ԵԱՀԿ ղեկավարը Կիևին քննադատել է ընտրություններին ռուս դիտորդների մասնակցությունն արգելելու համար
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սլովակիայի արտգործնախարարության ղեկավար Միրոսլավ Լայչակը Բրյուսելում Ուկրաինայի արտգործնախարար Պավել Կլիմկինի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ մարտին կայանալիք նախագահական ընտրություններին ռուս դիտորդներին չհրավիրելը հակասում է ԵԱՀԿ անդամ պետությունների սկզբունքներին ու պարտականություններին:
Ինչպես նշում է Tert.am-ը՝ հղում անելով ria.ru-ին, Լայչակը Կլիմկինին խնդրել է, որ ուկրաինական իշխանություններն իրենց որոշումը վերանայեն և ՌԴ քաղաքացի հանդիսացող դիտորդներին թույլ տան հետևել ընտրությունների ընթացքին:
ԵԱՀԿ ղեկավարը կոչ է արել Կիևին անտեսել Ռուսաստանի հետ բարդ հարաբերություններն ու  հարգել ԵԱՀԿ սկզբունքները՝ դրանով իսկ նպաստելով ընտրությունների ժողովրդավարական ընթացքին ու ընտրական գործընթացի մոնիթորինգին:
Աղբյուրը հավելում է, որ ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը «անընդունելի» է որակել Կիևի քայլն ու ընդգծել, որ դա կարող է նվազեցնել նախագահական ընտրությունների օրինականության մակարդակը:
Ավելի վաղ Ուկրաինայի Գերագույն ռադան ընդունել էր օրենք, որը ՌԴ ներկայացուցիչներին արգելում է որպես դիտորդ աշխատել մարտի 31-ին Ուկրաինայում կայանալիք նախագահական ընտրություններում:

Глава ОБСЕ раскритиковал Киев за недопуск российских наблюдателей на выборы
Действующий председатель ОБСЕ, глава МИД Словакии Мирослав Лайчак во время встречи в воскресенье в Брюсселе с главой украинского МИД Павлом Климкиным заявил, что отказ Киева пригласить российских наблюдателей на выборы противоречит принципам и обязательствам государств-участников ОБСЕ, как передает РИА Новости, об этом сообщил пресс-секретарь словацкого внешнеполитического ведомства Борис Гандел.
По словам представителя МИД Словакии, Лайчак вновь заявил Климкину, что решение властей Киева исключить граждан России из числа наблюдателей на президентских выборах не отвечает принципам и обязательствам государств-участников ОБСЕ и попросил своего украинского партнера, чтобы Киев пересмотрел данное решение.
Глава ОБСЕ призвал Украину, невзирая на сложности в отношениях с Россией, уважать принципы, которыми руководствуется организация, "поспособствовав тем самым демократическому ходу и мониторингу выборов".
Пресс секретарь президента России Дмитрий Песков назвал недопустимыми ограничения на работу наблюдателей, отметив, что это может снизить уровень легитимности выборов.