Բեռլինում քննարկվել է հայ-գերմանական համագործակցության օրակարգը
Պաշտոնական այցով Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում գտնվող Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ:
ԳԴՀ կանցլերի նստավայրում տեղի է ունեցել դիմավորման պաշտոնական արարողություն. բարձրացված են եղել ԳԴՀ, ՀՀ և ԵՄ դրոշները, և կարմիր ուղեգորգի երկայնքով շարված են եղել Պատվո պահակախմբի զինվորները և Զինվորական նվագախումբը: Հայաստանի Հանրապետության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության պետական օրհներգերի կատարումից հետո ԳԴՀ կանցլերը ՀՀ վարչապետին հրավիրել է Պատվո պահակախմբի ստուգայցի:
Ձեռքսեղմումից և արարողակարգային լուսանկարահանումից հետո ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելը բանակցությունները շարունակել են աշխատանքային ճաշի շրջանակում:
ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելը ողջունել և կարևորել է Հայաստանի վարչապետի պաշտոնական այցը Գերմանիա՝ վստահություն հայտնելով, որ այն նոր ազդակ կհաղորդի հայ-գերմանական բարեկամական համագործակցությանը: Անգելա Մերկելը նշել է, որ Գերմանիան շահագրգռված է Հայաստանի հետ հարաբերությունների հետագա զարգացմամբ և պատրաստ է քննարկել երկկողմ կապերի ընդլայնման հեռանկարները: Ողջունելով 2018 թ. խորհրդարանական ընտրությունների հաջող անցկացումը` ԳԴՀ կանցլերը նշել է, որ Գերմանիան ուշադրությամբ հետևում է Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացներին և պատրաստ է նպաստելու երկկողմ հարաբերությունների ավելի խորացմանը, աջակցել բարեփոխումներին տարբեր ոլորտներում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Գերմանիա այցելելու հրավերի և ջերմ ընդունելության համար՝ կարևորելով կանցլեր Մերկելի հետ կրկին հանդիպելու և հայ-գերմանական հարաբերությունների ամրապնդմանն ուղղված կարևոր քննարկումները շարունակելու հնարավորությունը։ «Հայաստան կատարած Ձեր այցը կարևոր խթան հանդիսացավ հայ-գերմանական փոխգործակցության զարգացման համար։ Ուրախությամբ, նաև՝ հպարտությամբ եմ արձանագրում, որ իմ այցը կայանում է Ձեր այցից ընդամենը հինգ ամիս անց։ Սա նշանակում է, որ մենք երկուստեք տրամադրված ենք հիմք դնելու հայ-գերմանական առավել խորացված և թիրախային համագործակցությանը», -նշել է ՀՀ վարչապետը: Կառավարության ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ այսօր առավել, քան երբևէ առկա են նախապայմաններ հայ-գերմանական փոխգործակցության օրակարգը նոր բովանդակությամբ լցնելու համար: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ եվրոպական ուղղությունը շարունակում է մնալ Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների շարքում և այս առումով Գերմանիայի՝ որպես ԵՄ ծանրակշիռ անդամներից մեկի հետ համագործակցությունը կարևոր է։
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-գերմանական հարաբերությունների օրակարգին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ` երկկողմ ու բազմակողմ ձևաչափով փոխգործակցություն, Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններ, միջազգային և տարածաշրջանային հարցեր:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ նախորդ տարվա դեկտեմբերի 9-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները Հայաստանի պատմության մեջ բացառիկ էին օրենքի տառին, միջազգային չափանիշներին համապատասխանելու առումով, ինչը ևս մեկ անգամ վկայում է կառավարության հանձնառության մասին՝ ամրապնդելու իրավունքի գերակայությունը, ապահովելու մարդու իրավունք¬ների պաշտպանության էլ ավելի բարձր մակարդակ, անկախ դատական համակարգ, հաջողելու կոռուպ¬ցիայի դեմ պայքարը: «Խորհրդարանական ընտրություններով ավարտվել է հեղափոխության առաջին փուլը: Հայաստանն առաջ է շարժվում ժողովրդավարական արժեքների և ինստիտուտների ուժեղացման ճանապարհով: Այժմ կառավարության օրակարգում տնտեսական հեղափոխությունն է` մեր քաղաքացիների բարեկեցությունը զարգացնելու համար», - նշել է ՀՀ վարչապետը:
Անդրադառնալով հայ-գերմանական տնտեսական համագործակցության խորացմանը` Նիկոլ Փաշինյանը և Անգելա Մերկելը քննարկել են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, բնապահպանության և այլ ոլորտներում համատեղ ծրագրերի ընթացքը, ինչպես նաև նոր նախաձեռնությունների հնարավորությունները: Երկուստեք ընդգծվել է, որ դրանց իրագործումը կնպաստի երկու բարեկամ ժողովուրդների միջև կապերի սերտացմանը և քաղաքացիների բարեկեցության բարձրացմանը: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել ակտիվ երկխոսությունը տնտեսական տարբեր ծրագրերի իրագործման ուղղությամբ: Կողմերն անդրադարձել են նաև Եվրոպական միության հետ արտոնագրերի ազատականացման գործընթացի ուղղությամբ աշխատանքներին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հարցի շուրջ: Երկուստեք ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում բանակցային գործընթացի կարևորությունը` որպես խնդրով զբաղվող միակ միջազգային մանդատ ունեցող ձևաչափ:

Германия заинтересована в дальнейшем развитии отношений с Арменией
Находящийся с официальным визитом в Федеративной Республике Германия премьер-министр Армении Никол Пашинян встретился сегодня с канцлером Германии Ангелой Меркель.
