Պետական ծառայությունը չպետք է ընկալվի որպես բիզնես գործունեություն. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ՀՀ կառավարության նիստերի մեծ դահլիճում մասնակցել է «Պետություն-համայնք համագործակցության նոր ձևաչափ. ենթակառուցվածքների զարգացում» խորագիրը կրող համաժողովին: Համաժողովին մասնակցում են ՀՀ մարզպետները, մարզպետարանների պատասխանատուներ, համայնքների ղեկավարներ, համայնքների տնտեսական զարգացման հարցերով պատասխանատուներ, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչներ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում անդրադարձել է տարածքային կառավարման և զարգացման ոլորտում կառավարության առաջնահերթություններին:
Գործադիրի ղեկավարը, ողջունելով համաժողովի անցկացումը, նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետության կայուն զարգացման գրավականը մեր համայնքների սոցիալ-տնտեսական զարգացումն է: Վարչապետն ընդգծել է՝ համայնքներում կուտակված խնդիրները բազմաթիվ են, որոնց լուծման համար սրտացավ և ամենօրյա աշխատանք է պահանջվում, բայց շատ կարևոր է նախ արձանագրել այն պարամետրերը, որոնց շրջանակում պատկերացնում ենք ամենօրյա և սրտացավ աշխատանքը:
Նիկոլ Փաշինյանը նախ և առաջ անդրադարձել է համայնքների ղեկավարների՝ որպես պետական պաշտոնյաների գործունեության սկզբունքներին՝ նշելով. «Ընդհանրապես ես չեմ սիրում խմբավորումները, առավել ևս, երբ մարդկանց բնորոշում են խմբերով այս կամ այն գործին կամ այն խավին պատկանելիությամբ: Ուզում եմ միանգամից ասել. հասկանում եմ, որ Հայաստանում համայնքների ղեկավարները չափազանց տարբեր են, իրարից տարբերվում են անցած ճանապարհով, աշխարհընկալմամբ, կենսագրությամբ, արժանիքներով, բայց պետք է ազնիվ լինել և ասել, որ իմ ընկալմամբ և պատկերացմամբ միջին վիճակագրական համայնքի ղեկավարի կերպարը կամ հանրային ընկալումը մոտավորապես հետևյալն է. ի՞նչ է անում համայնքի ղեկավարը, քաղաքապետը կամ գյուղապետը՝ ընտրություններում այս կամ այն կերպ ընտրվելուց հետո՝ հաջորդ օրվանից, սկսվում է համայնքներում սեփականության վերաբաշխման ակտիվ գործընթացը, և շատ արագ գյուղապետարաններն ու քաղաքապետարանները վերածվում են անշարժ գույքերի վերաբաշխման գրասենյակների: Առաջին գործով պետք է շտաբերին, շտաբերի ակտիվիստներին, ձայներ բերածներին, ցուցակավորներին տալ սրճարանների, խանութների տեղեր, հողամասեր, ընդլայնել, մեծացնել և, իհարկե, չպետք է մոռանալ նաև սեփական անձը:
Մենք անընդհատ խոսում ենք համայնքներում ներդրումային միջավայրի բարելավման մասին, բայց յուրաքանչյուր համայնքում, համենայնդեպս իմ երկարամյա լրագրողական և պատգամավորական փորձը հետևյալն է ցույց տվել՝ որ համայնք մտնում և աչքի ընկնող օբյեկտներով հետաքրքվում ես, պարզվում է կամ համայնքի ղեկավարինն է կամ համայնքի ղեկավարի տեղակալինն է կամ այդպես շարունակ: Սա ընդհանրապես, զարմանալի իրականություն է՝ ոչ միայն այն պատճառով, որ այդպես է: Զարմանալի է նաև այն պատճառով, որ այդ մոտեցումը հանդուրժվում է նաև հանրության կողմից, և ամեն անգամ այդ մոտեցումն ստանում է ընտրական որոշակի զարգացում, որովհետև յուրաքանչյուր ընտրող, յուրաքանչյուր ընտրական ցուցակավոր և ակտիվիստ հույս ունի իր սեփականության ծավալներն ընդլայնել:
