ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում Թրամփին արգելել են լքել ՆԱՏՕ-ն
ԱՄՆ Կոնգերսիբ Ներկայացուցիչների պալատն օրինագիծ է ընդունել, որն արգելում է նախագահ Թրամփին պետական միջոցներն օգտագործել Հյուսիսատլանտյան դաշինքից դուրս գալու համար, փոխանցում է Reuters.
Օրինագծին աջակցել է և´Հանրապետական, և´ Դեմոկրատական կուսակցությունը: Կողմ է քվեարկել 357 կոնգրեսական, դեմ՝ 22:
Կոնգրեսը պաշտոնապես չի կարող արգելել Թրամփին դուրս գալ դաշիքնից, սակայն կարող է արգելափակել այդ նպատակի ֆինանսավորումը: Օրինագիծը ՆԱՏՕ-ի անդամներին կոչ է անում պաշտպանության համար ծախսել ՀՆԱ խոստացած 2 տոկոսը:
Փաստաթուղթն օրենք դառնալու համար պետք է քվեարկության դրվի Սենատում, այնուհետև ստանա նախագահի ստորագրությունը: Թրամփը կարող է վետո կիրառել, սակայն եթե Կոնգրեսին հաջողվի անհրաժեշտ քանակով ձայն հավաքել կարող է շրջանցել նախագահի վետոն:

В Конгрессе США запретили Трампу выходить из НАТО
Палата представителей Конгресса США во вторник, 22 января, приняла законопроект, который запрещает президенту США Дональду Трампу использовать государственные средства для выхода из Североатлантического альянса. Об этом сообщает Корреспондент со ссылкой на Reuters.
Законодательную инициативу поддержали обе противоборствующие партии. "За" проголосовали 357 конгрессменов, против − 22.
Конгресс не может формально запретить Трампу выйти из блока, однако может заблокировать финансирование этой цели. При этом законопроект призывает членов НАТО тратить обещанные 2% ВВП на оборону.
Для того, чтобы стать законом, документ должен пройти голосование в Сенате, а затем отправиться на подпись главе государства. Трамп может наложить на него вето, которое Конгресс затем может преодолеть, если соберет достаточное число голосов.
Ранее Трамп неоднократно критиковал НАТО и требовал от союзников увеличить долю оборонных расходов. При этом он не заявлял публично о намерении выходить из альянса.