Մասիս Մայիլյանը` Ղարաբաղյան կարգավորման թարմ մոտեցումների և ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու մասին (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Մասիս Մայիլյան,
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար
-Պարո´ն Մայիլյան, այս տարի լրանում է Ղարաբաղյան շարժման 31-րդ տարեդարձը։ Արցախը դե ֆակտո լուծել է այն խնդիրը, որի պատճառով սկսվել էր այդ Շարժումը։ Դե յուրե մենք ունենք սառեցված տարածաշրջանային հակամարտություն, որը բազմաթիվ միջազգային խաղացողների շահերի կենտրոն է հանդիսանում։ Ի՞նչ եք կարծում, հայկական կողմերը ժամանակի գործոնը ճի՞շտ են օգտագործել, այն առումով, որ արագացնեն Ղարաբաղի ճանաչումը համաշխարհային հանրության կողմից։
-Կարծում եմ, որ Ձեր կողմից նշված ժամանակահատվածում ավելի շատ ժամանակ, ռեսուրսներ և ուշադրություն հատկացվում էր Արցախի, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության ֆիզիկական անվտանգության ապահովման հետ կապված խնդիրների լուծմանը, ինչն արդարացված էր։ Կային ժամանակահատվածներ, երբ հայկական կողմերը բանակցային գործընթացից սպասելիքներ էին ունենում, և այդ պատճառով էլ հիմնական ջանքերն ուղղվում էին ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության շուտափույթ կարգավորմանը։
Կարծում եմ, որ Արցախի պատվիրակության լիիրավ մասնակցությամբ եռակողմ բանակցային գործընթացը և Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման գործընթացը պետք է զուգահեռ ընթանան։ Ընդ որում, մեր կողմից ձեռնարկվող՝ Արցախի միջազգային ճանաչմանն ուղղված քայլերը ոչ միայն թույլ կտան մեղմացնել Ադրբեջանի բանակցային անզիջում պահվածքը, այլ նաև կնպաստեն Արցախի անվտանգության ամրապնդմանը և տարածաշրջանային կայունության ապահովմանը։ Պետք է նշեմ, որ Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը և ադրբեջանա-ղարաբաղյան միջպետական հակամարտության կարգավորումը մեր արտաքին քաղաքական օրակարգի առաջնահերթություններն են և արտացոլվել են Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի 2017-2020 թթ. ծրագրում։ Կարգավորումն իր հերթին պետք է հիմնված լինի Արցախի ժողովրդի կողմից իր ինքնորոշման իրավունքի իրացման փաստի ճանաչման վրա։
Պետականաշինության, ժողովրդավարական հաստատությունների ամրապնդման, տնտեսական և սոցիալական խնդիրների լուծման գործում Արցախի ունեցած հաջողությունները նոր հնարավորություններ են ստեղծել հանրապետության միջազգային ճանաչման գործընթացում։ Բացի այդ, Արցախի Հանրապետությունը նաև ժամանակի փորձություն է անցել և ցուցադրել, որ արդյունավետ պետություն է, որն իրականացնում է պատասխանատու արտաքին քաղաքականություն՝ ուղղված տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության ապահովմանը։ Անհրաժեշտ է նոր ազդակ հաղորդել վերջին շրջանում այդ ոլորտում ձևավորված դրական միտումներին և Արցախի միջազգային ճանաչման գործընթացը հասցնել իր տրամաբանական ավարտին։ Կցանկանայի նաև նշել, որ Արցախի միջազգային ճանաչմանն ուղղված ջանքերը կրկնապատկելու անհրաժեշտության մասին անցած տարվա մայիսին ՀՀ Ազգային ժողովում իր ելույթի ժամանակ խոսել է նաև Նիկոլ Փաշինյանը։
-ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները սկսել են խոսել ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու, համագործակցության տնտեսական ներուժի մասին և այլն։ Արցախն ինչ-որ քայլեր ձեռնարկու՞մ է այդ ուղղությամբ։
-Արցախի իշխանությունները միշտ էլ հանդես են եկել հօգուտ վստահության միջոցառումների ամրապնդմանն ուղղված ծրագրերի և հումանիտար  ու տնտեսական ոլորտներում անդրսահմանային համագործակցության։ Մոտ քսան տարի առաջ Արցախի ԱԳՆ-ն մշակել և միջնորդների միջոցով ադրբեջանական կողմին է փոխանցել վստահության ամրապնդման միջոցառումների ցանկ։ Սակայն մեր առաջարկությունները, այդ թվում նաև հումանիտար բնույթի փոխշահավետ ծրագրային գաղափարները, մերժվել են պաշտոնական Բաքվի կողմից։ Արցախը և Հայաստանի Հանրապետությունը հնարավոր էին համարում նաև տնտեսական համագործակցության հաստատումը մինչև խաղաղության պայմանագիր կնքելը։
