Փաշինյանը՝ Քոչարյանի քրեական գործի մասին
Եթե խոսքը վերաբերում է մարդկային կյանքերին, ապա այդ դեպքում պետք չի ինչ-որ սահմանափակումներ դնել: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այս մասին հայտարարել է ՌԲԿ հեռուստաալիքի հետ հարցազրույցում՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյոք ճի՞շտ է նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ քրեական գործ նախաձեռնել տեղի ունեցած իրադարձություններից հետո 10 տարի անց, հայտնում է News.am-ը
«Ես մեկը մյուսի հետ չեմ համեմատում, բայց մեծ թվով երկրներում, եթե չեմ սխալվում նույնիսկ Ռուսաստանում, քրեական գործեր են քննվում՝ կապված Հայրենական մեծ պատերազմի հետ: Եթե խոսքը վերաբերում է մարդկային կյանքերին, ապա այդ դեպքում պետք չի ինչ-որ սահմանափակումներ դնել: Դրանից բացի, Քրեական օրենսգրքի համաձայն՝ կա օրենքով սահմանված վաղեմության ժամկետ: Իսկ եթե գործը բաց է եւ շարունակվում է, ապա դա նշանակում է, որ Հայաստանի ՔՕ համաձայն՝ վաղեմության ժամկետը չի լրացել»,- նշել է Հայաստանի վարչապետը:
Ի պատասխան հարցին՝ Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ հարուցված քրեական գործն արդյոք սկզբունքայի՞ն է, Փաշինյանը նշել է. «Դա ինձ համար չի սկզբունքային գործ, կարծում եմ, որ դա Հայաստանի համար է սկզբունքային գործ: Երբ երկրի 10 քաղաքացի է զոհվում, դա չի կարող անհետևանք մնալ, անհրաժեշտ է պարզել տեղի ունեցածը»:

Пашинян - о деле Роберта Кочаряна
Если речь идет о человеческих жизнях, то тут не надо ставить какие-то ограничения. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью телеканалу РБК, отвечая на вопрос о том, правильно ли инициировать уголовное дело в отношении экс-президента Роберта Кочаряна спустя 10 лет после произошедших событий, передает REGNUM.
"Я не сравниваю одно с другим, но, во многих странах, если не ошибаюсь, даже в России, расследуются уголовные дела, связанные с Великой Отечественной войной. Если речь идет о человеческих жизнях, то тут не надо ставить какие-то ограничения. Кроме этого, согласно Уголовному кодексу есть срок давности, предусмотренный законом. А если дело открыто и продолжается, то это означает, что согласно УК Армении срок давности не истек", - отметил премьер.
В ответ на вопрос о том, является ли уголовное дело, возбужденное в отношении Роберта Кочаряна, принципиальным, Пашинян отметил: "Это не для меня принципиальное дело, думаю, что это для Армении принципиальное дело. Когда погибают десять граждан страны, это не может просто так остаться, надо разобраться в произошедшем".