Երբ ասում ենք աշխատանք, ամենօրյա աշխատանք, աշխատանքի որակի և էության փոփոխություն, հենց սա նկատի ունեմ: Ցանկանում եմ շատ հստակ արձանագրել, որ ինձ համար, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության համար և Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի համար այս մոտեցումն ընդունելի լինել չի կարող: Եվ ես ուզում եմ հստակ արձանագրել , որ պետական ծառայությունը ոչ միայն վարչապետի, ոչ միայն նախարարի, ոչ միայն Ազգային ժողովի պատգամավորի, այլև համայնքի ղեկավարի կամ ավագանու անդամի կողմից չի կարող և չպետք է ընկալվի որպես բիզնես գործունեություն:
Պետական պաշտոնյայի գործունեության նպատակն առաջին հերթին և միայն պետք է լինի հանրային հարստացման բազմապատկումը, ոչ թե անձնային և խմբային:
Եվ ես ուզում եմ կրկին մենք արձանագրենք, որ նոր Հայաստանում այդպիսի երևույթներ և այդպիսի երևույթների շարունակություններ չեն կարող լինել:
Երբ խոսում ենք այն մասին, որ քաղաքներում և գյուղերում շատ հաճախ պատահում է, որ համայնքների ղեկավարների, այսպես ասած, «օբյեկտներն են» ամենահաջողակները, դա ունի, բացի իմ նշած առաջին մասից, նաև երկրորդ պատճառ, որովհետև դա շատ լավ առիթ է, որ, օրինակ, այդ «օբյեկտները» խուսափեն հարկային պարտավորություններից, խուսափեն պետության առաջ ունեցած պարտավորություններից, հարկերից, գույքահարկից՝ սկսած մինչև ՀԴՄ խփել-չխփելը: Այստեղ մենք ունենք շատ լուրջ պրոբլեմ, և պրոբլեմն այն է, որ երկար տարիներ աշխատած մեխանիզմները շատ դեպքերում շարունակում են գործել: Ցավոք, դեռ Հայաստանում կա մտայնությունը, որ բա եղավ, հասկացանք, հեղափոխություն էր, հիմա 1-2 ամիս կանցնի կամ մի տարի, խորհրդարանական ընտրություններն էլ հորով-մորով արեցինք, կմոռանան բոլորը, թե ինչի համար են հավաքվել, և ամեն ինչ կսկսվի նորից:
Ես խնդրում եմ՝ նման հույս չունենաք. ամեն ինչ չի սկսվելու նորից, և որևէ բան չի վերադառնալու հնին: Ես սա ուզում եմ ասել և՛ քաղաքական, և՛ տնտեսական, բոլոր առումներով: Եթե ինչ-որ անկյուններում կան մարդիկ, ովքեր մտածում են, որ հեսա մինչև այս խորհրդարանական ընտրությունները բան չմնաց, իրար աչքով են տալիս, հեսա բան չմնաց, մի բան կանենք, մի բան կլինի: Մի բան չե՛ք անի, ոչ մի բան չի՛ լինի, և միակ բանը որ կլինի Հայաստանում կոռուպցիան և կոռուպցիոներներին արմատախիլ անելն է:
Այս ընթացքում մենք շանս ենք տվել և շանս ենք տալիս շատերին, գուցե բոլորին, և ովքեր չեն օգտվի այդ շանսից, փոխվել փոխվող իրականությանը զուգընթաց, ուրեմն այդ մարդկանցով պետք է զբաղվեն իրավապահ մարմինները:Հայաստանում գյուղապետարաններում 25 կիլոմետրանոց հաստիքացուցակ է՝ եղբայր, եղբոր կին, հորեղբայր, հորեղբոր տղա, հորեղբոր տղու ընկեր, բարեկամի ընկեր, ընկերոջ բարեկամ, վարորդ, հավաքարար, չգիտեմ ինչ, որոնք երբեք գործի չեն գալիս, և հետո ասում են ՀՀ-ում փող չկա: Ինչքան կա՝ եկեք այդ փողն արդյունավետ օգտագործենք, հետո մտածենք մնացածի մասին:
Բայց ես էլի եմ ասում՝ չեմ ուզում համահարթեցնել բոլորին և ամեն ինչ, խոսում եմ այն պրոբլեմների մասին, որոնք պետք է հուզեն մեզ բոլորիս: Ես չեմ կարող պնդել, որ ամենուրեք և համատարած ամեն ինչ հենց այդպես է: Ես գիտեմ և էլի եմ ասում, որ Հայաստանում համայնքների ղեկավարներ, ինչպես մարդիկ, ինչպես նախարարներ, ինչպես պատգամավորներ տարբեր են, և չի կարելի մի չափանիշով չափել բոլորին: Ես ընդամենը խոսում էի այն ավանդույթների և ընկալումների մասին, որոնք կան, գոյություն ունեն: Ես ողջունում եմ բոլոր այն համայնքների ղեկավարներին, ովքեր ունեն իրենց համայնքների բնակիչների վստահությունը, և ովքեր պատրաստ են լինել կառավարության դաշնակիցը՝ հին իրականությունը նոր իրականությամբ փոխարինելու գործում: Բնականաբար, մենք մեր գործունեության ընթացքում ամեն ինչ անելու ենք նրանց աջակցելու, զորավիգ լինելու, աշխատանքն առավել արդյունավետ դարձնելու համար, և ուզում եմ ասել, որ դա չի կարող լինել միակողմանի ճանապարհ, դա պետք է լինի երկկողմանի ճանապարհ»:
Որպես պետություն-համայնք համագործակցության հաջորդ կարևոր ուղղություն՝ վարչապետ Փաշինյանն առանձնացրել է շրջակա միջավայրի պահպանության և բնապահպանական մաքրության ապահովման ուղղությամբ հետևողական աշխատանքը: «Վերջերս կառավարության նիստերից մեկում ասացի, որ կհամարեմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունում էական, լրջագույն փոփոխություններ եղել են այն ժամանակ, երբ մեզ հաջողվի Հայաստանը մաքրել աղբից, ավտոմեքենաների ժանգոտած մասերից, ժանգոտած, տձև կրպակներից: Սա իսկապես այն ոլորտն է, որտեղ կառավարությունը և տեղական ինքնակառավարման մարմինները պետք է կարողանան իրար հետ համագործակցել:
Գիտեք արդեն, մենք նախաձեռնությամբ ենք հանդես եկել և մարտի 23-ին մտադիր ենք Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացնել հեղափոխական մասշտաբի շաբաթօրյակ: Իհարկե, առաջին անգամ չէ, որ շաբաթօրյակ իրականացվում է: Վերջին անգամ, եթե չեմ սխալվում, կառավարությունը երկու տարի առաջ իրականացրել է «Մաքուր Հայաստան» ծրագիրը, որը շատ լավ գաղափար է: Բայց մենք հիմա պետք է փորձենք չկրկնել այն սխալները կամ բացթողումները, որոնք այս ծրագրի իրականացման ընթացքում եղել են:
Անկեղծ ասած, հենց անցած տարվա քայլարշավի ընթացքում մենք տեսանք, թե ինչ խնդիրներ է բերել «Մաքուր Հայաստան» ծրագրի ոչ պատշաճ իրականացումը: Մենք համոզվեցինք, որ հանրապետության տարբեր հատվածներում պարզապես աղբը շատ դեպքերում տեսախցիկների առաջ հավաքվել է և տեղափոխվել տեսախցիկներից հեռու ինչ-որ վայր: Ես հասկանում եմ, որ այս հարցում ենթակառուցվածքների պակաս կա, բայց մենք պետք է պայմանավորվենք, որ այս շաբաթօրյակը պետք է կազմակերպվի պատշաճ մակարդակով, որպեսզի աղբը մի տեղից մի ուրիշ տեղ չտեղափոխենք, այլ կարողանանք իսկապես դրա արդյունքում հասնել զգալի սանիտարական վիճակի:
Սա շատ կարևոր ծրագիր է, և մեր կառավարությունը որդեգրել է Հայաստանն էկոլոգիական ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխանեցնելու քաղաքականություն, որը ենթադրում է ոչ միայն էկոլոգիական համապատասխանություն բնապահպանական չափանիշներին, ինչը չափազանց կարևոր է, այլև պետք է կենցաղային մակարդակից այս խնդիրը կարողանանք լուծել», - իր խոսքում նշել է կառավարության ղեկավարը:
Հաջորդիվ վարչապետն անդրադարձել է կառավարության կողմից համայնքների տնտեսական և սոցիալական ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված սուբվենցիաների տրամադրման նոր կարգին՝ նշելով. «Կառավարությունն այս տարի նույնպես նպատակադրվել է 10 մլրդ դրամ հատկացնել սուբվենցիաներին: Ցավոք, նախորդ տարի տեղական ինքնակառավարման համակարգն ի վիճակի չեղավ յուրացնել կամ համապատասխան ծավալի ծրագրեր ներկայացնել: Մենք նախորդ տարի էլ 10 մլրդ, նույնիսկ 15 մլրդ դրամի սուբվենցիոն ծրագրերով ֆինանսավորելու պատրաստակամություն ենք հայտնել, բայց ծրագիրը մասամբ իրականացվեց, և մենք չկարողացանք այդ ցուցանիշին հասնել:
Մեր նպատակադրումը հետևյալն է՝ քանի որ նաև կարևորագույն խնդիրը ներդրումային միջավայրի և ներդրումային տնտեսական ակտիվության խթանումն է, մենք խնդիր ունենք հիմնականում սուբվենցիոն ծրագրերով իրականացնել ենթակառուցվածքներին վերաբերող ծրագրեր, ինչն, իհարկե, չի բացառում այլ կարգի ծրագրեր: Բայց հիմնականում մեր կոչը և պայմանն այն է, որ շեշտը դրվի ենթակառուցվածքների վրա՝ ջրային, ոռոգման, ճանապարհային և այդպես շարունակ՝ իհարկե, էլի եմ ասում, չբացառելով այլ կարգի ծրագրերը, որոնք միտված կլինեն համայնքների մշակութային և հանրային կյանքի աշխուժացմանը»:
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է՝ Հայաստանի Հանրապետությունում շատ կարևոր նոր փուլ է բացվում, որի հաջողության համար յուրաքանչյուրի դերակատարումը շատ կարևոր է: «Սա շատ կարևոր է արձանագրել: Հայաստանի Հանրապետությունն այլևս ճանապարհ չունի դեպի ետ, Հայաստանի Հանրապետությունը գնալու է առաջ և շատ մեծ տեմպերով քայլելու է առաջ: Եվ բոլոր այն համայնքապետերին, ովքեր ունեն իրենց ընտրողների վստահությունը, ես հրավիրում եմ մեզ հետ քայլելու, մեզ հետ առաջ շարժվելու և կերտելու ազատ, հզոր և երջանիկ Հայաստան», - եզրափակել է վարչապետը:
Համաժողովի ընթացքում քննարկվելու են համայնքների տնտեսական և սոցիալական ենթակառուցվածքների զարգացման հեռանկարները, սուբվենցիայի տրամադրման նոր կարգը, այդ գործընթացում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի հնարավոր աջակցությունը և օրակարգային այլ հարցեր։
ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող համայնքների տնտեսական և սոցիալական ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված սուբվենցիոն ծրագիրը համայնք-պետություն հորիզոնական համագործակցության նոր ձևաչափ է, որը ենթադրում է համայնքի կողմից կապիտալ որևէ ծրագիր ներկայացվելու և կառավարության կողմից դրական եզրակացություն ստանալու դեպքում այդ ծրագրի արժեքի մի մասի համաֆինանսավորում պետական բյուջեի միջոցներից։ Պայմանավորված կոնկրետ ծրագրի ոլորտով, առանձնահատկությամբ, աշխարհագրական դիրքով, ինչպես նաև տվյալ համայնքի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի վրա այդ ծրագրի ազդեցությամբ՝ պետական բյուջեից համաֆինանսավորվում է համայնքների ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված սուբվենցիայի ծրագրերի ընդհանուր արժեքի 30-70 տոկոսի չափով։

"У Республики Армения нет пути назад": Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в большом зале заседаний правительства Армении сегодня принял участие в форуме "Новый формат сотрудничества государство-община: развитие инфраструктур". В форуме приняли участие губернаторы, представители областных муниципалитетов, главы общин, ответственные лица общин по вопросам экономического развития и представители армянского офиса Программы развития ООН.
Премьер-министр Никол Пашинян выступил с речью, в которой коснулся приоритетов правительства в сфере территориального управления и развития.
Приветствуя проведение форума, глава правительства отметил, что залогом устойчивого развития Республики Армения является социально-экономическое развитие общин. Премьер-министр подчеркнул, что в общинах накопилось много проблем, для решения которых требуется усердная и ежедневная работа, однако важно сначала подчеркнуть параметры, в рамках которых необходимо проводить ежедневную и усердную работу.
