Մենք ուզում ենք, որ հայերը ազատ գան Եվրոպա՝ առանց վիզայի. Ժան-Կլոդ Յունկեր
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Եվրոպական միության ղեկավարության հետ բոլոր հանդիպումների ժամանակ քննարկել է մուտքի արտոնագրերի ազատականացման երկխոսության մեկնարկի կարևորությունը, որը շարունակում է մնալ երկկողմ հարաբերությունների գերակա առաջնահերթությունը: Այս մասին հայտարարեց Բրյուսելում աշխատանքային այցով գտնվող  Նիկոլ Փաշինյանը՝ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերի ու Եվրոպական միության հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ։
«Ես հայցել եմ նախագահ Յունկերի անձնական ներդրումն այս հարցում»,- հայտնեց ՀՀ կառավարության ղեկավարը:
Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերն իր հերթին նշեց, որ Հայաստանի ու Եվրամիության միջև վիզաների ազատականացման  տեխնիկական պայմաններն արդեն բավարարված են, և հիմա ժամանակն է՝ ԵՄ անդամ բոլոր պետությունների հետ համագործակցել այս հարցի շուրջ։  «Ես, հանձնակատար Հանը, անձամբ պատրաստ ենք աջակցել այս գործընթացին որքան կարողանանք, և վարչապետի հետ զրուցելիս մենք նշել ենք, որ ավելի բուռն երկխոսություն կծավալենք այն անդամ պետությունների հետ, որոնք հետևողական են այս հարցում: Բայց մենք՝ որպես Եվրոպական հանձնաժողով, կողմ ենք վիզայի ազատականացման երկխոսությանը, բանակցությունները սկսելուն, ինչքան հնարավոր է շուտ: Սա կարևոր է և՛ Հայաստանի համար, և՛ Եվրամիության»,- շեշտեց Ժան-Կլոդ Յունկերը՝
Վերահաստատելով նվիրվածությունը վիզաների ազատականացման հարցի լուծմանը՝ նա հավաստեց, թե ցանկանում է, որ նախկինից ավելի շատ հայեր ճամփորդեն Եվրամիություն և հակառակը. «Մենք չենք ուզում, որ մարդիկ մեզ ընկալեն միայն ինստիտուտների միջոցով, մենք ուզում ենք, որ մարդիկ ճամփորդեն ազատ, հայերը ազատ գան Եվրոպա՝ առանց վիզայի, որպեսզի մեզ ավելի մոտիկից լավ ճանաչեն»։
Եվրոպական հանձաժողովի նախագահը նաև տեղեկացրեց, որ վեց ծրագիր է նախատեսվել ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շարունակությունը և հարևանների հետ կապերը խթանելու համար: «Շարունակությունը շատ կարևոր է. մարդիկ պետք է շփվեն մեկը մյուսի հետ՝ ոչ միայն պետությունները, կառավարությունները: Եվ մենք փորձում ենք ամեն ինչ անել այս հարցում»,- շեշտեց նա:

''Мы хотим, чтобы армяне свободно приезжали в Европу без виз": Жан-Клод Юнкер
Премьер-министр РА Никол Пашинян на всех встречах с руководством Европейского союза обсудил важность начала диалога по либерализации визового режима, который продолжает оставаться приоритетным вопросом  двусторонних отношений. Об этом заявил находящийся с рабочим визитом в Брюсселе Никол Пашинян на совместной пресс-конференции с председателем Еврокомиссии Жан-Клодом Юнкером и комиссаром ЕС по вопросам политики соседства и переговоров по расширению Йоханнесом Ханом.
''Я попросил президента Юнкера о личном участии в этом вопросе'', - заявил глава правительства РА.
Председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер в свою очередь отметил, что технические условия либерализации визового режима между Арменией и Евросоюзом уже удовлетворены, и сейчас настало время сотрудничать со всеми странами-членами ЕС по этому вопросу. '' Я и комиссар Хан, лично готовы содействовать этому процессу, и в ходе беседы с премьер-министром мы отметили, что развернем более активный диалог с теми государствами-членами, которые последовательны в этом вопросе. Но мы, как Европейская комиссия, выступаем за диалог по либерализации визового режима, за начало переговоров как можно скорее. Это важно и для Армении, и для Евросоюза'',  - подчеркнул Жан-Клод Юнкер.
Подтвердив свою приверженность решению вопроса либерализации визового режима, он заверил, что желает, чтобы армяне больше, чем раньше, путешествовали в Евросоюз и наоборот. ''Мы не хотим, чтобы люди воспринимали нас только через институты, мы хотим, чтобы люди свободно путешествовали, чтобы армяне свободно приезжали в Европу без виз и лучше бы узнавали нас''.
Председатель Европейской комиссии также сообщил, что предусмотрено 6 программ для продолжения либерализации визового режима Армения-ЕС и стимулирования связей с соседями. '' Продолжение очень важно, люди должны общаться друг с другом - не только государства и правительства. И мы пытаемся сделать все в этом вопросе'', - подчеркнул он.