Պուտինի և Լուկաշենկոյի հանդիպումը Սոչիում կտևի մի ամբողջ օր. Պեսկով
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հանդիպումը, որը նախատեսված է այսօր Սոչիում, կտևի գրեթե ամբողջ օր: Ինչպես գրում է Tert.am-ը, այս մասին հայտնել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը:
Երկու երկրների առաջնորդները հանդիպման շրջանակում պետք է քննարկեն եվրասիական տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացման հեռանկարները:
«Ժամանակի մեծ մասը նախագահները երկուսով են շփվելու՝ անհրաժեշտության դեպքում խոսակցությանը ներգրավելով մասնագետ կուրատորների: Շփումը պլանավորվում է փաստացի ամբողջ օրը: Միևնույն ժամանակ մենք հայտարարել ենք, որ մեկ օրով չենք սահմանափակվելու: Արդեն ծրագրված է, որ այսպես կամ այնպես Պուտինի և Լուկաշենկոյի միջև շփումը կշարունակվի նաև վաղը և մյուս օրը», - մանրամասնել է Պեսկովը լրագրողների հետ զրույցում:
Նա հավելել է, որ բացի դրանից՝ ծրագրված է կարճ խորհրդակցություն ռուսական ու բելառուսական պատվիրակությունների կազմով, որին կմասնակցեն ՌԴ ֆինանսների նախարար Անտոն Սիլուանովը, ՌԴ փոխվարչապետ Դմիտրի Կոզակը, Ռուսաստանի տնտեսական զարգացման նախարար Մաքսիմ Օրեշկինը, Միսնկում ՌԴ դեսպան Միխայիլ Բաբիչն ու նախագահի օգնականներից Յուրի Ուշակովը:

Общение Путина с Лукашенко в среду продлится целый день: Песков
Встреча президентов России и Белоруссии Владимира Путина и Александра Лукашенко в среду будет длиться в течение всего дня. Об этом как передает РИА Новости, сообщил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
Встреча президентов России и Белоруссии состоится среду в Сочи. Лидеры обсудят перспективы развития интеграционных процессов на евразийском пространстве.
"Большую часть времени президенты будут общаться вдвоем, привлекая к разговору по мере необходимости профильных кураторов. Общение планируется фактически на целый день, при этом мы уже анонсировали, что оно не ограничится одним днем. Уже запланировано, что, так или иначе, контакты будут продолжаться между Путиным и Лукашенко завтра и даже послезавтра", - сказал Песков журналистам в среду.
Он добавил, что, кроме того, запланировано краткое совещание в составе белорусской и российской делегации, куда войдут министр финансов РФ Антон Силуанов, вице-премьер РФ Дмитрий Козак, министр экономического развития России Максим Орешкин, посол РФ в Минске Михаил Бабич, помощник президента РФ Юрий Ушаков.