ԵԱՏՄ երկրների ծրագրային ապահովման արտադրողները կարող են մասնակցել ռուսաստանյան մրցույթներին
ԵԱՏՄ երկրների ծրագրային ապահովման արտադրողները կարող են մասնակցել ռուսաստանյան մրցույթներին: Այս մասին, ինչպես հայտնում է  «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, ասել է ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը:
Մեդվեդևը Ալմաթիում` «Թվային օրակարգ 2.0» համաժողովում ընդգծել է, որ ՌԴ-ն հավասար հնարավորություն է ապահովել ԵԱՏՄ ծրագրային ապահովման մրցույթում՝ պայմանով, որ այն կներդրվի ծրագրերի այն ցանկում, որը գործում է ռուսական համանման ցանկի կողքին։
«Հնգյակի» երկրների ընկերություններից սոֆթի պետգնումը կարգավորվում է գործարքային համակարգի մասին մեր օրենսդրությամբ։ Այնպես որ, ԵԱՏՄ երկրների իրավունք ունեցող ընկերությունները կարող են իրենց արտադրանքը մտցնել ցանկ և դրանով իսկ նաև մեր շուկայի հասանելիություն ստանալ ու մասնակցել գնման ընթացակարգին»,- ասել է Մեդվեդևը։
Բացի այդ, Ռուսաստանի վարչապետը ընդգծել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է գործընկերներին առաջարկել իրենց թվային արտադրանքը։

Производителям ПО из ЕАЭС разрешили участвовать в российских тендерах
Производители программного обеспечения (ПО) из стран ЕАЭС могут участвовать в российских тендерах, заявил премьер-министр РФ Дмитрий Медведев, передает РИА Новости
Глава российского правительства в Алма-Ате на форме "Цифровая повестка 2.0" подчеркнул, что РФ обеспечила возможность для равного допуска программного обеспечения из государств ЕАЭС при условии, если оно будет внесено в единый реестр программ, который действует наряду с аналогичным российским реестром.
"Госзакупки софта у компаний из стран "пятерки" регулируется нашим законодательством о контрактной системе. Так что компании-правообладатели из стран ЕврАзЭс могут внести свои продукты в реестр и тем самым получить доступ и к нашему рынку, и участвовать в закупочных процедурах", - заявил Медведев.
При этом российский премьер подчеркнул, что Россия готова предложить партерам много своих цифровых продуктов.
"Но и, конечно, мы готовы предложить своим партнёрам по Евразийскому союзу интересные программные продукты и цифровые решения с учетом того, что все-таки у нас масштабы экономики позволяют их в большом количестве создавать", - добавил он.