Մակրոնը մտադիր է շարունակել բարեփոխումները՝ չնայած բողոքներին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ, չնայած երկրի բնակչության դժգոհությանն ու բողոքներին, շարունակելու է ավելի վաղ սկսած իր բարեփոխումները, հայտնում է Интерфакс-ը:
«Ճգնաժամի կարգավորում վերջին 18 ամսվա ընթացքում մեր արածներից հրաժարվելը չէ»,- ասել է Մակրոնը Վերսալում կայացած ընթրիքի ժամանակ, որը նրա կողմից կազմակերպվել էր Microsoft, Snapchat, JPMorgan Chase & Co ընկերությունների ղեկավարության ներկայացուցիչների համար:
Մակրոնը զուգահեռ է անցկացրել ավելի քանի 200 տարի առաջ գլխատված Լյուդովիկոս 16-րդ թագավորի հետ: «Նա իր կայնքն այդ կերպ ավարտեց հենց այն պատճառով, որ հրաժարվեց բարեփոխումների անցկացումից»,- նշել է նախագահը:
Ֆրանսիայի նախագահը հայտարարել է, որ, իր կարծիքով, «դեղին բաճկոնների» ելույթները մաս են դարձել միջին դասի անհանգստության դրսևորումների կապված գլոբալացման հետ, որը Մեծ Բրիտանիայում բերեց Brexit-ի, ինչպես նաև պոպուլիստական կուսակցությունների հեղինակության աճի Գերմանիայում և Իտալիայում:

Frederick Florin/Reuters
President Emmanuel Macron told dozens of the world’s most powerful executives on Monday that he would not follow the path of guillotined French royals and would continue to reform the French economy despite a sometimes violent popular revolt, Reuters reports.
For the second year running, Macron hosted corporate A-listers like Microsoft Chief Executive Satya Nadella, Snapchat’s Evan Spiegel and JPMorgan Chase & Co CEO Jamie Dimon at a pre-Davos dinner at Versailles.
Exactly 226 years after the decapitation of Louis XVI, who failed to plug the crown’s dismal finances and quell popular discontent over a sclerotic feudal society, Macron started his speech by invoking the king and his wife Marie-Antoinette.
"If they met such an end, it is because they had given up on reforming," Macron told the guests, according to his office.
Macron told the business leaders the "yellow vest" movement was part of a bigger picture of middle-class angst over globalization that gave rise to Brexit in Britain, as well as the rise of populist parties in Germany or Italy.