Никол Пашинян сначала коснулся принципов деятельности руководителей общин как государственных чиновников, отметив: "Вообще я не люблю разделения на группы, особенно когда людей характеризуют по принадлежности к той или иной группе, тому или иному сословию. Хочу сразу сказать: понимаю, что главы общин в Армении очень разные, они различаются по тому пути, который они прошли, мировоззрению, биографией, заслугам, но нужно быть честными и сказать, что по моим представлениям образ или общественное восприятие среднестатистической главы общины таков: что делает лидер общины, мэр или староста села на следующий день после своего избрания? В общинах активно начинается процесс перераспределения собственности, и очень быстро муниципалитеты становятся офисами перераспределения недвижимости. В первую очередь необходимо штабам, активистам штаба, принесшим голоса лицам, составителям списков дать земли для строительства или расширения кафе, магазинов, земельных участков и, конечно, не забывать о собственной персоне.
Мы постоянно говорим об улучшении инвестиционной среды в общинах, но в каждой общине, по крайней мере, мой многолетний журналистский и депутатский опыт показывает, что если войти в какую-то общину и поинтересоваться заметными объектами, окажется, что он принадлежит главе общины или заместителю главы и так далее. На самом деле, это удивительная реальность, и не только потому, что так сложилось. Она удивительна и тем, что подобный подход терпимо воспринимается обществом, и каждый раз этот подход получает какое-то определенное развитие в связи с выборами, потому что каждый избиратель, каждый составитель списков и активист надеется расширить свою собственность.
Когда мы говорим о работе, повседневной работе, изменении качества и сути работы, имеем в виду именно это. Хочу очень четко подчеркнуть, что такой подход неприемлем для меня, для правительства Республики Армения и народа Республики Армения. Хочу четко подчеркнуть, что государственная служба не может и не должна восприниматься как предпринимательская деятельность не только премьер-министром, не только министром, не только депутатом Национального Собрания, но и главой общины или членом совета старейшин.
Целью деятельности государственного служащего прежде всего должно быть увеличение общественного, а не личного и группового блага.
И хочу еще раз подчеркнуть, что в новой Армении нет и не может быть подобных явлений или продолжения таких явлений.
Когда мы говорим о том, что в городах и деревнях часто случается так, что так называемые «объекты» лидеров общин являются наиболее успешными, то это имеет, кроме отмеченной мной первой части, и вторую причину, потому что это хорошая возможность, для того чтобы, например, эти «объекты» избежали от налоговых обязательств, избежали от своих обязательств перед государством, налогов - от налога на прибыль до кассовых чеков. Здесь у нас очень серьезная проблема, и проблема заключается в том, что механизмы, которые действовали в течение многих лет, во многих случаях продолжают действовать. К сожалению, в Армении все еще существует заблуждение, что, да, произошла революция, однако пройдет пара месяцев или год, парламентские выборы тоже прошли, все забудут, зачем собрались, и все начнется снова.
Я прошу вас не иметь такой надежды: ничего не начнется снова, и ничто не вернется к старому порядку. Это касается и политического, и экономического, и всех аспектов. Если где-то в уголках есть люди, которые думают, что до парламентских выборов осталось всего ничего, подмигивают друг другу, утверждая, что что-то сделают, да что-то произойдет, то скажу вам, ничего не сделаете, ничего не произойдет, и единственное, что произойдет в Армении - это искоренение коррупции и коррупционеров.
В течение этого времени мы дали и даем шансы многим людям, возможно, всем, и кто не сможет воспользоваться этим шансом, чтобы измениться, значит, этими людьми должны заниматься правоохранительные органы. В сельских муниципалитетах 25-километровый штатный список: брат, жена брата, дядя, двоюродный брат дяди, друг сына дяди, друг родственника, родственник друга, водитель, уборщик, не знаю, кто еще, и все они никогда не приходят на работу, а потом говорят, что в Армении нет денег. Давайте использовать те деньги, которые есть, эффективно, а затем подумаем об остальном.
