ԱՄՆ օրենսդիրները համաձայնության են հասել «շաթդաունից» խուսափելու շուրջ
ԱՄՆ Կոնգրեսում հանրապետականները և դեմոկրատները սկզբունքորեն համաձայնության են եկել սահմանային անվտանգության հարցերի շուրջ, որպեսզի խուսափեն փետրվարի 15-ին դաշնային կառավարության («Շաթդաուն») նոր դադարեցումից: Այս մասին լրագրողներին հայտարարել է Ալաբամա նահանգի հանրապետական սենատոր, Կոնգրեսի վերին պալատի հատկացումների կոմիտեի նախագահ Ռիչարդ Շելբիը, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մեր երեկոն հաջող էր: Մենք սկզբունքային համաձայնության հասանք»,- սենատորի խոսքից մեջբերում է անում The Hill թերթը: Օրենսդիրները չեն հայտնել համաձայնության մանրամասները՝ ճշտելով, որ օրինագծի տեքստը կարող է հրապարակվել փետրվարի 13-ին:
Հունվարի 25-ին Սպիտակ տունը և Կոնգրեսը համաձայնության են եկել Միացյալ Նահանգների ամբողջ կառավարության գործունեության ֆինանսավորման կարճաժամկետ վերականգնման շուրջը՝ այդ կերպ դադարեցնելով «շաթդաունը», որը շարունակվեց 35 օր: Սակայն այդ համաձայնությունն ընդգրկել է սոսկ մինչև փետրվարի 15-ն ընկած ժամանակահատվածը

Законодатели в США достигли договоренности, позволяющей избежать "шатдауна"
Республиканцы и демократы в Конгрессе США достигли принципиальной договоренности по вопросам обеспечения безопасности на границе, чтобы избежать таким образом новой приостановки работы федерального правительства ("шатдауна") 15 февраля. Об этом сообщил в понедельник журналистам сенатор-республиканец от штата Алабама, председатель комитета по ассигнованиям верхней палаты Конгресса Ричард Шелби, передает ТАСС.
"У нас был удачный вечер. Мы достигли принципиальной договоренности", - цитирует сенатора газета The Hill. Законодатели не стали раскрывать детали соглашения, уточнив, что текст законопроекта может быть обнародован в среду.
25 января Белый дом и Конгресс договорились о краткосрочном возобновлении финансирования деятельности всего американского правительства, прекратив таким образом "шатдаун", тянувшийся 35 дней. Однако эта договоренность охватила период только до 15 февраля. Пока республиканцы и демократы не преодолели бюджетные противоречия, касающиеся в основном укрепления контроля над границей США с Мексикой, и не сняли угрозу нового "шатдауна".