Իրանի ԱԳ նախարարի պաշտոնաթողությունը չի փոխի ԱՄՆ-ի քաղաքականությունն այդ երկրի նկատմամբ. Պոմպեո
ԱՄՆ-ը չի փոխի քաղաքականությունն Իրանի նկատմամբ, անկախ այն բանից՝ պաշտոնաթող կլինի արդյոք այդ երկրի արտաքին գործերի նախարար Ջավադ Զարիֆը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել է ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն:
«Մեր քաղաքականությունն անփոփոխ կմնա, իրանական ռեժիմը պետք է գործի այնպես, ինչպես նորմալ երկրում է, և հարգի իր ժողովրդին»,- գրել է դիվանագետն իր Twitter-ում:
Նա նշել է. «Մենք ուշադրություն դարձրել ենք հրաժարականի վերաբերյալ հաղորդագրությանը: Տեսնենք՝ կստացվի արդյոք: Ամեն դեպքում, նա (Ջավադ Զարիֆը) և Հասան Ռոուհանին (Իրանի նախագահը) կոռումպացված կղերական մաֆիայի դրածո անձինք են: Մեզ հայտնի է, որ բոլոր վերջնական որոշումներն ընդունում է Խամենեին (այաթոլլա Խամենեին՝ Իրանի հոգևոր առաջնորդը)»:
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը լույս փետվրվարի 26-ի գիշերը հայտարարել է, որ թողնում է իր պաշտոնը:

Помпео заявил, что США не изменит политику по Ирану с отставкой главы МИД
США не изменят свою политику по отношению к Ирану независимо от того, уйдет ли в отставку иранский министр иностранных дел Джавад Зариф, заявил госсекретарь США Майк Помпео, передает Интерфакс
"Наша политика остается неизменной, режим (иранский - ИФ) должен действовать как в нормальной стране и уважать свой народ", - написал дипломат в своем твиттере.
Он отметил: "Мы обратили внимание на сообщения об отставке. Посмотрим, получится ли. В любом случае, он (Джавад Зариф) и Хасан Рухани (президент Ирана - ИФ) - подставные лица коррумпированной религиозной мафии. Нам известно, что все окончательные решения принимает Хаменеи (аятолла Хаменеи - духовный лидер Ирана - ИФ)".
Как сообщалось, Зариф объявил в ночь на вторник о решении подать в отставку.
О своем решении он сам сообщил в своем инстаграме и попросил прощения у сограждан за недочёты, допущенные, по его словам, за время работы на посту главы МИД.