Ես չհասցրեցի ավարտել իմ գործերը. Զորավար Անդրանիկ
Զորավար Անդրանիկը, ինչպես սիրում էր նրան անվանել ժողովուրդը, իրավամբ համարվում է 19-րդ դարի վերջի և 20-րդ դարի սկզբի հայ ազգային-ազատագրական պայքարի ամենաականավոր գործիչներից մեկը: Նա իր ողջ կյանքը նվիրել է հայ ժողովրդի պաշտպանությանը:
Անդրանիկ Օզանյանը ծնվել է 1885թ. Շապին-Գարահիսարում: Անդրանիկը, չկարողանալով անտարբեր մնալ Օսմանյան կայսրությունում հայերի հալածանքների նկատմամբ, արդեն 17 տարեկան հասակում իրեն նվիրում է հայ ժողովրդի փրկության և հայրենիքի պաշտպանության գործին: 1882թ. Անդրանիկը հայտնվում է բանտում թուրք ոստիկանի վրա հարձակում գործելու մեղադրանքով, սակայն նրան հաջողվում է այնտեղից փախչել:
1885թ. Անդրանիկը միանում է Աղբյուր Սերոբի գլխավորած ֆիդայիների խմբին: Թուրքական կանոնավոր բանակի և քրդական զինված խմբերի դեմ կռիվներում ցուցաբերած քաջության շնորհիվ նրան հաջողվում է շատ արագ աչքի ընկնել և հետագայում իր շուրջ համախմբել բազմաթիվ ֆիդայիների:
1901թ. նոյեմբերին Անդրանիկը գլխավորում է Առաքելոց վանքի կռիվը: Զորավար Անդրանիկի 25-27 հոգանոց հայդուկային խմբին հաջողվում է 24 օր դիմադրել թուրքական 4000-անոց բանակի պաշարմանը և առանց կորուստների, ճեղքելով պաշարումը, հեռանալ:
1902-1904թթ. Զորավար Անդրանիկի գլխավորած հայդուկային ջոկատները պարտիզանական մարտեր են մղում Սասունում, Տարոնում և Վասպուրականում: 1904թ Անդրանիկը մասնակցում է Սասունի ապստամբությանը:
Թուրքական իշխանությունների կողմից ապստամբությունը ճնշելուց հետո Անդրանիկը անցնում է Կովկաս, ապա Եվրոպա: Նա տեղի գործիչների հետ ունեցած հանդիպումների ժամանակ ներկայացնում է Օսմանյան կայսրությունում հայերի վիճակը և բացատրում հայերի ազգային-ազատագրական պայքարի անհրաժեշտությունը: 1912թ Անդրանիկը բուլղարական աշխարհազորայինների կազմում մասնակցում է Բալկանյան առաջին պատերազմին:
Առաջին աշխարհամարտը սկսվելուն պես նա վերադառնում է Կովկաս: Ռուսական հրամանատարությունը, հաշվի առնելով Անդրանիկի ցուցաբերած արիությունը, հանձնարարում է նրան ձևավորել և գլխավորել հայ կամավորների գունդը: Գունդը Անդրանիկի գլխավորությամբ քաջաբար մասնակցում է 1915 թվականի ապրիլի 15-18-ին Մուղանջուղի (Դիլման) տակ մղված մարտին, որով Կովկասը փրկվել է թշնամու ներխուժումից։ Կովկասյան բանակի կազմում նա մասնակցում է Վանի, Բիթլիսի և Մարաշի մոտ մղված մարտերին:
1916թ. ռուսական հրամանատարությունը որոշում է ցրել հայ կամավորների գունդը: Անդրանիկը հեռանում է ռազմաճակատից և անցնում է Հյուսիսային Կովկաս, այնտեղից էլ Արևելյան Հայաստան:
1918թ Անդրանիկը մասնակցում էր Զանգեզուրի պաշտպանությանը:
Նա հրաժարվում է ճանաչել Հայաստանի և Օսմանյան կառավարության միջև կնքված Բաթումի հաշտության պայմանագիրը, որով Հայաստանը սահմանափակվում էր 12 հազ քառ. կմ տարածքով: Հայաստանի   ղեկավարության հետ ունեցած լուրջ տարաձայնությունների պատճառով Անդրանիկը 1919թ ապրիլին զենքը հանձնում է հայոց կաթողիկոսին և հեռանում Հայաստանից:
1922թ Զորավար Անդրանիկը հաստատվում է ԱՄՆ-ի Ֆրեզնո քաղաքում, որտեղ ապրում է մինչև կյանքի վերջ:
Անդրանիկ Օզանյանը մահացել է 1927թ օգոստոսի 31-ին: Նրա վերջին խոսքերն էին. «Ես չհասցրեցի ավարտել իմ գործերը….»: 1928թ հունվարին նրա մասունքները տեղափոխվում են Փարիզ, իսկ 2000թ` Երևան: Այժմ Անդրանիկ Օզանյանի աճյունը ամփոփված է Եռաբլուր պանթեոնում:
Զորավար Անդրանիկը պարգևատրվել է Բուլղարիայի, Հունաստանի, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի պետական բարձր պարգևներով և Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ շքանշանով:

Зоравар Андраник: "Я не успел завершить свои дела"
Сегодня исполняется 154 лет со дня рождения Андраника Озаняна - одого из лидеров армянского национально-освободительного движения конца XIX - начала XX веков. Всю свою  жизнь Зоравар Андраник, как его называют в народе, посвятил защите армянского народа. Это выдающейся полководец, который является символом армянской освободительной борьбы.
