեսակետներից։

ЮНЕСКО объявила Рио-де-Жанейро мировой столицей архитектуры 2020 года
ЮНЕСКО совместно с Международным союзом архитекторов (UIA) объявила мировой столицей архитектуры 2020 года Рио-де-Жанейро, передает РИА Новости.
"Заместитель генерального директора ЮНЕСКО по культуре Эрнесто Оттоне, президент международного союза архитекторов Томас Вонье и муниципальный секретарь Рио-де-Жанейро по вопросам градостроительства Верена Висентини Андреатта объявили в пятницу, 18 января, о том, что город Рио-де-Жанейро (Бразилия) станет мировой столицей архитектуры 2020 года", - говорится в сообщении, опубликованном на сайте ЮНЕСКО.
Рио-де-Жанейро станет международной площадкой для обсуждения актуальных глобальных вызовов с точки зрения культуры, культурного наследия, городского планирования и архитектуры.