Ես չհասցրեցի ավարտել իմ գործերը. Զորավար Անդրանիկ
Զորավար Անդրանիկը, ինչպես սիրում էր նրան անվանել ժողովուրդը, իրավամբ համարվում է 19-րդ դարի վերջի և 20-րդ դարի սկզբի հայ ազգային-ազատագրական պայքարի ամենաականավոր գործիչներից մեկը: Նա իր ողջ կյանքը նվիրել է հայ ժողովրդի պաշտպանությանը:
Անդրանիկ Օզանյանը ծնվել է 1885թ. Շապին-Գարահիսարում: Անդրանիկը, չկարողանալով անտարբեր մնալ Օսմանյան կայսրությունում հայերի հալածանքների նկատմամբ, արդեն 17 տարեկան հասակում իրեն նվիրում է հայ ժողովրդի փրկության և հայրենիքի պաշտպանության գործին: 1882թ. Անդրանիկը հայտնվում է բանտում թուրք ոստիկանի վրա հարձակում գործելու մեղադրանքով, սակայն նրան հաջողվում է այնտեղից փախչել:
1885թ. Անդրանիկը միանում է Աղբյուր Սերոբի գլխավորած ֆիդայիների խմբին: Թուրքական կանոնավոր բանակի և քրդական զինված խմբերի դեմ կռիվներում ցուցաբերած քաջության շնորհիվ նրան հաջողվում է շատ արագ աչքի ընկնել և հետագայում իր շուրջ համախմբել բազմաթիվ ֆիդայիների:
1901թ. նոյեմբերին Անդրանիկը գլխավորում է Առաքելոց վանքի կռիվը: Զորավար Անդրանիկի 25-27 հոգանոց հայդուկային խմբին հաջողվում է 24 օր դիմադրել թուրքական 4000-անոց բանակի պաշարմանը և առանց կորուստների, ճեղքելով պաշարումը, հեռանալ:
1902-1904թթ. Զորավար Անդրանիկի գլխավորած հայդուկային ջոկատները պարտիզանական մարտեր են մղում Սասունում, Տարոնում և Վասպուրականում: 1904թ Անդրանիկը մասնակցում է Սասունի ապստամբությանը:
Թուրքական իշխանությունների կողմից ապստամբությունը ճնշելուց հետո Անդրանիկը անցնում է Կովկաս, ապա Եվրոպա: Նա տեղի գործիչների հետ ունեցած հանդիպումների ժամանակ ներկայացնում է Օսմանյան կայսրությունում հայերի վիճակը և բացատրում հայերի ազգային-ազատագրական պայքարի անհրաժեշտությունը: 1912թ Անդրանիկը բուլղարական աշխարհազորայինների կազմում մասնակցում է Բալկանյան առաջին պատերազմին:
Առաջին աշխարհամարտը սկսվելուն պես նա վերադառնում է Կովկաս: Ռուսական հրամանատարությունը, հաշվի առնելով Անդրանիկի ցուցաբերած արիությունը, հանձնարարում է նրան ձևավորել և գլխավորել հայ կամավորների գունդը: Գունդը Անդրանիկի գլխավորությամբ քաջաբար մասնակցում է 1915 թվականի ապրիլի 15-18-ին Մուղանջուղի (Դիլման) տակ մղված մարտին, որով Կովկասը փրկվել է թշնամու ներխուժումից։ Կովկասյան բանակի կազմում նա մասնակցում է Վանի, Բիթլիսի և Մարաշի մոտ մղված մարտերին:
1916թ. ռուսական հրամանատարությունը որոշում է ցրել հայ կամավորների գունդը: Անդրանիկը հեռանում է ռազմաճակատից և անցնում է Հյուսիսային Կովկաս, այնտեղից էլ Արևելյան Հայաստան:
1918թ Անդրանիկը մասնակցում էր Զանգեզուրի պաշտպանությանը:
Նա հրաժարվում է ճանաչել Հայաստանի և Օսմանյան կառավարության միջև կնքված Բաթումի հաշտության պայմանագիրը, որով Հայաստանը սահմանափակվում էր 12 հազ քառ. կմ տարածքով: Հայաստանի   ղեկավարության հետ ունեցած լուրջ տարաձայնությունների պատճառով Անդրանիկը 1919թ ապրիլին զենքը հանձնում է հայոց կաթողիկոսին և հեռանում Հայաստանից:
1922թ Զորավար Անդրանիկը հաստատվում է ԱՄՆ-ի Ֆրեզնո քաղաքում, որտեղ ապրում է մինչև կյանքի վերջ:
Անդրանիկ Օզանյանը մահացել է 1927թ օգոստոսի 31-ին: Նրա վերջին խոսքերն էին. «Ես չհասցրեցի ավարտել իմ գործերը….»: 1928թ հունվարին նրա մասունքները տեղափոխվում են Փարիզ, իսկ 2000թ` Երևան: Այժմ Անդրանիկ Օզանյանի աճյունը ամփոփված է Եռաբլուր պանթեոնում:
Զորավար Անդրանիկը պարգևատրվել է Բուլղարիայի, Հունաստանի, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի պետական բարձր պարգևներով և Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ շքանշանով:

Today is Andranik Ozanyan's birthday
Today, on February 25, is Zoravar Andranik’s birthday. Zoravar Andranik, as he is mostly known among people with this name, is considered a national hero by Armenians worldwide.  He is an Armenian military commander and a key figure of the Armenian National liberation movement. Andranik was considered a hero not only after his death, but during his lifetime.
Andranik Ozanian was born on 25 February, 1865 in Shabin-Karahisar(today’s Turkey). After graduating from school Andranik joint the struggle of the Armenians against the Ottoman Empire. In 1882, Andranik was arrested for assaulting a Turkish gendarme who was persecuting Armenians. However, with the help of his friends, he escaped from prison.
In the late 1880s he became active in an armed struggle against the Ottoman government and Kurdish irregular forces. During the Hamidian massacres (1894-1896), Andranik with other fedayis (Armenian civilians who voluntarily left their families to form self-defense units and armed bands in reaction to the mass murder of Armenians) defended the Armenian villages of Mush and Sasun from attacks of the Turks and the Kurdish Hamidian units.
In November 1901, Andranik led the fedayis in the Battle of Holy Arakeloc Monastry. It is one of the best-known episodes of Andranik's revolutionary activities.
In 1904, Andranik organized an uprising in Sasun, but after several weeks the Ottoman forces and Kurdish irregulars suppressed this uprising. Andranik and his group had to escape to Persia. From Persia, Andranik moved to the Caucasus, then left Russia and traveled to Europe, where he was engaged in advocacy in support of the Armenians' national liberation struggle.  Within the outbreak of World War I, Andranik returned to Armenia. He was appointed the commander of the first Armenian volunteer battalion by the Russian government. In 1916 the Russian government ordered the Armenian volunteer units to be demobilized. Andranik left for Armenia.
On 28 May, 1918 the Armenian National Council declared the independence of Armenia and signed the Treaty of Batum with the Ottoman Empire, by which Armenia gave up its rights to Western Armenia. Andranik did not accept the existence of the First Republic of Armenia as a large area that the Armenians wanted to make independent was not included in it.  Thus Andranik, independently from the Republic of Armenia, fought in Zangezur against the Azerbaijani and Turkish armies and helped to keep it within Armenia.
Andranik disbanded his division and handed his belongings and weapons to the Catholicos and left Armenia in 1919. In 1922 Zoravar Andranik settled in Frezno (in the USA), where he lived till his death, August 31, 1927. In 1928 his remains were moved to France and buried in Père Lachaise Cemetery in Paris. And only 15 years ago the Armenian and French governments arranged to transfer Andranik's body’s remains from Paris to Yerevan. Andranik was re-interred at Yerablur military cemetery in Yerevan on February 20, 2000,