Андраник Озанян родился в городе Шапин-Карахисар (в Турции). Идея борьбы за родину, за спасение народа уже в 17 лет вывела его на путь борца сопротивления всяческому угнетению. В 1882 году Андраник был арестован за нападение на турецкого жандарма за плохое обращение с армянами.
С 1895 года он присоединился к гайдукам Ахпюра Сероба. Своей доблестью в боях против турецких правительственных войск и курдских вооруженных отрядов он быстро завоевал авторитет среди повстанцев. В ноябре 1901 года Озанян с тридцатью гайдуками был окружен в хорошо укрепленном монастыре Аракелоц. На 24-ый день после долгих боев Андраник и его гайдуки ночью выбрались из монастыря.  Им удалось без потерь уйти от преследований по горам.
Известность Андранику принесло и участие в Сасунской самообороне. В 1904 году Зоравар Андраник возглавил вооруженное восстание в Горном Сасуне.  Однако после подавления турками Сасунской самообороны Андраник покинул Западную Армению.
Он побывал в Иране, Баку и Тифлисе и восстановил контакты с лидерами армянского национального движения. Также отправился в Европу - во Франции, Швейцарии, Бельгии, Англии, Болгарии занимался информационно-пропагандистской деятельностью в поддержку национально-освободительной борьбы армян Западной Армении.
Во время Первой мировой войны  богатый опыт боевых действий против турецких войск и доскональное знание специфики будущего театра военных действий оказываются востребованы русским командованием.  Поэтому Андранику Озаняну поручают сформировать и возглавить первую добровольческую армянскую дружину (отряд), который отличился в составе русских войск Кавказской армии в боях за взятие Вана, Битлиса и Мараша.
За личное мужество в боях в 1915-1916 гг. Андраник был награжден Георгиевской медалью IV степени, Георгиевскими крестами IV и III степени, орденами Св. Станислава II степени с мечами и Св. Владимира IV степени. В марте 1916 года  Андраник подал в отставку и покинул фронт. В 1916-1917 гг., находясь в Тифлисе, а затем на Северном Кавказе, Андраник организовывал помощь для армянских беженцев, принял участие в I съезде западных армян.
После провозглашения 28 мая 1918 года Первой Армянской республики у военачальника сложились весьма непростые взаимоотношения с ее руководителями. Андраник не признал мира, заключенного между турками и армянским правительством. Не смирившись с дашнакским правительством, Андраник оставил Зангезур.
В апреле 1919 года Зоравар Андраник прибыл со своим отрядом в Эчмиадзин. Здесь он распустил отряд, все имущество сдал Католикосу и эмигрировал.Андраник жил во Франции и Англии, а затем переехал в США. С 1922 года,  живя в США (в калифорнийском городе Фрезно), Андраник продолжал оказывать содействие армянам диаспоры, организовывал пожертвования в пользу армянских беженцев и сирот.
Умер Андраник Озанян 31 августа 1927 года. Последние его слова были такие: "Я не успел завершить свои дела"... В январе 1928 года его останки были перевезены в Париж и захоронены на кладбище Пер-Лашез, а в 2000 году с почестями перезахоронены в Ереване.
Зоравар Андраник был награжден высокими государственными наградами Болгарии, Греции, России, Франции и орденом Святого  Григория Просветителя (Первопрестолньный Святой Эчмиадзин). Таких героев как Андраник Зоравар, армянский народ знал не очень много...