Մասիս Մայիլյանը` Ղարաբաղյան կարգավորման թարմ մոտեցումների և ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու մասին (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Մասիս Մայիլյան,
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար
-Պարո´ն Մայիլյան, այս տարի լրանում է Ղարաբաղյան շարժման 31-րդ տարեդարձը։ Արցախը դե ֆակտո լուծել է այն խնդիրը, որի պատճառով սկսվել էր այդ Շարժումը։ Դե յուրե մենք ունենք սառեցված տարածաշրջանային հակամարտություն, որը բազմաթիվ միջազգային խաղացողների շահերի կենտրոն է հանդիսանում։ Ի՞նչ եք կարծում, հայկական կողմերը ժամանակի գործոնը ճի՞շտ են օգտագործել, այն առումով, որ արագացնեն Ղարաբաղի ճանաչումը համաշխարհային հանրության կողմից։
-Կարծում եմ, որ Ձեր կողմից նշված ժամանակահատվածում ավելի շատ ժամանակ, ռեսուրսներ և ուշադրություն հատկացվում էր Արցախի, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության ֆիզիկական անվտանգության ապահովման հետ կապված խնդիրների լուծմանը, ինչն արդարացված էր։ Կային ժամանակահատվածներ, երբ հայկական կողմերը բանակցային գործընթացից սպասելիքներ էին ունենում, և այդ պատճառով էլ հիմնական ջանքերն ուղղվում էին ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության շուտափույթ կարգավորմանը։
Կարծում եմ, որ Արցախի պատվիրակության լիիրավ մասնակցությամբ եռակողմ բանակցային գործընթացը և Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման գործընթացը պետք է զուգահեռ ընթանան։ Ընդ որում, մեր կողմից ձեռնարկվող՝ Արցախի միջազգային ճանաչմանն ուղղված քայլերը ոչ միայն թույլ կտան մեղմացնել Ադրբեջանի բանակցային անզիջում պահվածքը, այլ նաև կնպաստեն Արցախի անվտանգության ամրապնդմանը և տարածաշրջանային կայունության ապահովմանը։ Պետք է նշեմ, որ Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը և ադրբեջանա-ղարաբաղյան միջպետական հակամարտության կարգավորումը մեր արտաքին քաղաքական օրակարգի առաջնահերթություններն են և արտացոլվել են Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի 2017-2020 թթ. ծրագրում։ Կարգավորումն իր հերթին պետք է հիմնված լինի Արցախի ժողովրդի կողմից իր ինքնորոշման իրավունքի իրացման փաստի ճանաչման վրա։
Պետականաշինության, ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդման, տնտեսական և սոցիալական խնդիրների լուծման գործում Արցախի ունեցած հաջողությունները նոր հնարավորություններ են ստեղծել հանրապետության միջազգային ճանաչման գործընթացում։ Բացի այդ, Արցախի Հանրապետությունը նաև ժամանակի փորձություն է անցել և ցուցադրել, որ արդյունավետ պետություն է, որն իրականացնում է պատասխանատու արտաքին քաղաքականություն՝ ուղղված տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության ապահովմանը։ Անհրաժեշտ է նոր ազդակ հաղորդել վերջին շրջանում այդ ոլորտում ձևավորված դրական միտումներին և Արցախի միջազգային ճանաչման գործընթացը հասցնել իր տրամաբանական ավարտին։ Կցանկանայի նաև նշել, որ Արցախի միջազգային ճանաչմանն ուղղված ջանքերը կրկնապատկելու անհրաժեշտության մասին անցած տարվա մայիսին ՀՀ Ազգային ժողովում իր ելույթի ժամանակ խոսել է նաև Նիկոլ Փաշինյանը։
-ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները սկսել են խոսել ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու, համագործակցության տնտեսական ներուժի մասին և այլն։ Արցախն ինչ-որ քայլեր ձեռնարկու՞մ է այդ ուղղությամբ։
