ԱՄՆ-ում 2020 թվականի նախագահի ընտրություններում առաջադրվել է դեմոկրատ թեկնածու
ԱՄՆ Մինեսոտա նահանգի դեմոկրատ սենատոր Էմի Քլոբուշարը կիրակի հայտարարել է 2020 թ. ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին մասնակցելու որոշման մասին, հայտնում է «Արմենպրես»-ը:
«Այսօր ամենակարող Միսիսիպի գետի ափին… Ես հանքագործի թոռնուհիս, ուսուցչուհու և մամուլի աշխատողի դուստրը, ինչպես նաև Մինեսոտայի նահանգից Սենատ ընտրված առաջին կինը… իմ թեկնածությունն եմ առաջադրում Միացյալ Նահանգների նախագահի պաշտոնի համար»,-ասել Է նա՝ ելույթ ունենալով Միննեապոլիս քաղաքում (Մինեսոտայի նահանգ) կայացած հանրահավաքում:
Նրա խոսքից մեջբերում Է արել CNN հեռուստաընկերությունը: 2006 թվականին Քլոբուշարը դարձել Է Մինեսոտայից ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի վերին պալատում ընտրված առաջին կինը և պաշտոնն ստանձնել Է 2007 թվականի հունվարի սկզբին: Նա 2012 թվականին զգալի գերակշռությամբ հաղթել Է հանրապետական Քուրթ Բիլսին և Սենատում վերընտրվել երկրորդ ժամկետով: Փետրվարի 9-ին Մասաչուսեթսի նահանգից դեմոկրատ սենատոր Էլիզաբեթ Ուորենը իր թեկնածությունն Է առաջադրել ԱՄՆ-ի նախագահի 2020 թվականի ընտրություններին մասնակցելու համար: Դեմոկրատական կուսակցությունից նախագահի պաշտոնի թեկնածու առաջադրվելու հնարավոր հավակնորդների թվում ամերիկյան ԶԼՄ-ները նշում են նաև ԱՄՆ-ի 76-ամյա նախկին փոխնախագահ Ջո Բայդենին, Վերմոնտի նահանգից 77-ամյա սենատոր Բեռնի Սանդերսին, որը Հիլարի Քլինթոնի հետ մրցակցել Է Դեմոկրատական կուսակցությունից 2016 թվականի նախագահական ընտրություններում թեկնածու առաջադրվելու համար, Նյու Ջերսիի նահանգից սենատոր Քորի Բուքերին և Նյու Յորքի նահանգից սենատոր Քիրսթեն Ջիլիբրանդին: Ապագա նախագահական ընտրարշավի ընթացքում կուսակցական ակտիվիստների առաջին ժողովները տեղի կունենան Այովայի նահանգում 2020 թվականի փետրվարի սկզբին:
Դեմոկրատական կուսակցության համագումարը, որտեղ պաշտոնապես կառաջադրվի նախագահի պաշտոնի թեկնածուն, կկայանա 2020 թվականի հուլիսի 13-ից 16-ը: Համագումարն իրենց մոտ ընդունելու իրավունքին հավակնում են Մայամի Բիչը (Ֆլորիդայի նահանգ), Միլուոքին (Վիսկոնսինի նահանգ) և Հյուսթոնը (Տեխասի նահանգ): Հանրապետականներն իրենց համագումարը կանցկացնեն 2020 թվականի օգոստոսին՝ Շառլոտ քաղաքում (Հյուսիսային Կարոլինայի նահանգ): ԱՄՆ-ի նախագահի 59-րդ ընտրությունները կկայանան 2020 թվականի նոյեմբերի 3-ին:

Демократ решила баллотироваться в президенты в 2020 году: США
Сенатор-демократ от штата Миннесота Эми Клобушар объявила в воскресенье о решении участвовать в президентских выборах в США в 2020 году, пишет ТАСС.
"Сегодня на берегу всемогущей реки Миссисипи... я, внучка шахтера, дочь учительницы и газетчика, а также первая женщина, избранная в Сенат от штата Миннесота... выдвигаю свою кандидатуру в президенты Соединенных Штатов", - сказала она, выступая на митинге в городе Миннеаполис (штат Миннесота). Ее слова привела телекомпания CNN.
Клобушар в 2006 году стала первой женщиной, избранной в верхнюю палату Конгресса США от Миннесоты, и вступила в должность в начале января 2007 года. В 2012 году она со значительным перевесом (65% против 35% голосов) победила республиканца Курта Биллса и была переизбрана в Сенат на второй срок.
В субботу сенатор-демократ Элизабет Уоррен (от штата Массачусетс) выдвинула свою кандидатуру на участие в президентских выборах в США 2020 года. Среди возможных претендентов на выдвижение кандидатом на пост президента от Демократической партии американские СМИ называют также бывшего вице-президента США 76-летнего Джо Байдена, 77-летнего сенатора от штата Вермонт Берни Сандерса, соперничавшего с Хиллари Клинтон за выдвижение кандидатом от Демократической партии на президентских выборах 2016 года, сенатора от штата Нью-Джерси Кори Букера и сенатор от штата Нью-Йорк Кирстен Джиллибранд.
Первые собрания партийных активистов в рамках избирательной кампании пройдут в штате Айова 3 февраля 2020 года. Съезд Демократической партии, на котором будет выдвинут кандидат на пост президента, состоится 13-16 июля 2020 года. На право принять у себя съезд претендуют Майами- Бич (штат Флорида), Милуоки (штат Висконсин) и Хьюстон (штат Техас). Республиканцы проведут свой съезд 24-27 августа 2020 года в городе Шарлотт (штат Северная Каролина).