Մակրոնը մտադիր է շարունակել բարեփոխումները՝ չնայած բողոքներին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է, որ, չնայած երկրի բնակչության դժգոհությանն ու բողոքներին, շարունակելու է ավելի վաղ սկսած իր բարեփոխումները, հայտնում է Интерфакс-ը:
«Ճգնաժամի կարգավորում վերջին 18 ամսվա ընթացքում մեր արածներից հրաժարվելը չէ»,- ասել է Մակրոնը Վերսալում կայացած ընթրիքի ժամանակ, որը նրա կողմից կազմակերպվել էր Microsoft, Snapchat, JPMorgan Chase & Co ընկերությունների ղեկավարության ներկայացուցիչների համար:
Մակրոնը զուգահեռ է անցկացրել ավելի քանի 200 տարի առաջ գլխատված Լյուդովիկոս 16-րդ թագավորի հետ: «Նա իր կայնքն այդ կերպ ավարտեց հենց այն պատճառով, որ հրաժարվեց բարեփոխումների անցկացումից»,- նշել է նախագահը:
Ֆրանսիայի նախագահը հայտարարել է, որ, իր կարծիքով, «դեղին բաճկոնների» ելույթները մաս են դարձել միջին դասի անհանգստության դրսևորումների կապված գլոբալացման հետ, որը Մեծ Բրիտանիայում բերեց Brexit-ի, ինչպես նաև պոպուլիստական կուսակցությունների հեղինակության աճի Գերմանիայում և Իտալիայում:

Макрон намерен продолжить реформы вопреки протестам
Президент Франции Эммануэль Макрон заявил, что, несмотря на недовольство и протесты населения страны, будет продолжать начатые им ранее реформы, передает Интерфакс.
"Урегулирование кризиса заключается не в отказе от того, что мы сделали за последние 18 месяцев", - сказал Макрон на ужине в Версале, организованном им для представителей руководства компаний Microsoft, Snapchat, JPMorgan Chase & Co.
При этом Макрон провел аналогию с казненным более 200 лет назад королем Франции Людовиком XVI.
"Он закончил жизнь таким образом именно потому, что отказался от проведения реформ", - отметил президент.
Президент Франции заявил, что, по его мнению, выступления "желтых жилетов" стали частью проявления беспокойства среднего класса по поводу глобализации, которая привела к Brexit в Великобритании, а также к росту авторитета популистских партий в Германии или Италии.