ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում Թրամփին արգելել են լքել ՆԱՏՕ-ն
ԱՄՆ Կոնգերսիբ Ներկայացուցիչների պալատն օրինագիծ է ընդունել, որն արգելում է նախագահ Թրամփին պետական միջոցներն օգտագործել Հյուսիսատլանտյան դաշինքից դուրս գալու համար, փոխանցում է Reuters.
Օրինագծին աջակցել է և´Հանրապետական, և´ Դեմոկրատական կուսակցությունը: Կողմ է քվեարկել 357 կոնգրեսական, դեմ՝ 22:
Կոնգրեսը պաշտոնապես չի կարող արգելել Թրամփին դուրս գալ դաշիքնից, սակայն կարող է արգելափակել այդ նպատակի ֆինանսավորումը: Օրինագիծը ՆԱՏՕ-ի անդամներին կոչ է անում պաշտպանության համար ծախսել ՀՆԱ խոստացած 2 տոկոսը:
Փաստաթուղթն օրենք դառնալու համար պետք է քվեարկության դրվի Սենատում, այնուհետև ստանա նախագահի ստորագրությունը: Թրամփը կարող է վետո կիրառել, սակայն եթե Կոնգրեսին հաջողվի անհրաժեշտ քանակով ձայն հավաքել կարող է շրջանցել նախագահի վետոն:

Win McNamee / Getty Images
In a warning to President Donald Trump not to try to withdraw the United States from the NATO military alliance, the U.S. House of Representatives on Tuesday approved legislation aimed at preventing such a move, Reuters reports.
The Democratic-led House approved the measure by a bipartisan 357-22 vote, with the only "no" votes coming from Republicans. It now goes to the Republican-majority Senate, where its future is unclear, although a similar measure has been introduced there.
The New York Times said last week that several times over the course of 2018, Trump privately told his advisers he wanted to withdraw from NATO.