-Արցախի իշխանությունները միշտ էլ հանդես են եկել հօգուտ վստահության միջոցառումների ամրապնդմանն ուղղված ծրագրերի և հումանիտար  ու տնտեսական ոլորտներում անդրսահմանային համագործակցության։ Մոտ քսան տարի առաջ Արցախի ԱԳՆ-ն մշակել և միջնորդների միջոցով ադրբեջանական կողմին է փոխանցել վստահության ամրապնդման միջոցառումների ցանկ։ Սակայն մեր առաջարկությունները, այդ թվում նաև հումանիտար բնույթի փոխշահավետ ծրագրային գաղափարները, մերժվել են պաշտոնական Բաքվի կողմից։ Արցախը և Հայաստանի Հանրապետությունը հնարավոր էին համարում նաև տնտեսական համագործակցության հաստատումը մինչև խաղաղության պայմանագիր կնքելը։
Ինչ վերաբերում է հասարակություններին խաղաղության նախապատրաստելու մասին դրույթին, ապա հարկ է նշել, որ այդ հարցում Ադրբեջանն այնքան է հետ մնում Արցախից և Հայաստանից, որ ցանկացած համեմատություն անտեղի է դառնում։ Հասարակություններին խաղաղության նախապատրաստելու հարցում առաջընթաց ապահովելու համար Ադրբեջանը պետք է նախևառաջ լրացնի այն բացը, որն առաջացել է պաշտոնական Բաքվի կողմից տարիներ շարունակ տարվող պետական քաղաքականության պատճառով՝ միտված հայատյացության արմատավորմանը, հայերի նկատմամբ ատելության հողի վրա կատարվող հանցագործությունների խրախուսմանը և դրանք կատարած հանցագործների հերոսացմանը, հասարակական խաղաղարար նախաձեռնությունների տապալմանը, պատերազմի քարոզչությանը, Արցախի մեկուսացմանը և այլն։
Ադրբեջանի այդօրինակ գործողությունները, որոնք շատ հաճախ չեն արժանացել միջնորդների պատշաճ գնահատականին, ստեղծել և շարունակում են ստեղծել չափազանց բացասական ֆոն ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ամբողջ գործընթացի համար։ Ուստի առաջին փուլում ադրբեջանական իշխանությունները պետք է դադարեցնեն ատելության արշավը և, գուցե միջազգային աջակցությամբ, գործուն քայլեր ձեռնարկեն` արմատախիլ անելու այն բացասական երևույթները, որոնք սկսել են արմատավորվել ադրբեջանական հասարակության մեջ` տարիներ շարունակ հայերի նկատմամբ անհանդուրժողականություն տարածելու արդյունքում:
-Ինչպե՞ս կբնութագրեիք Ղարաբաղի հարցով բանակցությունների ներկայիս փուլը։ Արդյոք տեսնու՞մ եք որևէ պատճառներ անհանգստության համար։
- Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների ոչ պաշտոնական հանդիպումները, ինչպես նաև երկրների արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով անցկացվող խորհրդակցությունները չի կարելի բանակցություններ համարել։ Ցանկացած հանդիպում, որը նպաստում է տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության ամրապնդմանը, միայն ողջունելի է:
Հարկ է նաև նշել, որ Ստեփանակերտի և Երևանի միջև գործում է արդյունավետ փոխադարձ կապ, այդ թվում նաև՝ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև. պարբերաբար տարբեր մակարդակներով անց են կացվում հանդիպումներ և խորհրդակցություններ։ Այդ ամենի շնորհիվ մենք կարողանում ենք Երևանի մեր գործընկերներին տեղյակ պահել բանակցային գործընթացի այս կամ այն առանցքային հարցերի շուրջ Ստեփանակերտի դիրքորոշման մասին։ Տվյալ փուլում անհանգստության պատճառ չեմ տեսնում, հատկապես՝ այն հրապարակայնորեն արտահայտելու համար։
-Պարո´ն նախարար, Դուք հայտարարել եք, որ իշխանափոխությունից հետո Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումն ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ ավելի հստակ է դարձել, մասնավորապես, բանակցությունների լիարժեք եռակողմ ձևաչափի վերականգնման անհրաժեշտության հարցում։ Ըստ Ձեզ, կարո՞ղ ենք արդյոք մոտ ապագայում ակնկալել ձևաչափի ընդլայնում, և ընդհանրապես, ղարաբաղյան բանակցային գործընթացում այսօր ի՞նչն է պակասում։
- Լիարժեք եռակողմ ձևաչափի վերականգնման համար ներուժ կա, և այդ ուղղությամբ որոշակի աշխատանք է տարվում։ Ակնհայտ է, որ բանակցությունների լիարժեք ձևաչափի վերականգնումը՝  կարգավորման բոլոր փուլերին Արցախի ուղղակի և լիիրավ մասնակցությամբ, որոշիչ նշանակություն ունի խաղաղ գործընթացի առաջմղման և արդյունավետության ապահովման համար։
