Ղարաբաղը մերն է, և մենք այն չենք վերադարձնի ոչ մեկին. Երևան այցելած ադրբեջանցի լրագրողը պատմել է, թե ինչ են մտածում հայերը
«Հայաստանի բնակչությունը քաղաքականության հանդեպ քիչ հետաքրքրություն է ցուցաբերում, երբ խոսքը գնում է հակամարտության մասին: Այս հարցում նրանք ընդունում են պետության դիրքորոշումը, այն է` «Ղարաբաղը մերն է, և մենք այն չենք վերադարձնի ոչ մեկին», - ասել է Հայաստանից վերջերս այցելած ադրբեջանական «Թուրան» լրատվական գործակալության խմբագիրը BBC News Azərbaycanca-ին տված հարցազրույցում:
Լրագրողը նշել է, որ վերջին անգամ Հայաստանում է եղել 20 տարի առաջ: Եվ դրանից հետո իրավիճակը կտրուկ փոխվել է:
«Այն ժամանակ ինչ-որ անհանգստություն ու սպասում կար: Հիմա Հայաստանի նոր սերունդը կարծում է, որ ամեն ինչ արդեն որոշված ​​է: Մարդիկ կարծես թե մեկ այլ աշխարհում են: Մյուս փոփոխությունը կապված է այն հանգամանքի հետ, որ հասարակությունը այլևս չի ցանկանում խոսել հակամարտության կարգավորման խաղաղ ճանապարհների մասին, ինչպես 20 տարի առաջ: Նրանք կարծում են, որ Հայաստանը զիջումների չի գնա, որովհետև չպետք է գնա: Հայերը կարծում են, որ դա արդեն լուծված հարց է, և Ադրբեջանը չի կարող փոխել որևէ բան », - ասել է նա:
Ադրբեջանցի լրագրողը նշել է, որ հասարակ մարդիկ հավատում են, որ ղարաբաղյան հարցում զիջումների մասին խոսք անգամ լինել չի կարող,  փոխանցում է haqqin.az -ը:

"Карабах – наш и мы никому его не вернем": побывавший в Ереване азербайджанский журналист рассказал о том, что думают армяне
"Население Армении мало интересуется политикой, если разговор идет о конфликте. В этом вопросе они принимают позицию государства, которая заключается в следующем: "Карабах – наш и мы никому его не вернем". Об этом в интервью BBC News Azərbaycanca заявил редактор информагентства Turan, который недавно вернулся из Армении.
Журналист отметил, что в последний раз был в Армении около 20 лет назад.  И ситуация с тех пор кардинально изменилась.
"Тогда  были какое-то волнения и ожидания. Теперь новое поколение в Армении считает, что все уже определено. Люди будто в другом мире. Другое изменение связано с тем, что общество уже не хочет обсуждать мирные пути урегулирования конфликта, как это было 20 лет назад. Они считают, что Армения не пойдет на уступки и не должна на них идти. Армяне считают, что это уже решенный вопрос и Азербайджан не сможет что-либо изменить", - сказал он.
Азербайджанский журналист отметил, что простые люди считают, что об уступках в карабахском вопросе и речи быть не может, передает haqqin.az.