Հարավային Օսիայում ոչ միանշանակ ընդունվեց ճանապարհների բացման վերաբերյալ վրաց-ռուսական համաձայնագիրը (ԲԱՑԱՌԻԿ)
ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Գրիգորի Կարասինը հայտարարել է, որ ավարտվել են  2011թ. կնքված տարանցման և առևտրի մասին համաձայնագրի («Մաքսային վարչարարության և ապրանքի առևտրի մոնիթորինգի մեխանիզմի հիմնական սկզբունքների մասին» հիմնարար համաձայնագիր) կյանքի կոչման համար անհրաժեշտ ընթացակարգերը: Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև այս համաձայնագիրը նախատեսում է Աբխազիայում և Հարավային Օսիայում անցակետերի բացում, որոնցում աշխատանքը  կկազմակերպվի երրորդ կողմի` շվեյցարական SGS ընկերության կողմից: «Արմեդիա» ՏՎԳ հետ զրույցում Հարավայի Օսիայից քաղաքագետ Դինա Ալբորովան պատմում է այն մասին, թե ինչպես ընդունեցին այս լուրը Ցխինվալում:
- «Մաքսային միջանցքների» բացման հարցը, իհարկե, ոչ միանշանակ արձագանք է առաջացնում Հարավային Օսիայում: Մի կողմից, կա ընկալում, որ եթե համաձայնագիրը շվեյցարական ընկերության հետ ստորագրված է և’ Ռուսաստանի, և’ Վրաստանի կողմից, ապա կողմերն արդեն պատրաստվում են ճանապարհների բացմանը: Մյուս կողմից, սակայն, կա ընկալում, որ կողմերն, այնուամենայնիվ, լիովին պատրաստ չեն այս համաձայնագրի իրագործմանը` մեկը տեխնիկական առումով, մյուսը` քաղաքական:
Հասկանալի է, որ այս ճանապարհները կարևոր նշանակություն ունեն տնտեսական զարգացման տեսանկյունից, ընդ որում` ամբողջ տարածաշրջանի համար: Պակաս կարևոր չէ նաև հարցի անվտանգային կողմը: Այսօրվա փոփոխվող աշխարհում տարածաշրջանային անվտանգության համակարգը մեծ կարևորություն է ձեռք է բերում, սակայն Հարավային Կովկասում այն, ցավոք, բացակայում է: Ճանապարհների բացումը մեծ փոփոխությունների խթան կդառնա ողջ տարածաշրջանում` և՛ տնտեսական, և՛ քաղաքական, և՛ ընդհանուր անվտանգության տեսանկյունից: Դա և’ նոր մարտահրավերներ է բերում, և’ միաժամանակ նոր հնարավորություններ բացում որոշակի հարցերի լուծման համար:
Մեզ համար, իհարկե, ամենակարևոր հարցն այն է, թե ինչու Հարավային Օսիան և Աբխազիան, որոնց տարածքով անցնում են այդ տարանցիկ ուղիները կամ, այսպես կոչված, մաքսային միջանցքները, չեն մասնակցում բանակցություններին: Բայց դրանք միայն քաղաքական հարցեր չեն: Չէ՞ որ այդ տրանսպորտը մեր տարածքներով է անցնելու և առաջանալու են այդ տրանսպորտի անվտանգությունն ապահովելու, ծառայություններ մատուցելու և այլ հարցեր: Այդ իսկ պատճառով, մեզ անընդհատ «չնկատել», ամեն դեպքում, չի ստացվի:
Ինձ թվում է, որ այսօրվա փոփոխվող աշխարհում բոլորին անհրաժեշտ է վերանայել իրենց հայացքները երկրների ճանաչված լինել-չլինելու գործոնի հանդեպ: Արդեն մեկ տասնամյակից ավել է, որ մեր տարածաշրջանում գոյություն ունեն և’ ճանաչված, և’ չճանաչված երկրներ, առանց որոնց գործընթացները տեղից չեն շարժվի: Օրինակ` այս միջանցքներն անցնելու են երկու մասամբ ճանաչված երկրների տարածքով և առանց նրանց ներգրավվածության, առանց նրանց հետ համաձայնությունների, ոչինչ չի ստացվի: Ինչպիսի՞ն կլինի համաձայնագրերի ապագա իրագործումը, օրինակ, առանց Հարավային Օսիայի հետ  պայմանավորվածությունների: Սա կարևոր հարց է և ինձ թվում է, որ տարիներ կպահանջվեն փոխադարձ ընդունելի լուծումների հանգելու համար: Կարծում եմ` այսօր Վրաստանն այնքան էլ պատրաստ չէ նման համաձայնագրին զուտ քաղաքական առումով, իսկ Հարավային Օսիան` տեխնիկական:
