Վրաստանը պլանավորում է նավթ արդյունահանել Սև ծովում
Վրաստանի կառավարությունը տարեվերջին կհայտարարի Սև ծովում նավթի-գազի պաշարների յուրացման աճուրդ: Այս մասին խորհրդարանում հայտարարել է երկրի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Գեորգի Քոբուլիան, տեղեկացնում է «Sputnik Վրաստան»-ը:
«Exxon լրջագույն ընկերությունը կատարում է մեր Սև ծովի ներուժի հետազոտություն: Տարեվերջին այն կավարտվի, և մենք կհայտարարենք և ծովի նավթի և գազի պաշարների յուրացման աճուրդ»,- ասել է Քոբուլիան:
Վրաստանում գազի արդյունահանման հնարավորությունները հետազոտում է նաև ԱՄՆ-ի Schlumberger ընկերությունը:
«ԱՄՆ-ի Schlumberger ընկերությունն զբաղվում է մի քանի հորատանցքերի հորատմամբ, և ստացվել են դրական արդյունքներ, ինչը մեզ հնարավորություն կընձեռի որոշակի ծավալի գազ ստանալ»,- ասել է Քոբուլիան:

Грузия планирует добывать нефть в Черном море
Правительство Грузии в конце года объявит аукцион на освоение нефтегазовых ресурсов в Черном море, заявил министр экономики и устойчивого развития страны Георгий Кобулия в парламенте, передает Sputnik Грузия.
"Серьезнейшая компания Exxon (американская корпорация Exxon Mobil Corporation - ред.) проводит исследование потенциала нашего Черного моря. В конце года оно завершится, и мы объявим аукцион на освоение нефтяных и газовых ресурсов в Черном море", - сказал Кобулия.
Исследует возможности добычи газа в Грузии также американская компания Schlumberger.
"Американская компания Schlumberger занимается бурением нескольких скважин, и получены позитивные результаты, что даст нам возможность получить свои газовые ресурсы в определенном количестве", - сказал Кобулия.
В 2018 году в Грузии было добыто более 30 тысяч тонн нефти и 16,5 миллиона кубометров газа.
Грузия в среднем в год потребляет порядка 1,2 миллиона тонн нефтепродуктов и порядка 2,5 миллиарда кубометров газа. Углеводороды (нефть и газ) в основном импортируются из Азербайджана, России, Румынии и Болгарии.