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում առաջին հերթին ադրբեջանական իշխանությունների քաղաքական կամքի պակաս կա։ Բանակցություններին Արցախի մասնակցության հարցը հանդիսանում է խաղաղ լուծում գտնելու՝ Ադրբեջանի ոչ թե հայտարարվող, այլ իրական պատրաստակամության աստիճանի ամենաճշգրիտ ցուցիչը։
- Ցանկացած հնացած հակամարտություն պահանջում է թարմ գաղափարներ։ Արցախն ունի՞ թարմ գաղափարներ բանակցային գործընթացի համար։
- Իրականում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը նոր չէ, այն ավելի քան հարյուր տարվա պատմություն ունի։ Հակամարտությունը ծագել է աշխարհի քաղաքական քարտեզի վրա Ադրբեջանի ի հայտ գալու պահից և անցել տարբեր փուլեր։ Այն համարվում է ամենաբարդ հակամարտություններից մեկը։ Դրա կարգավորման համար, հատկապես վերջին 30 տարիների ընթացքում, միջնորդների կողմից առաջարկվել են տարաբնույթ գաղափարներ, ինչը դեռ արդյունք չի տվել։ Ընդհանուր առմամբ՝ բանակցելն արվեստ է, ինչը հնարավոր չէ առանց ստեղծարար գաղափարների։ Արցախի իշխանություններն ունեն թարմ մոտեցումներ, սակայն մենք նախընտրում ենք դրանք հնչեցնել բանակցային սեղանի շուրջ։
Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ անհրաժեշտ է վերանայել կարգավորման գործընթացում առկա մի շարք հնացած մոտեցումներ, և պատրաստակամություն ենք հայտնել մեր ներդրումն ունենալ նոր, առավել իրատեսական գաղափարների մշակման գործում, որոնց շնորհիվ հնարավոր կլինի տարածաշրջանում հասնել երկարաժամկետ խաղաղության։

"Armedia" IAA presents an exclusive interview with Masis Mayilyan, Minister of Foreign Affairs of Artsakh Republic.
- Mr. Mayilian, 2019 marks 31 years since the beginning of the Karabakh Movement. Today, de facto Artsakh has solved the problem that caused the Movement. De jure, there is a frozen regional conflict, a centre of interest for many international players. Do you think the Armenian parties used the time properly to bring the world community closer to recognition of the Nagorno Karabakh Republic?
- I think that during these three decades more time, resources and attention were devoted to addressing the central issue of ensuring the physical security of Artsakh, as well as of the Republic of Armenia, which was justified. At first, there were periods when the Armenian parties had some expectations from the negotiation process, and therefore the main efforts were directed at achieving an early settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict.
I believe that the trilateral negotiation process with the full participation of the Artsakh delegation and the process of international recognition of the Republic of Artsakh should proceed in parallel.
The steps we are taking for the international recognition of Artsakh will not only soften the uncompromising negotiating positions of Azerbaijan, but will also contribute to enhancing Artsakh’s security and ensuring regional stability. I should note that the international recognition of the Republic of Artsakh and the peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh interstate conflict are priorities of our foreign policy agenda, which are reflected in the Program of President Bako Sahakyan for 2017-2020. The settlement, in turn, must be based on recognition of the implementation of the Artsakh people's right to self-determination.
