Մարտի 1-ին երթ ենք անում. Փաշինյան
Մարտի 1-ին, ժամը 18.30-ին՝ երթ ենք անում Ազատության հրապարակից՝ Մյասնիկյանի հուշարձան: Այդ օրը նաև ուղերձով կդիմեմ ժողովրդին: Այս մասին Facebook-ի իր էջում ուղիղ եթերում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ինչպես գիտեք՝ լրանում է 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների 11 տարին և քննարկումների արդյունքում որոշեցինք, այդ օրը նշանավարել քաղաքացիական հզոր երթով՝ Ազատության հրապարակից դեպի Մյասնիկյանի արձան: Այս երթը նվիրված է լինելու ՀՀ քաղաքացու հաղթանակին: Այս երթը ուղղված է լինելու ընդդեմ բռնության, ընդդեմ ընտրակեղծիքների, ընդդեմ կոռուպցիայի, ընդդեմ ապօրինությունների:
Այն նշանանավորելու է այն հանգրվանը, որ Հայաստանում քաղաքացու հաղթանակն ու քաղաքացու իշխանությունն արդեն անշրջելի է, որ ՀՀ-ում այլևս չեն լինելու ընտրակեղծիքների, որ մենք ՀՀ-ում դեմ ենք կանգնում քաղաքական բռնություններին, կոռուպցիային, ապօրինություններին, քաղաքական հետապնդումներին:
Այդ օրը մենք մեր հարգանքի տուրքը կմատուցենք 2008 թվականի մարտի 1ճ-ի 10 զոհերին և ընդհանրապես քաղաքական բռնության բոլոր զոհերին»,-ընդգծեց Փաշինյանը, գրում է News.am-ը:
Նա ընդգծեց, որ այդ օրը նաև ուղերձով կդիմի ժողովրդին. «Ուղերձի ֆորմատի, ձևի վերաբերյալ մի քանի գաղափարներ կան: Դրանք կքննարկենք», - հավելեց նա:

Премьер Армении анонсировал массовое шествие (видео)
Премьер-министр Армении Никол Пашинян намерен провести массовое шествие к 11-летию со дня событий 1-2 марта, передает Новости-Армения
"Исполняется 11 лет со дня событий 1 марта и по итогам обсуждений мы приняли решение ознаменовать данный день массовым гражданским шествием от Площади Свободы к памятнику Мясникяна", - сказал Пашинян.
По его словам, шествие будет посвящено победе гражданина Армении против насилия, фальсификаций, коррупции, беззакония. Оно ознаменует тот факт, что победа граждан уже необратима, а в стране больше не будет избирательных фальсификаций.
"Мы выступаем против насилия, в том числе политического, коррупции, беззакония, политического преследования. И в этот день мы воздадим дань памяти 10 жертвам событий 1 марта и всем жертвам политического насилия", - сказал Пашинян.
Шествие стартует 1 марта в 18:30 с площади Свободы. В рамках акции Пашинян планирует выступить с обращением к народу.
"Мы должны показать свою решительность и преданность демократии и власти народа, перевернув страницу коррупции и избирательных фальсификаций", - заявил Пашинян.