Ինչ վերաբերում է հասարակություններին խաղաղության նախապատրաստելու մասին դրույթին, ապա հարկ է նշել, որ այդ հարցում Ադրբեջանն այնքան է հետ մնում Արցախից և Հայաստանից, որ ցանկացած համեմատություն անտեղի է դառնում։ Հասարակություններին խաղաղության նախապատրաստելու հարցում առաջընթաց ապահովելու համար Ադրբեջանը պետք է նախևառաջ լրացնի այն բացը, որն առաջացել է պաշտոնական Բաքվի կողմից տարիներ շարունակ տարվող պետական քաղաքականության պատճառով՝ միտված հայատյացության արմատավորմանը, հայերի նկատմամբ ատելության հողի վրա կատարվող հանցագործությունների խրախուսմանը և դրանք կատարած հանցագործների հերոսացմանը, հասարակական խաղաղարար նախաձեռնությունների տապալմանը, պատերազմի քարոզչությանը, Արցախի մեկուսացմանը և այլն։
Ադրբեջանի այդօրինակ գործողությունները, որոնք շատ հաճախ չեն արժանացել միջնորդների պատշաճ գնահատականին, ստեղծել և շարունակում են ստեղծել չափազանց բացասական ֆոն ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ամբողջ գործընթացի համար։ Ուստի առաջին փուլում ադրբեջանական իշխանությունները պետք է դադարեցնեն ատելության արշավը և, գուցե միջազգային աջակցությամբ, գործուն քայլեր ձեռնարկեն` արմատախիլ անելու այն բացասական երևույթները, որոնք սկսել են արմատավորվել ադրբեջանական հասարակության մեջ` տարիներ շարունակ հայերի նկատմամբ անհանդուրժողականություն տարածելու արդյունքում:
-Ինչպե՞ս կբնութագրեիք Ղարաբաղի հարցով բանակցությունների ներկայիս փուլը։ Արդյոք տեսնու՞մ եք որևէ պատճառներ անհանգստության համար։
- Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների ոչ պաշտոնական հանդիպումները, ինչպես նաև երկրների արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով անցկացվող խորհրդակցությունները չի կարելի բանակցություններ համարել։ Ցանկացած հանդիպում, որը նպաստում է տարածաշրջանում խաղաղության և անվտանգության ամրապնդմանը, միայն ողջունելի է:
Հարկ է նաև նշել, որ Ստեփանակերտի և Երևանի միջև գործում է արդյունավետ փոխադարձ կապ, այդ թվում նաև՝ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև. պարբերաբար տարբեր մակարդակներով անց են կացվում հանդիպումներ և խորհրդակցություններ։ Այդ ամենի շնորհիվ մենք կարողանում ենք Երևանի մեր գործընկերներին տեղյակ պահել բանակցային գործընթացի այս կամ այն առանցքային հարցերի շուրջ Ստեփանակերտի դիրքորոշման մասին։ Տվյալ փուլում անհանգստության պատճառ չեմ տեսնում, հատկապես՝ այն հրապարակայնորեն արտահայտելու համար։
-Պարո´ն նախարար, Դուք հայտարարել եք, որ իշխանափոխությունից հետո Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումն ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ ավելի հստակ է դարձել, մասնավորապես, բանակցությունների լիարժեք եռակողմ ձևաչափի վերականգնման անհրաժեշտության հարցում։ Ըստ Ձեզ, կարո՞ղ ենք արդյոք մոտ ապագայում ակնկալել ձևաչափի ընդլայնում, և ընդհանրապես, ղարաբաղյան բանակցային գործընթացում այսօր ի՞նչն է պակասում։
- Լիարժեք եռակողմ ձևաչափի վերականգնման համար ներուժ կա, և այդ ուղղությամբ որոշակի աշխատանք է տարվում։ Ակնհայտ է, որ բանակցությունների լիարժեք ձևաչափի վերականգնումը՝  կարգավորման բոլոր փուլերին Արցախի ուղղակի և լիիրավ մասնակցությամբ, որոշիչ նշանակություն ունի խաղաղ գործընթացի առաջմղման և արդյունավետության ապահովման համար։
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում առաջին հերթին ադրբեջանական իշխանությունների քաղաքական կամքի պակաս կա։ Բանակցություններին Արցախի մասնակցության հարցը հանդիսանում է խաղաղ լուծում գտնելու՝ Ադրբեջանի ոչ թե հայտարարվող, այլ իրական պատրաստակամության աստիճանի ամենաճշգրիտ ցուցիչը։
- Ցանկացած հնացած հակամարտություն պահանջում է թարմ գաղափարներ։ Արցախն ունի՞ թարմ գաղափարներ բանակցային գործընթացի համար։
