Ուկրաինան աջակցում է Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացներին․ դեսպան
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 4-ին ընդունել է Հայաստանում Ուկրաինայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Պյոտր Լիտվինին:
Խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել հայ-ուկրաինական բարեկամական հարաբերությունները` ընդծելով, որ դրանք ամուր հիմք են երկկողմ կապերի առավել խորացման համար: ԱԺ նախագահը, կարևորելով միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա զարգացումը, նշել է, որ առաջիկայում ձևավորվելիք պատգամավորական բարեկամական խումբն իր նշանակալի դերակատարությունը կունենա երկկողմ շփումների ակտիվացման հարցում:
Շնորհավորելով Արարատ Միրզոյանին Ազգային ժողովի նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ` դեսպանը վստահեցրել է, որ Ուկրաինան շահագրգիռ է փոխադարձ հարաբերությունների զարգացմամբ և ամրապնդմամբ` փաստելով, որ իր երկիրն ամբողջովին աջակցում է Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացներին: Պյոտր Լիտվինն իր պատրաստակամությունն է հայտնել միջխորհրդարանական կապերի հետագա ընդլայնման և խորացման գործում, կարևորել համագործակցությունը միջազգային հարթակներում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը և դեսպանը քննարկել են երկկողմ օրակարգին առնչվող մի շարք ծրագրեր, մասնավորապես գիտության, մշակույթի, տնտեսության, զբոսաշրջության, նորագույն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում իրականացվելիք քայլերին վերաբերող հարցեր, գոհունակությամբ արձանագրել Հայաստանի և Ուկրաինայի միջև ապրանքաշրջանառության ծավալների աճը: Կողմերը բարձր են գնահատել Ուկրաինայի հայ համայնքի դերը հարաբերությունների խորացման հարցում, երկրի հասարակական-քաղաքական, մշակութային, գիտակրթական և այլ ոլորտներում:

Украина поддерживает текущие в Армении процессы: посол
4 февраля Председатель НС А.Мирзоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Украины в Армении П.Литвина.
Глава парламента высоко оценил армяно-украинские отношения, подчеркнув, что они – прочная основа для еще большего углубления  двусторонних связей. Спикер, особо выделив развитие межпарламентских отношений, отметил, что формируемая вскоре депутатская группа дружбы сыграет существенную роль в активизации двусторонних контактов.
Поздравив А.Мирзояна с избранием Председателем НС, посол заверил в заинтересованности Украины в развитии и укреплении взаимоотношений, отметив, что его страна всецело поддерживает текущие в Армении процессы. Г-н Литвин выразил готовность способствовать дальнейшему расширению и углублению   межпарламентских связей, подчеркнул важность сотрудничества на международных площадках.
Председатель НС и посол обсудили ряд программ двусторонней повестки дня, в частности по реализации шагов в области науки, культуры, экономики, туризма, новейших информационных технологий, с удовлетворением отметили рост объемов товарооборота между Арменией и Украиной. Стороны высоко оценили роль армянской общины Украины в углублении отношений, в общественно-политической, культурной, научно-образовательной и других сферах.