Официальная церемония встречи состоялась в резиденции канцлера Германии: были подняты флаги ФРГ, Армении и ЕС, солдаты Почетного караула и Военного оркестра стояли вдоль красного ковра. После исполнения государственных гимнов Республики Армения и Федеративной Республики Германия канцлер Германии пригласила премьер-министра Республики Армения обойти строй Почетного караула.
После рукопожатия и протокольного фотографирования премьер-министр Армении Никол Пашинян и канцлер Германии Ангела Меркель продолжили переговоры в рамках рабочего обеда.
Канцлер Германии Ангела Меркель приветствовала и отметила важность официального визита премьер-министра Армении в Германию, выразив уверенность, что этот визит придаст новый импульс армяно-германскому дружественному сотрудничеству. Ангела Меркель отметила, что Германия заинтересована в дальнейшем развитии отношений с Арменией и готова обсудить перспективы расширения двусторонних связей. Приветствуя успешное проведение парламентских выборов в 2018 году, канцлер ФРГ отметила, что Германия внимательно следит за происходящими в Армении процессами и готова содействовать дальнейшему углублению двусторонних отношений и поддерживать реформы в разных сферах.
Премьер-министр Никол Пашинян поблагодарил за приглашение посетить Германию и приветствовал возможность вновь встретиться с канцлером Меркель и продолжить важные обсуждения по укреплению армяно-германских отношений.
"Ваш визит в Армению стал важным стимулом для развития армяно-германского сотрудничества. Я с радостью и гордостью констатирую, что мой визит происходит всего через пять месяцев после Вашего визита. Это означает, что мы стремимся заложить основу для армяно-германского более углубленного и целевого сотрудничества", - сказал премьер-министр Республики Армения. Глава правительства выразил уверенность, что сегодня более, чем когда-либо ранее, существуют предпосылки для наполнения повестки армяно-германского сотрудничества новым содержанием. По словам Никола Пашиняна, европейское направление остается одним из приоритетов внешней политики Армении, и в этом отношении важно сотрудничество с Германией как одной из самых весомых стран-членов ЕС.
Собеседники обсудили широкий круг вопросов повестки армяно-германских отношений, двустороннего и многостороннего сотрудничества, отношений Армения-ЕС, а также международные и региональные вопросы.
Никол Пашинян отметил, что состоявшиеся 9 декабря внеочередные парламентские выборы были исключительными в истории Армении с точки зрения соответствия букве закона и международным стандартам, что еще раз подтверждает приверженность правительства укреплению верховенства закона, обеспечению более высокого уровня защиты прав человека, созданию независимой судебной системы, борьбе с коррупцией. "Парламентскими выборами закончился первый этап революции. Армения движется вперед путем укрепления демократических ценностей и институтов. В повестке правительства сейчас стоит экономическая революция для повышения благосостояния наших граждан", - сказал премьер-министр.
Коснувшись углубления армяно-германского экономического сотрудничества, Никол Пашинян и Ангела Меркель обсудили процесс реализации совместных программ в области информационных технологий, охраны окружающей среды и других сферах, а также возможности новых инициатив. Двусторонне было подчеркнуто, что реализация этих программ будет способствовать укреплению связей между двумя дружественными народами и повышению благосостояния граждан. Была достигнута договоренность о продолжении активного диалога по реализации различных экономических программ. Стороны также коснулись работ по либерализации визового режима с Европейским союзом.
Собеседники также обменялись мнениями по урегулированию нагорно-карабахской проблемы. Двусторонне была подчеркнута важность переговорного процесса в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ как имеющего международный мандат единственного формата, который занимается данным вопросом.