- Իրականում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը նոր չէ, այն ավելի քան հարյուր տարվա պատմություն ունի։ Հակամարտությունը ծագել է աշխարհի քաղաքական քարտեզի վրա Ադրբեջանի ի հայտ գալու պահից և անցել տարբեր փուլեր։ Այն համարվում է ամենաբարդ հակամարտություններից մեկը։ Դրա կարգավորման համար, հատկապես վերջին 30 տարիների ընթացքում, միջնորդների կողմից առաջարկվել են տարաբնույթ գաղափարներ, ինչը դեռ արդյունք չի տվել։ Ընդհանուր առմամբ՝ բանակցելն արվեստ է, ինչը հնարավոր չէ առանց ստեղծարար գաղափարների։ Արցախի իշխանություններն ունեն թարմ մոտեցումներ, սակայն մենք նախընտրում ենք դրանք հնչեցնել բանակցային սեղանի շուրջ։
Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ անհրաժեշտ է վերանայել կարգավորման գործընթացում առկա մի շարք հնացած մոտեցումներ, և պատրաստակամություն ենք հայտնել մեր ներդրումն ունենալ նոր, առավել իրատեսական գաղափարների մշակման գործում, որոնց շնորհիվ հնարավոր կլինի տարածաշրջանում հասնել երկարաժամկետ խաղաղության։

Масис Маилян - о свежих идеях в карабахском урегулировании и о подготовке народов к миру (эксклюзив)
Масис Маилян,
министр иностранных дел Республики Арцах
- Г-н Маилян, в этом году исполняется 31 год с начала Карабахского Движения. Де-факто Арцах сегодня решил проблему, из-за которой начиналось Движение. Де-юре мы имеем замороженный региональный конфликт, центр интересов многих международных игроков. Как Вы думаете, правильно ли армянские стороны конфликта использовали фактор времени для того, чтобы приблизить признание Карабаха со стороны мирового сообщества?
- Думаю, что в указанный Вами период больше времени, ресурсов и внимания уделялось решению проблем обеспечения физической безопасности Арцаха, а также Республики Армения, что было оправдано. Были отрезки времени, когда у армянских сторон появлялись некоторые ожидания от переговорного процесса, и поэтому основные усилия были направлены на достижение скорейшего урегулирования азербайджано-карабахского конфликта.
Считаю, что трехсторонний переговорный процесс с полноправным участием делегации Арцаха и процесс международного признания Республики Арцах должны идти параллельно. Причем предпринимаемые нами шаги по международному признанию Арцаха не только позволят смягчить бескомпромиссные переговорные позиции Азербайджана, но и будут способствовать усилению безопасности Арцаха и обеспечению региональной стабильности. Должен отметить, что международное признание Республики Арцах и мирное урегулирование азербайджано-карабахского межгосударственного конфликта являются приоритетами нашей внешнеполитической повестки и отражены в программе президента Арцаха Бако Саакяна на 2017-2020 гг. Урегулирование, в свою очередь, должно быть основано на признании факта реализации народом Арцаха права на самоопределение.
Успехи Арцаха в государственном строительстве, укреплении демократических институтов, решении экономических и социальных задач открыли новые возможности в процессе международного признания республики. Кроме того, Республика Арцах прошла также испытание временем и продемонстрировала, что является эффективным государством, которое осуществляет  ответственную внешнюю политику, направленную на обеспечение мира и безопасности в регионе. Необходимо придать новый импульс тем позитивным тенденциям, которые сложились в этой сфере за последние годы, и довести процесс международного признания Арцаха до своего логического завершения. Хотел бы также отметить, что о необходимости удвоить усилия для международного признания Арцаха говорил и Никол Пашинян в ходе своего выступления в Национальном Собрании Армении в мае прошлого года.
