Թուրքիայում հայկական ծագում ունեցող թեկնածուներ են փնտրվում վարկաբեկելու նպատակով
Թուրքիայում մարտի վերջին սպասվող ՏԻՄ ընտրություններին ընդառաջ` թեկնածուները փորձում են մրցակիցների մեջ հայկական արմատներ գտնել` նրանց «վարկաբեկելու» համար: Այդ մասին հաղորդում է Akunq.net-ը` վկայակոչելով Artigercek.com կայքէջը:
Համաձայն աղբյուրի` այդ առումով աչքի են ընկնում հատկապես իշխող Արդարություն և զարգացում (Adalet ve Kalkınma Partisi / AKP) կուսակցությունից առաջադրված թեկնածուները, որոնք չեն խնայում անգամ սեփական կուսակցության անդամներին` քրքրելով նրանց տոհմերի գրանցամատյանները:
Այդ մասին մասնավորապես «Հաբերթյուրք» պարբերականի հեղինակներից Մուհարեմ Սարըքայան, անդրադառնալով ԱԶԿ-ի ցուցակով Անկարայում առաջադրված թեկնածու Մեհմեդ Օզհասեքիին, գրում է. «… Մինչև իսկ (մրցակիցները-Ակունքի խմբ.) այն կետին են հասել, որ քրքրել են բոլոր գրանցամատյանները, որպեսզի գտնեն, թե Մեհմեդ Օզհասեքիի ազգականների մեջ եղե՞լ են արդյոք Հակոբ, Արթին, Արման, Կարո, Գրիգոր, Վարդան, Զոհրապ կամ նման` հայերի շրջանում տարածված որևէ անուն կրող անձինք: Որոշված է եղել, որ եթե նման մի հոգի էլ գտնվեր, դրա մասին հրապարակվեր հանրությանը. ասացին, որ չեն կարողացել գտնել…»:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայում ընդունված երևույթ է մարդկանց, հատկապես` քաղաքական գործիչներին և պաշտոնյաներին «վարկաբեկել»` նրանց ոչ թուրքական, հատկապես հայկական ծագումը մատնանշելու միջոցով: Նման շատ դեպքեր են գրանցվել Թուրքիայի Հանրապետության պատմության մեջ, որոնցից հիշատակման է արժանի հատկապես 2008 թ. տեղի ունեցած դեպքը, երբ Ժողովրդահանրապետական (Cumhuriyet Halk Partisi / CHP) կուսակցության պատգամավոր Ջանան Արըթմանը հրապարակ բերեց Թուրքիայի այն ժամանակվա նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի մոր հայ լինելու վարկածը:

В Турции ищут армянские корни для дискредитации кандидатов в выборах
В преддверии выборов в местные органы самоуправления, которые состоятся в Турции в конце марта, кандидаты стали искать армянские корни у своих политических оппонентов - с целью их дискредитировать. Об этом сообщает Akunq.net со ссылкой на портал Artigercek.com.
Согласно источнику, в этом деле особенно себя проявили кандидаты от правящей Партии справедливости и развития (ПСР), которые не щадят даже членов своей собственной партии в поисках корней и генеалогических деревьев своих соперников.
Муаммар Сарыкайан, один из авторов периодического издания Haberturk, ссылаясь на случай Мехмета Озасеки, кандидата, выдвинутого по списку AKP в Анкаре, пишет: "Дошло до того, что соперники Мехмета Озасеки копаются в записях и в старых журналах, чтобы понять, есть ли среди его родственников такие распространенные среди армян имена, как Акоп, Артин, Арман, Каро, Григор, Вардан, Зограб и т. п. Было решено, что если бы что-либо подобное нашлось, то это бы публично было обнародовано. В итоге ничего найти не смогли..."
Следует напомнить, что в Турции принято "дискредитировать" людей, особенно политиков и чиновников, указывая на их не турецкое, особенно армянское происхождение. Таких случаев в истории Турецкой Республики было много. Особенно следует упомянуть инцидент, когда депутат Республиканской народной партии (CHP) Джанан Арытман в период правления президента Турции Абдуллы Гюля обнародовал версию о том, что мать Гюля - армянка.