Գերմանիան 12 մլն եվրոյի օգնություն կտրամադրի Լենինգրադի շրջապակման մասնակիցներին
Գերմանիայի և Ռուսաստանի արտգործնախարարներ Հայկո Մաասն ու Սերգեյ Լավրովը ողջունում են  Գերմանիայի կառավարության որոշումը տրամադրել 12 մլն եվրո վետերանների հիվանդանոցի վերանորոգման և ռուս-գերմանական հանդիպումների կենտրոնի ստեղծման համար: Այս մասին, ինչպես հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի», նշվում է Գերմանիայի ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ:
«Մենք վստահ ենք, որ այդ բարեգործական միջոցառումը կբարելավի ողջ մնացած տուժածների կյանքի որակն ու կնպաստի երկու երկրների ժողովուրդների միջև պատմական հաշտությանը հետագայում մեր երկկողմանի հարաբերությունների հիման վրա»,-նշվում է հայտարարությունում:
1941 թվականի սեպտեմբերի 8-ին սկսված Լենինգրադի շրջափակումը տևել է գրեթե 900 օր: Միակ ճանապարհը՝ Կյանքի ուղին, որով քաղաքը ստանում էր սննդամթերք, անցնում էր Լադոժյան լճի սառույցի վրայով: Շրջափակումը կասեցվել է 1943 թվականի հունվարի 18-ին և ամբողջովին դադարեցվել՝ 1944 թվականի հուվարի 27-ին: Այդ ընթացքում, ըստ տարբեր տվյալների, զոհվել է 400 հազարից մինչև 1.5 մլն մարդ:

Германия выделит на помощь блокадникам 12 миллионов евро
Главы МИД Германии и России, Хайко Маас и Сергей Лавров, приветствуют решение правительства ФРГ выделить 12 миллионов евро на модернизацию госпиталя для ветеранов и создание германо-российского центра встреч, говорится в заявлении, распространенном германским МИД, передает ''РИА Новости''
"Мы уверены, что эта добровольная акция улучшит качество жизни еще живущих жертв блокады и послужит историческому примирению между народами двух стран как основе наших двухсторонних отношений в будущем", - говорится в заявлении.
Блокада Ленинграда, начавшаяся 8 сентября 1941 года, длилась почти 900 дней. Единственный путь, Дорога жизни, по которому в город доставлялось продовольствие, был проложен по льду Ладожского озера. Блокаду прорвали 18 января 1943 года, полностью сняли 27 января 1944 года. За это время погибли, по разным данным, от 400 тысяч до 1,5 миллиона человек. На Нюрнбергском процессе называлось число в 632 тысячи человек. Только три процента из них погибли от бомбежек и артобстрелов, остальные умерли от голода.