Կոտայքի մարզի Աղվերան լեռնային հանգստավայրում գտնվող հյուրանոցներից մեկին հարակից սարում ձյան զանգվածի տակ մնացած Ֆրանսիայի քաղաքացին մահացել է: Այս մասին հայտնում է ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը:
ՀՀ ԱԻՆ հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ փրկարարները տրանսպորտային միջոցների մոտեցման ուղիների բացակայության պատճառով «Արթուրս Աղվերան Ռեզորթ» հյուրանոցից հավանական դեպքի վայր են մեկնել հետիոտն:
Ժամը 15:40-ին ՊՆ ուղղաթիռում բժշկական անձնակազմը ֆիքսել է Ֆրանսիայի Հանրապետության քաղաքացու մահը:
ՀՀ ԱԻՆ-ից տեղեկացրին, որ մյուս 4 լեռնագնացների վիճակը նորմալ է, նրանք բժշկական օգնության կարիք չեն ունեցել:
Հիշեցնենք. փետրվարի 22-ին, ժամը 11:05-ին «911» ծառայությանն ահազանգ է ստացվել, որ հինգ լեռնագնաց (Ֆրանսիայի քաղաքացիներ) բարձրացել են Կոտայքի մարզի Աղվերան լեռնային հանգստավայրում գտնվող հյուրանոցներից մեկին հարակից սարը, դեռևս չպարզված հանգամանքներում լեռնագնացներից մեկը մնացել է ձյան զանգվածի տակ, վերջինիս ընկերները շտապ դուրս են բերել ձնակույտից, տուժած քաղաքացին կորցրել է գիտակցությունը:
Դեպքի վայր են մեկնել ԱԻՆ ՓԾ հրշեջ-փրկարարական ջոկատից մեկ մարտական հաշվարկ և հատուկ նշանակության փրկարարական աշխատանքների իրականացման կենտրոնի փրկարարական ջոկատը:

Гражданин Франции – альпинист, оставшийся под снежным завалом в Агверане, скончался. Об этом сообщает МЧС РА. Он - один из пяти граждан Франции, которые поднялись на гору возле отеля в горном курорте Агверан Котайкской области.
В сообщении говорится, что из-за отсутствия пути для подхода транспорта помощь из отеля "Артурс Агверан Резорт" направилась к предполагаемому месту нахождения пешком.
В 15:40 часов в вертолете МО РА медики констатировали смерть альпиниста. Состояние остальных 4 альпинистов нормальное, медицинская помощь им не понадобилась.
Напомним: служба 911 министерства чрезвычайных ситуаций Республики Армения 22 февраля, в 11:05, получила сообщение о том, что пять альпинистов (граждане Франции) поднялись на гору возле отеля в горном курорте Агверан Котайкской области. При неясных пока обстоятельствах один из альпинистов остался под снежным завалом. Друзья последнего вынесли его из-под снега, пострадавший потерял сознание. На место происшествия выехал спасательный расчет службы МЧС и спасательный отряд особого назначения. В13:30 на помощь гражданину Франции вылетел вертолет МО РА.