Իմ նպատակն է վերակենդանացնել մեր երկրի գիտական ավանդույթները, Հայաստանը դարձնել գիտական կենտրոն. նախագահ Սարգսյան
Աշխատանքային այցով Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում գտնվող՝ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր այցելել է Եվրոպական հարավային աստղադիտարան, որն աստղագիտական հետազոտություններ իրականացնող աշխարհի խոշորագույն կենտրոններից է:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանի և աստղադիտարանի ղեկավար կազմի հանդիպմանը գլխավոր տնօրեն, պրոֆեսոր Քսավիե Բարկոնը ներկայացրել է հաստատության գործունեությունը, իրականացվող հետազոտություններն ու ուսումնասիրությունները: Նա նշել է, որ միջազգային այս հեղինակավոր հաստատությունը ունեցել է բազմաթիվ բարձրաստիճան հյուրեր, բայց Արմեն Սարգսյանն առաջին պետության նախագահն է, ով այցելում է աստղադիտարան։
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը խոսել է հայկական գիտական մտքի նվաճումների ու կրթական ոլորտում հայ մասնագետների գրանցած հաջողությունների մասին:
«Որպես Հայաստանի նախագահ` իմ նպատակն է երկիրը դարձնել գիտական կենտրոն, վերակենդանացնել մեր երկրի գիտական ավանդույթները»,- նշել է Հանրապետության նախագահը: Նա ներկայացրել է հայկական գիտական մտքի ձեռքբերումները՝ մասնավորապես խոսելով Բյուրականի աստղադիտարանի, Երևանի պետական համալսարանի ֆիզիկայի ֆակուլտետի գործունեության մասին: «Ես ցանկանում եմ առաջ մղել Հայաստանը` իբրև երկիր, որը հիմնված է գիտության, կրթության, գաղափարների վրա: Մենք պատրաստ ենք համագործակցել ձեզ նման հեղինակավոր միջազգային կենտրոնի հետ, լինելու ձեր գործընկերը»,- ասել է Արմեն Սարգսյանը։
Հանրապետության նախագահը կազմակերպության ներկայացուցիչներին հրավիրել է Հայաստան` մասնակցելու այս տարվա հունիսին առաջին անգամ մեր երկրում կայանալիք «Մտքերի գագաթնաժողովին»:
Պրոֆեսոր Քսավիե Բարկոնը ողջունել է նախագահի առաջարկն ու համագործակցության պատրաստակամություն հայտնել:
Հանդիպումից հետո նախագահ Արմեն Սարգսյանը շրջայց է կատարել Եվրոպական հարավային աստղադիտարանի տարածքում, ծանոթացել աշխարհում ամենամեծ օպտիկական աստղադիտակի կառուցման աշխատանքներին:
1962 թվականին ստեղծված Եվրոպական հարավային աստղադիտարանի անդամ է 16 պետություն՝ Ավստրիան, Բելգիան, Չեխիան, Դանիան, Ֆինլանդիան, Ֆրանսիան, Գերմանիան, Իռլանդիան, Իտալիան, Նիդերլանդները, Լեհաստանը, Պորտուգալիան, Իսպանիան, Շվեդիան, Շվեյցարիան և Միացյալ Թագավորությունը:
Կազմակերպությունը, որի աստղադիտարանները գտնվում են Չիլիում, առաջատար դերակատարում ունի աստղագիտության ոլորտում միջազգային համագործակցության նախաձեռնման ու կազմակերպման մեջ:

Моя цель – превратить Армению в научный центр: Армен Саркисян посетил Европейскую Южную обсерваторию
Находящийся с рабочим визитом в Федеративной Республике Германии президент Республики Армен Саркисян 18 января посетил Европейскую Южную обсерваторию, которая является одним из крупнейших мировых центров астрономических исследований.
На встрече президента Армена Саркисяна с руководящим составом обсерватории Генеральный директор, профессор Ксавье Баркон представил деятельность учреждения, проводимые исследования. Он отметил, что это авторитетное международное учреждение посещали многие высокие гости, но Армен Саркисян первый президент государства, который посетил обсерваторию.
Президент Армен Саркисян говорил о достижениях армянской научной мысли и успехах армянских специалистов в области образования.
"Моя цель как президента Армении превратить страну в научный центр, восстановить научные традиции нашей страны4 - отметил президент Республики. Он представил достижения армянской научной мысли, в частности, говоря о деятельности Бюраканской обсерватории и факультета физики Ереванского государственного университета. "Я хочу продвигать вперёд Армению, как страну, которая основана на науке, образовании, идеях. Мы готовы сотрудничать с авторитетными международными центрами, как ваш, быть вашими партнёрами", - сказал Армен Саркисян.
Президент Республики пригласил представителей организации в Армению для участия в предстоящем в июне этого года "Саммите идей", который впервые будет проводиться в нашей стране.
Профессор Ксавье Баркон приветствовал предложение президента и выразил готовность к сотрудничеству.
После встречи президент Армен Саркисян совершил экскурсию по территории Европейской Южной обсерватории, ознакомился с работами по строительству крупнейшего в мире оптического телескопа.
Членами созданной в 1962 году Европейской Южной обсерватории являются 16 государств: Австрия, Бельгия, Чехия, Дания, Финляндия, Франция, Германия, Ирландия, Италия, Нидерланды, Польша, Португалия, Испания, Швеция, Швейцария и Соединённое Королевство.
Организация, телескопы которой находятся в Чили, играет ведущую роль в стимулировании и организации международного сотрудничества в сфере астрономии.