Բակո Սահակյանը մասնակցել է Վազգեն Սարգսյանի 60-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը մարտի 5-ին ներկա է գտնվել Հայաստանի ազգային հերոս, Արցախի հերոս Վազգեն Սարգսյանի 60-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը, որը տեղի է ունեցել Սպարապետի անվան ՊԲ Կենտրոնական պաշտպանական շրջանի 8-րդ առանձին մոտոհրաձգային բրիգադում:
Իր ելույթում Բակո Սահակյանը նշել է, որ Վազգեն Սարգսյանն այն բացառիկ ռազմական, քաղաքական ու հասարակական գործիչներից է, ում կհիշեն և սերնդակիցները, և հետագա սերունդները, կհիշեն որպես անձնազոհ ու անձնվեր ընկերոջ և հրամանատարի, որպես խելամիտ ու բանիմաց ղեկավարի ու առաջնորդի, որպես մեծ հայրենասերի և Սպարապետի:
Նախագահ Սահակյանն ընդգծել է, որ Արցախը միշտ հիշում ու մեծարում է Վազգեն Սարգսյանին, ում անմիջական և գործուն մասնակցությամբ կերտվեցին մեր փայլուն հաղթանակները, կազմավորվեց պաշտպանության բանակը, ապահովվեց մեր նորանկախ հանրապետության կայացումն ու զարգացումը:
«Նա իր արած գործերով, իր ապրած կյանքով իսկապես նման է լեգենդի, լեգենդ, որը կմնա դարերում՝ միշտ ոգեշնչելով ու դաստիարակելով սերունդներին, տանելով նրանց դեպի նոր հաղթանակներ: Եվ այդպես նա կշարունակի իրականացնել իր ազգանվեր առաքելությունը, իր ծառայությունը՝ որպես հայրենիքի հավերժ զինվոր»,- շեշտել է Արցախի Հանրապետության Նախագահը:
Միջոցառմանը մասնակցում էին ՀՀ երրորդ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ԱՀ երկրորդ Նախագահ Արկադի Ղուկասյանը, Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը, պաշտպանության նախարար Կարեն Աբրահամյանը, Վազգեն Սարգսյանի հարազատներն ու զինակից ընկերները, պաշտոնատար այլ անձինք:

President of Artsakh Attends Event Commemorating 60th Anniversary of Commander Vazgen Sargsyan
On 5 March Artsakh Republic President Bako Sahakyan was present at the solemn event commemorating the 60th anniversary of National Hero of Armenia and Hero of Artsakh Vazgen Sargsyan, which took place at the Defense Army Central Defense Area's 8th separate motorized infantry brigade named after the Sparapet.
In his speech Bako Sahakyan noted that Vazgen Sargsyan was is one of those exceptional military, political and public figures who will be remembered both by his contemporaries and future generations as a selfless and committed friend and commander, as a sensible and intelligent mentor and leader, as a great patriot, as the Sparapet.
President Sahakyan underlined that the people of Artsakh always remember and revere Vazgen Sargsyan's memory, with whose direct and active participation we forged the unblemished string of our victories, the Defense Army was organized, the formation and development of our newly independent country was ensured.
"His deeds and life have made him a true legend, who will pass through centuries always inspiring and educating the generations, leading them towards new victories. He will thus continue pursuing his patriotic mission, timelessly serving his Homeland", the Artsakh Republic President stressed.
Third President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan, second President of the Artsakh Republic Arkady Ghukasyan, primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, state minister Grigori Martirosyan, defense minister Karen Abrahamyan, Vazgen Sargsyan's relatives and fellows-in-arms, and other officials partook at the event.