Փաշինյանը գիտի` ինչպես ներգրավել Արցախը բանակցային գործընթացում
Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը պետք է գործուն մասնակցություն ունենա սեփական ճակատագրի որոշման գործին, քանի որ Ստեփանակերտի անմիջական մասնակցությունը բանակցություններին այս ամիսներին եղել է հայկական կողմի կարևոր մոտեցումներից մեկը։ Այս մասին իր ելույթում, ներկայացնելով կառավարության 5 տարիների ծրագիրը, փետրվարի 12-ին Ազգային ժողովում ասել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, հայտնում է News.am-ը
Անդրադառնալով Բաքվի դիրքորոշմանը՝ Փաշինյանը նշել է, որ ադրբեջանական ղեկավարությունն ինչպես առաջ, այնպես էլ հիմա բանակցություններին Ստեփանակերտի մասնակցության անհրաժեշտության հայտարարություններին արձագանքում է հետևյալ կերպ. եթե հայկական կողմը բանակցություններին ներգրավի ԼՂՀ-ն, ապա Բաքուն, իր հերթին, կպնդի, որ դրանց մասնակցի Ղարաբաղի այսպես կոչված ադրբեջանական համայնքը։ «Իրականում Ադրբեջանի այս դիրքորոշումը կարիք ունի լրջագույն պարզաբանումների։ Բանն այն է, որ Ղարաբաղի այսպես կոչված ադրբեջանական համայնքն այս ամբողջ ընթացքում մասնակցել է բանակցություններին։ Ինչպե՞ս։ Ամեն ինչ շատ պարզ է։ Այս ամբողջ ընթացքում Ղարաբաղի այսպես կոչված ադրբեջանական համայնքը մասնակցում է Ադրբեջանի խորհրդարանական և նախագահական ընտրություններին, նրանք Ադրբեջանի քաղաքացիներն են, հետևաբար՝ Ադրբեջանի նախագահն ընտրվել է այդ թվում նաև «Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի» կողմից»,- ասել է Փաշինյանը։
Այսպիսով, Հայաստանի կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ Ադրբեջանի նախագահը և խորհրդարանն ունեն մանդատ, որպեսզի բանակցություններ վարեն այդ քաղաքացիների անունից։ Ընդ որում՝ նա նշել է, որ Բաքվի դիրքորոշումը «Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի» մասնակցության վերաբերյալ՝ բանակցություններում մի շարք հարցեր է առաջացնում։ «Մասնավորապես, արդյո՞ք դա նշանակում է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները լիազորված չեն ներկայացնելու ամբողջ ադրբեջանական պետությունը բանակցություններում։ Եթե Ադրբեջանում կան քաղաքացիներ, որոնց երկրի ղեկավարությունն իրավասու չէ ներկայացնել բանակցություններում, ուրեմն հարց է ծագում՝ իրավասո՞ւ է արդյոք ղեկավարությունը ներկայացնել մնացած փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներին։ Եթե ոչ, ապա այդ ի՞նչ մանդատով է Ադրբեջանի կառավարությունն առհասարակ մասնակցում բանակցություններին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Հայաստանի վարչապետը հավաստիացրել է, որ տեսնում է Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչներին բանակցային գործընթացում ներգրավելու կոնկրետ ձևերն ու մեթոդները։ Այդ մեթոդները և ձևերը, ըստ նրա, կքննարկվեն Հայաստանի միջազգային գործընկերների հետ։

Пашинян видит конкретные методы привлечения Карабаха в переговорный процесс
Народ Карабаха должен принять действенное участие в определении собственной судьбы, поскольку непосредственное участие Степанакерта в переговорах в эти месяцы было одним из ключевых подходов армянской стороны. Как передает News.am, об этом в своем выступлении, представляя программу деятельности правительства на 5 лет, заявил в Национальном Собрании 12 февраля премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Касаясь позиции Баку, Пашинян отметил, что азербайджанское руководство как раньше, так и сейчас на заявления о необходимости привлечения Степанакерта к переговорам реагирует следующим образом: если армянская сторона привлечет к переговорам представителей НКР, то Баку, в свою очередь, будет настаивать на участии так называемой азербайджанской общины Карабаха. "На самом деле эта позиция Азербайджана нуждается в серьезнейших прояснениях. Дело в том, что так называемая азербайджанская община Карабаха все это время участвовала в переговорах. Каким образом? Все очень просто. Все это время так называемая азербайджанская община Карабаха участвует в парламентских и президентских выборах в Азербайджане, они являются гражданами Азербайджана, следовательно, президент Азербайджана избран в том числе и "азербайджанской общиной Карабаха"", - пояснил Пашинян.
Таким образом, по словам главы армянского правительства, президент и парламент Азербайджана имеют мандат на то, чтобы вести переговоры от имени этих граждан. При этом он отметил, что позиция Баку по поводу участия "азербайджанской общины Карабаха" в переговорах порождает ряд вопросов. "В частности, означает ли это, что власти Азербайджана не уполномочены представлять все азербайджанское государство на переговорах? Если в Азербайджане есть граждане, которых руководство страны не правомочно представлять на переговорах, то возникает вопрос, правомочно ли руководство представлять представителей остальных нацменьшинств. Если нет, то по какому мандату это правительство Азербайджана вообще участвует в переговорах?" - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр Армении заверил, что видит конкретные формы и методы привлечения представителей Карабаха в переговорный процесс. Эти методы и формы, по его словам, будут обсуждены с международными партнерами Армении.