Մոսկվան բարձր է գնահատում Հայաստանի կողմից Սիրիա հումանիտար առաքելություն ուղարկելը։ Այս մասին Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանությունում Հայրենիքի պաշտպանի օրվա կապակցությամբ ընդունելության ժամանակ փետրվարի 21-ին հայտարարել է ՌԴ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
Նրա խոսքերով, «բազմաչարչար սիրիական հողում» հայ մասնագետների ներկայությունը հերթական անգամ հաստատում է երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների դաշնակցային հատուկ բնույթը։
«Ժամանակակից աշխարհում կարեւոր է ունենալ դաշնակից պետությունների մշտական եւ հուսալի աջակցությունը։ Հենց այդպիսի սերտ, խորը ու ամուր են Ռուսաստանի եւ Հայաստանի կապերը»,- ընդգծել է դեսպանը։
Նա, մասնավորապես, նշել է, թե դաշնակիցների միջեւ միայն ամուր եւ վստահելի հարաբերությունների շնորհիվ է հնարավոր միջազգային հանրության առջեւ կանգնած լուրջ հարցերի համատեղ լուծումը, ինչպես նաեւ խաղաղության եւ անվտանգության ապահովումը ինչպես աշխարհում, այնպես էլ տարածաշրջանում։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը փետրվարի 8-ին 83 մարդուց բաղկացած մասնագետների խումբ է ուղարկել Սիրիա։ Խմբի մեջ ներառված են հումանիտար ականազերծման մասնագետներ, բուժաշխատողներ եւ մասնագետների պաշտպանությունն ապահովող բրիգադ։

Москва высоко ценит отправку в Сирию гуманитарной миссии со стороны Армении. Об этом на приеме по случаю Дня защитника отечества в посольстве России в Армении заявил Чрезвычайный и Полномочный посол России Сергей Копыркин.
По его словам, присутствие армянских специалистов на «многострадальной сирийской земле» в очередной раз подтверждает союзнический особый характер отношений между двумя странами.
«В современном мире важно иметь постоянную и надежную поддержку союзных государств. Именно такими тесными, глубокими и прочными являются связи России и Армении», - подчеркнул посол.
Он, в частности, отметил, что только благодаря крепким и доверительным отношениям между союзниками становится возможным совместное решение серьезных вопросов, стоящих перед международным сообществом, а также обеспечение мира и безопасности как в мире, так и в регионе в целом. Напомним, что Армения 8 февраля отправила в Сирию группу специалистов в составе 83 человек.
В группу входят специалисты по гуманитарному разминированию, медицинский персонал и бригады, обеспечивающие охрану самих специалистов.