- Сопредседатели МГ ОБСЕ заговорили о подготовке народов к миру, об экономическом потенциале сотрудничества и т. п. Делает ли Арцах какие-то шаги в этом направлении?
- Власти Арцаха всегда выступали за проекты по укреплению мер доверия, а также трансграничное сотрудничество в гуманитарной и экономической сфере. Примерно двадцать лет назад МИД Арцаха разработал и передал через посредников азербайджанской стороне список мер доверия. Но наши предложения, в том числе взаимовыгодные проектные идеи гуманитарного характера, были отвергнуты официальным Баку. Арцах и Республика Армения допускали также возможность установления экономического сотрудничества до подписания мирного договора.
Что касается тезиса о подготовке обществ к миру, то необходимо отметить, что Азербайджан настолько отстает в этом вопросе от Арцаха и Армении, что делает неуместными любые сравнения. Для того, чтобы можно было двигаться дальше в вопросе подготовки обществ к миру, Азербайджану необходимо вначале наверстать тот пробел, который возник в результате проводимой официальным Баку на протяжении долгих лет государственной политики по насаждению ксенофобии в отношении армян, поощрению преступлений на почве ненависти к армянам, героизации преступников, совершивших подобные преступления, торпедированию общественных миротворческих инициатив, пропаганде войны, изоляции Арцаха и т.д.
Подобные действия Азербайджана, которые зачастую не удостаивались должной оценки со стороны посредников, создавали и продолжают создавать крайне негативный фон для всего процесса урегулирования азербайджано-карабахского конфликта. Поэтому на первом этапе азербайджанские власти должны прекратить кампанию ненависти и, возможно, при международной поддержке, предпринять действенные шаги для искоренения тех негативных явлений, которые стали укореняться в азербайджанском обществе в результате долгих лет насаждения нетерпимости в отношении армян.
- Как бы Вы охарактеризовали сегодняшний этап переговоров по Карабаху? Видите ли Вы какие-то причины для беспокойства?
- Проводимые неформальные встречи руководителей Армении и Азербайджана, а также консультации на уровне министров иностранных дел двух стран нельзя считать переговорами. Любые встречи, которые способствуют укреплению мира и безопасности в регионе, можно только приветствовать.
Необходимо также отметить, что между Степанакертом и Ереваном налажена эффективная коммуникация, в том числе, на уровне внешнеполитических ведомств – проводятся регулярные встречи и консультации на различных уровнях. Это позволяет нам доводить до сведения наших коллег в Ереване позицию Степанакерта по тем или иным ключевым вопросам урегулирования. На данном этапе не вижу причин для беспокойства, тем более - для его публичного выражения.
- Г-н министр, Вы заявили, что позиция Республики Армения по азербайджано-карабахскому урегулированию после смены власти стала более четкой, в частности, в вопросе необходимости восстановления полноценного трехстороннего формата переговоров. По-Вашему, можно ли в ближайшем будущем ожидать расширения формата и, вообще, чего сегодня не хватает карабахскому переговорному процессу?
- Потенциал для восстановления полноценного трехстороннего формата имеется. В этом направлении проводится определенная работа. Очевидно, что восстановление формата переговоров с прямым и полноправным участием Арцаха на всех этапах урегулирования имеет решающее значение для продвижения мирного процесса и обеспечения его эффективности.
Процессу мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта не хватает, в первую очередь, политической воли со стороны азербайджанских властей. Вопрос участия Арцаха в переговорах является самым точным индикатором степени реальной, а не декларируемой готовности Азербайджана к поиску мирного решения.
- Любой застарелый конфликт требует свежих идей. Есть ли у самого Арцаха свежие идеи для переговорного процесса?
- На самом деле азербайджано-карабахский конфликт не новый, он длится более ста лет. Конфликт возник с момента появления Азербайджана на политической карте мира и прошел разные фазы. Этот конфликт считается одним из сложнейших. Для его урегулирования, особенно за последние 30 лет, посредниками предлагались различные идеи, но пока безрезультатно. В целом, ведение переговоров - это искусство, и оно не обходится без креативных идей. У властей Арцаха свежие подходы имеются, но мы бы предпочли их озвучивать за столом переговоров.
Мы неоднократно заявляли о необходимости пересмотра некоторых устаревших подходов в процессе урегулирования и готовности внести свой вклад в выработку новых, более реалистичных идей, которые позволят достичь долгосрочного мира в регионе.