ԱՄՆ օրենսդիրները համաձայնության են հասել «շաթդաունից» խուսափելու շուրջ
ԱՄՆ Կոնգրեսում հանրապետականները և դեմոկրատները սկզբունքորեն համաձայնության են եկել սահմանային անվտանգության հարցերի շուրջ, որպեսզի խուսափեն փետրվարի 15-ին դաշնային կառավարության («Շաթդաուն») նոր դադարեցումից: Այս մասին լրագրողներին հայտարարել է Ալաբամա նահանգի հանրապետական սենատոր, Կոնգրեսի վերին պալատի հատկացումների կոմիտեի նախագահ Ռիչարդ Շելբիը, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մեր երեկոն հաջող էր: Մենք սկզբունքային համաձայնության հասանք»,- սենատորի խոսքից մեջբերում է անում The Hill թերթը: Օրենսդիրները չեն հայտնել համաձայնության մանրամասները՝ ճշտելով, որ օրինագծի տեքստը կարող է հրապարակվել փետրվարի 13-ին:
Հունվարի 25-ին Սպիտակ տունը և Կոնգրեսը համաձայնության են եկել Միացյալ Նահանգների ամբողջ կառավարության գործունեության ֆինանսավորման կարճաժամկետ վերականգնման շուրջը՝ այդ կերպ դադարեցնելով «շաթդաունը», որը շարունակվեց 35 օր: Սակայն այդ համաձայնությունն ընդգրկել է սոսկ մինչև փետրվարի 15-ն ընկած ժամանակահատվածը

Democrats and Republicans Reach Agreement on Border Security
After hours of deliberations, Republican and Democratic appropriators said Monday night they have reached "an agreement in principle" on legislation to fund the government past the Friday deadline and avert another shutdown. The proposed measure would fund all seven remaining appropriations bills, CBS News reports.
The question is whether the White House will back the deal. Asked if the White House supported the deal, Republican Sen. Richard Shelby, of Alabama, told reporters, "We hope so. We think so."
But two senior administration officials said the White House was waiting for the details of the congressional agreement in principle. "Many details to digest," said one official.