Անցյալ տարի Հարավային Օսիայի ղեկավարությունը հայտարարում էր, որ տվյալ համաձայնագրի հետ կապված բոլոր գործընթացներում և բանակցություններում պետք է լինի լիիրավ կողմ և հավասար իրավունքեր կրող գործընկեր: Իսկ պատրա՞ստ է դրան Վրաստանը: Կարծում եմ` ոչ և առնվազն այն պատճառով, որ արդեն 10 տարուց ավել է Վրաստանը չի ստորագրում չհարձակման մասին հուշագիր, ինչը կարևոր է Հարավային Օսիայի համար: Եվ սա բավականին լավ ցուցիչ է, որ Վրաստանը պատրաստ չէ համագործակցության: Երկրորդ` Վրաստանի համար դա կնշանակի Հարավային Օսիայի ուղղակի կամ անուղղակի ճանաչում: Եվ մենք միշտ բախվելու ենք այդ չլուծված հարցերին, որոնք, իհարկե, արգելակելու են գործընթացը: Ինչպե՞ս կլուծվի այս ամենը, ինչի՞ կհանգեցնի. սրանք բոլորը հարցեր են, որոնք դեռևս պատասխաններ չունեն:
Կա նաև հարցի մյուս` զուտ տեխնիկական կողմը: Կարծում եմ, մենք այնքան էլ պատրաստ չենք այդ նախագծի իրականացմանը, քանի որ այսօր Հարավային Օսիան չունի երթևեկության նման հոսքեր ընդունելու պատրաստ ճանապարհներ, չկան շրջանցիկ ճանապարհներ, այս ամենը պետք է կարգի բերել, որը, ենթադրում եմ, մեկ տարվա խնդիր չէ: Խնդրահարույցների շարքում են նաև բնապահպանության հարցերը, մեր բիզնեսի ներգրավումն այդ ողջ գործընթացին: Սա, այսպես կոչված, գնի հարց է` իսկ ի՞նչ կշահի Հարավային Օսիան տարանցիկ ճանապարհների բացման արդյունքում: Մեզ` Հարավային Օսիային և Աբխազիային, պետք է կշռադատել բոլոր հնարավոր օգուտներն ու վնասներն այդ ճանապարհների բացման համատեքստում: Եթե մեր բյուջեն դրանից ոչինչ չստանա, եթե տեղի բիզնեսը ներգրավված չլինի ծրագրում, ապա իմաստը ո՞րն է:
Բոլոր այս հարցերը դեռևս կախված են օդում և, ցավոք սրտի, այդ համաձայնագրի հետ կապված հարցերի ողջ սպեկտրի ակտիվ քննարկում Հարավային Օսիայում դեռևս չկա: Մեր հասարակության մի մասը, հիմնականում` նախկին մարտիկները, դեմ են արտահայտվում ճանապարհների բացմանը: Նրանք համարում են, որ դա ինչ-որ առումով դավաճանություն կլինի վրաց-օսական պատերազմում զոհվածների հանդեպ, նրանց համար դա շատ զգայուն հարց է, և արձագանքը բավականին կոշտ է: Մյուս մասն էլ սեփական տնտեսությանը, տեղի բիզնեսի զարգացմանը խթանող որոշակի հնարավորություններ և հեռանկարներ է տեսնում: Պետք է ամենը կշռադատել և անել համապատասխան եզրակացություններ…
Ինձ թվում է` Ռուսատանը փորձարկում է այս գործընթացը, այդ թվում նաև Հայաստանի համար: Կներգրավվեն շատ խաղացողներ` Թուրքիա, Իրան, չհաշված` լոկալ դերակատարներին: Շատ հուսով եմ, որ բոլորիս շահերից բխող ադեկվատ որոշումներ կկայացվեն: Չէ՞ որ ճանապարհների բացումն իսկապես կարող է կարևոր դեր խաղալ ողջ տարածաշրջանի համար և խթանել Հարավային Կովկասի անվտանգության համակարգի ստեղծումը, որի մասին այնքան շատ և այնքան երկար է խոսվել:

В Южной Осетии неоднозначно восприняли соглашение между Грузией и РФ по открытию дорог (эксклюзив)
Заместитель иностранных дел России Григорий Карасин заявил о том, что завершились процедуры, необходимые для выполнения соглашения 2011 года "Об основных принципах механизма таможенного администрирования и мониторинга торговли товарами". Это соглашение между Грузией и Россией предполагает открытие пунктов пропуска и выставление постов в Абхазии и Южной Осетии, работа которых будет организована третьей стороной – швейцарской компанией SGS. Как отреагировали на это в странах, вовлеченных в реализацию соглашения? Политолог из Южной Осетии Дина Алборова в беседе с ИАА "Армедиа" рассказала о том, как в Цхинвале воспринята эта новость.