Но я еще раз говорю: не хочу ставить знак равенства между всеми и всем, я говорю о проблемах, которые должны волновать всех нас. Я не могу утверждать, что везде и всюду все именно так. Я знаю и еще раз говорю, что в Армении руководители общин, как и люди, как министры, так и депутаты, разные и нельзя мерить всех на один аршин. Я только говорил о традициях и представлениях, которые существуют. Я приветствую всех тех лидеров общин, которые пользуются доверием своих граждан и готовы стать союзниками правительства в изменении старой реальности на новую реальность. Естественно, в рамках нашей деятельности мы сделаем все возможное, чтобы помочь им, оказать поддержку для того, чтобы сделать работу более эффективной, и я хочу сказать, что это не может быть односторонне, это должно быть двусторонним путем".
В качестве следующего важного аспекта сотрудничества правительства и общин премьер-министр Пашинян подчеркнул последовательную работу по защите окружающей среды и экологической чистоты. "Недавно на одном из заседаний правительства я сказал, что буду считать, что в Республике Армения значительные изменения тогда, когда нам удастся очистить Армению от мусора, ржавых запчастей машин, ржавых и бесформенных киосков. Это та сфера, где правительство и органы местного самоуправления должны сотрудничать друг с другом.
Вы уже знаете, что мы выступили с инициативой и намерены 23 марта провести в Республике Армения субботник революционных масштабов. Конечно, это не первый раз, когда проводится субботник. В последний раз, если я не ошибаюсь, правительство реализовало программу «Чистая Армения» два года назад, и это очень хорошая идея. Но теперь мы должны постараться не повторять ошибок или упущений, которые были при реализации той программы.
Честно говоря, в ходе прошлогоднего шествия мы увидели, к каким проблемам привела неправильная реализация проекта «Чистая Армения». Мы убедились, что во многих частях страны просто мусор собирался в местах, где есть камеры, и перемещался куда-то подальше от камер. Я понимаю, что в этом вопросе есть нехватка инфраструктур, но мы должны договориться, что этот субботник должен быть организован должным образом, чтобы мусор не был перевезен из одного места в другое. Мы должны в результате этого добиться существенных улучшений санитарных условий.
Это очень важная программа, и наше правительство приняло политику приведения Армении к самым высоким экологическим стандартам, что подразумевает не только соответствие экологическим стандартам, что очень важно, но также важно решить эту проблему на бытовом уровне", - в своей речи отметил глава правительства.
Затем премьер-министр коснулся нового порядка предоставления правительством субвенций для развития экономических и социальных инфраструктур общин: "Правительство планирует и в этом году выделить 10 миллиардов драмов на субвенции. К сожалению, в прошлом году система местного самоуправления не смогла освоить или представить соответствующее количество программ. В прошлом году мы выразили готовность профинансировать субвенции в размере 10 или даже 15 млрд драмов, но программа была выполнена частично, и мы не смогли достичь этого показателя.
Наша цель заключается в следующем: так как важнейшей задачей является стимуляция инвестиционной среды и инвестиционной экономической активности, мы ставим перед собой задачу реализации программ, касающихся инфраструктур, что, конечно, не исключает реализацию программ иного характера. Но в основном наш призыв и наше условие заключается в том, что особое внимание должно уделяться инфраструктуре - водоснабжению, ирригации, дорогам и т.д. Конечно, я еще раз говорю, что мы не исключаем другие программы, которые будут направлены на активизацию культурной и общественной жизни общин".
Никол Пашинян подчеркнул, что в Республике Армения начинается новый очень важный этап, и важна роль каждого гражданина для достижения успеха. "Это очень важно отметить. У Республики Армения нет пути назад, Республика Армения будет идти вперед и двигаться вперед очень быстрыми темпами. И всех тех лидеров общин, которые пользуются доверием своих избирателей, я приглашаю идти с нами, двигаться с нами вперед и строить свободную, мощную и счастливую Армению", - заключил премьер.
В ходе форума будут обсуждены перспективы развития социальных и экономических инфраструктур общин, новый порядок предоставления субвенций, возможная поддержка Программы развития ООН и другие вопросы повестки.
Осуществляемая правительством Республики Армения программа предоставления субвенций для развития экономической и социальной инфраструктуры общин является новым форматом горизонтального сотрудничества государство-община, который предполагает софинансирование некоторой части стоимости программы в случае представления общиной капитального проекта и одобрения правительством. Ввиду специфики, особенностей, географического положения и влияния данной программы на социально-экономическое положение общины из государственного бюджета софинансируется 30-70% от общей стоимости проектов развития инфраструктуры общины.