Ադամը, Եվան, Նոյյան տապանը, Տիգրան Մեծը` Բրազիլիայում կայացած կառնավալում (տեսանյութ)
Rosas de Ouro (Ոսկե վարդեր) սամբայի պարային դպրոցը բրազիլական Սան Պաուլո քաղաքում ելույթ է ունեցել «Viva Hayastan!» (Կեցցե Հայաստանը) ծրագրով, որը նվիրված է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, հայտնում է News.am-ը:
Շքահանդեսին մասնակցել է հայ համայնքի 500 ներկայացուցիչ, իսկ ներկայացումը բաժանված է 5 թեմայի՝ Դրախտ, Հայ հերոսներ, Քրիստոնեություն, Հայաստանի մշակույթ և հրապարակ։
Ներկայացումը սկսվել է ցեղասպանությանը հղումից և 1915թ.-ի իրադարձությունների զոհերին հիշատակի տուրքից։ Դրան հաջորդել են դրոշի գույները, որոնք կատարել են Կոմիտասի «Կռունկ» երգը։
Առաջին հարթակին, որը կրում էր «Արարատյան դաշտավայրի դրախտի հոյակապությունը», ցուցադրվել են Ադամը, Եվան, Նոյյան տապանը, որը, ըստ լեգենդի, հանգրվանել է Արարատ լեռան վրա։
Ներկայացման երկրորդն թեման «Թովիչ ռազմիկների օրրանն էր», որի ընթացքում ցուցադրվել են Տիգրան Մեծ արքայի ոսկե քանդակները, ինչպես նաեւ ասորեական, պարսկական, հունական, հռոմեական և հայ հզոր ռազմիկների քանդակները։

Adam, Eve, Noah’s Ark and Tigran the Great at Carnival in Brazil
In Sao Paulo, Rosas de Ouro (Golden Roses) samba school performed dances within the scope of a program entitled "Viva Hayastan!" (Long Live Armenia) and dedicated to the memory of the victims of the Armenian Genocide, News.am reports.
The Rosas de Ouro carnival gathered 500 members of the local Armenian community, and the performance was divided into 5 sections, including Heaven, Armenian Heroes, Christianity, Armenian Culture and Square.
The performance began with a reference to the Armenian Genocide and a tribute to the victims of the events of 1915, followed by a performance of Komitas’s song "Kroonk".
The first platform featured Adam, Eve and Noah’s Ark which, according to the legend, landed on Mount Ararat. This was followed by a showing of the golden sculptures of King Tigran the Great, as well as the sculptures of powerful Assyrian, Persian, Greek, Roman and Armenian soldiers.
"Mother Armenia" displayed Armenian culture, particularly powerful figures such as creator of the Armenian alphabet Mesrop Mashtots and chansonnier Charles Aznavour.