-          Вопрос открытия "таможенных коридоров", конечно, вызывает неоднозначную реакцию в Южной Осетии. С одной стороны есть понимание того, что если договор подписан и со стороны России, и со стороны Грузии со швейцарской компанией, то стороны уже готовятся к открытию дорог. Но есть и понимание того, что стороны все же не совсем готовы к имплементации этого соглашения – кто-то технически, кто-то - политически.
Понятно, что эти дороги имеют важное значение в контексте экономического развития - причем для всего региона, а также в контексте региональной безопасности. В сегодняшнем меняющемся мире наличие системы региональной безопасности, которой нет в регионе Южного Кавказа, приобретает очень важное значение. Открытие дорог спровоцирует  большие изменения во всем регионе – и в плане экономики, и в плане политики, и в плане общей безопасности. Это - и новые вызовы, и одновременно – возможности для решения определенных вопросов.
Для нас, безусловно, самый важный вопрос - почему Южная Осетия и Абхазия, через территорию которых проходят эти транзитные пути, так называемые таможенные коридоры, не принимают участия в этих переговорах? Нам могут ответить, что чисто экономические вопросы мы переводим в ранг политический. Но это не только политические вопросы! Ведь этот транспорт будет идти через наши территории, и будут возникать вопросы обеспечения безопасности этого транспорта, обеспечения сервиса и т. д., и потому "не видеть нас в упор" все-таки не получится.
Мне кажется, в сегодняшнем меняющемся мире всем необходимо пересмотреть свои взгляды на фактор признанности или непризнанности стран. В нашем регионе уже не один десяток лет – несмотря на фактор признания - ведь существуют и признанные, и непризнанные страны, без участия которых процессы не разморозятся. Например, эти коридоры идут через две частично признанные страны, и без их вовлечения, без договоренностей с ними не обойтись. Какой будет будущая имплементация соглашений, например, без договоренностей с Южной Осетией? Это важный вопрос, и, мне кажется, не один год будет потрачен на то, чтобы прийти к каким-то общим взаимоприемлемым решениям. Думаю, сегодня Грузия, например, не совсем готова к такому соглашению чисто политически, а Южная Осетия – чисто технически.
В прошлом году руководство Южной Осетии заявляло о том, что РЮО должна быть полноправной стороной в переговорах и равноправным партнером во всех процессах по данному соглашению. Но готова ли Грузия к этому? Думаю, что нет – хотя бы потому, что уже более 10 лет Грузия не подписывает меморандум о ненападении, что является важным для Южной Осетии, и это достаточно показательный пример неготовности Грузии к сотрудничеству в той или иной мере. Второе: для Грузии это будет означать прямое или косвенное признание независимости Южной Осетии, и мы всегда будем упираться в эти нерешенные вопросы, которые, конечно, будут тормозить процесс. Как все это будет решаться, к чему приведет – это вопросы, на которые пока нет ответов.
Есть и другая сторона проблемы – чисто техническая. Я думаю, мы не совсем готовы к реализации этого проекта и потому, что сегодня в Южной Осетии нет соответствующего дорожного полотна, готового принять такие грузопотоки, нет объездных путей, это все надо приводить в порядок, и я предполагаю, это вопросы не одного года. Среди проблемных также вопросы экологии, вовлечения нашего бизнеса во весь этот процесс, это так называемый вопрос цены - а что Южная Осетия получит при открытии этого транзитного пути? Нам - Южной Осетии и Абхазии - надо взвесить все возможные выгоды и все возможные потери в контексте открытия этих путей. Если наш бюджет ничего от этого не получит, если местный бизнес не будет вовлечен в проект, тогда какой смысл от него? Все эти вопросы пока висят в воздухе, и, к сожалению, пока нет активного обсуждения в Южной Осетии всего спектра вопросов, касающийся этого соглашения. Часть нашего общества, в основном экс-комбатанты, высказываются против открытия дорог. Они считают, что это будет неким предательством по отношению к погибшим в грузино-осетинской войне, для них это очень чувствительный вопрос, и реакция на происходящее достаточно жесткая. Другая же часть видит определенные возможности и перспективы для развития собственной экономики, для стимуляции развития местного бизнеса и т.д. Надо все взвесить, сделать правильные выводы...
Мне кажется, что Россия форсирует этот процесс в том числе из-за Армении. Будет втянуто много игроков – Турция, Иран, не говоря уже о локальных акторах. Я очень надеюсь, что будут приняты адекватные решения – на пользу всем нам. Ведь если дороги будут открыты, они действительно могут сыграть важную роль для всего региона и могут стимулировать создание системы региональной безопасности Южного Кавказа, о которой так много и долго говорилось.