The successes of Artsakh in state building, strengthening of democratic institutions and addressing economic and social issues opened up new opportunities in the process of international recognition of the republic. Moreover, Artsakh has passed the test of time and demonstrated that it is an effective state that implements a responsible foreign policy aimed at ensuring peace and security in the region. It is necessary to give new impetus to the positive trends that have emerged in this area in recent years, and bring the process of international recognition of Artsakh to its logical conclusion. I would like to point out that Nikol Pashinyan also spoke about the need to redouble efforts for the international recognition of Artsakh during his speech at the National Assembly of Armenia in May last year.
- The OSCE Minsk Group Co-Chairs started talking about preparing the peoples for peace, about the economic potential of co-operation, etc. Has Artsakh taken any steps in this direction?
- The authorities of Artsakh have always encouraged projects to support confidence-building, as well as cross-border co-operation in the humanitarian and economic spheres. Some twenty years ago, the Ministry of Foreign Affairs of Artsakh developed and submitted to the Azerbaijani side through mediators a list of confidence-building measures. Regrettably, our proposals, including mutually beneficial project ideas of a humanitarian nature, were rejected by official Baku. Artsakh and the Republic of Armenia also admitted the possibility of establishing economic co-operation with Azerbaijan before the signing of a peace treaty.
As for the preparation of societies for peace, it should be noted that Azerbaijan is so far behind Artsakh and Armenia in this matter that making any comparisons is inappropriate. In order to move further in preparing societies for peace, Azerbaijan must first make up the gap created by official Baku. Over the years, the state policy on promoting xenophobia, encouraging hate crimes against Armenians, the glorification of criminals who committed such crimes, torpedoing public peace initiatives, ceaseless propaganda threatening war and the isolation of Artsakh are just some examples of the counterproductive policies of the regime.
Such actions by Azerbaijan, which often did not receive proper assessment by the mediators, have created and continue to create an extremely negative background for the whole process of the Azerbaijan-Karabakh conflict settlement. Therefore, at the first stage, the Azerbaijani authorities should stop the hate campaign and with international prodding, take effective steps to eradicate the negative phenomena that have begun to take root in Azerbaijani society as a result of many years of disseminating intolerance towards Armenians.
- How would you characterize the current stage of negotiations on Karabakh? Do you see any reason for concern?
- The informal meetings of the leaders of Armenia and Azerbaijan, as well as consultations at the level of foreign ministers of the two countries cannot be considered negotiations. On the other hand, any meetings that contribute to strengthening peace and security in the region can only be welcomed.
It should also be noted that effective communication has been established between Stepanakert and Yerevan, including at the level of foreign ministries - regular meetings and consultations are held at various levels. It allows us to bring to the attention of our colleagues in Yerevan the position of Stepanakert on certain key issues of the negotiation processes. At this stage, I see no reason for concern, especially - for its public expression.
- Mr. Minister, you stated that after the recent change of power in Armenia the position of the Republic of Armenia on the Azerbaijan-Karabakh conflict settlement has become more clear, in particular, on the need to restore the full-fledged trilateral format of negotiations. In your opinion, is it possible to expect an expansion of the format in the near future and, in general, what does the Karabakh negotiation process lack today?
- The potential to restore the full-fledged trilateral format is available. Some work is being done in this direction. Clearly, restoring the negotiation format with the direct and full participation of Artsakh at all stages of settlement is crucial for advancing the peace process and ensuring its effectiveness.
The process of peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict lacks, first of all, political will on the part of the Azerbaijani authorities. The issue of Artsakh’s participation in the negotiations is the most accurate indicator of the degree of real progress, and not the declared willingness of Azerbaijan to search for a peaceful solution.
- Any long-standing conflict requires fresh ideas. Does Artsakh have any fresh ideas for the negotiation process?
The Azerbaijan-Karabakh conflict is not new. It has lasted for more than a hundred years. The conflict emerged from the moment Azerbaijan appeared on the political map of the world and that conflict went through different phases. Even though it is considered one of the most difficult to solve, the mediators proposed various ideas for its settlement, especially over the past 30 years, but so far to no avail. In general, negotiation is an art, and it does not do without creative ideas. The authorities of Artsakh do have fresh approaches, but we would prefer to voice them at the negotiating table.
We have repeatedly stressed the need for revising some outdated approaches in the settlement process and expressed readiness to contribute to the development of new, more realistic ideas that would allow everyone to achieve lasting peace in the region.