111 ազդեցիկ անհատ դարձել է «Ավրորա» ֆորումի Բարի կամքի դեսպան
«Ավրորա» ֆորումը գոհունակությամբ հայտարարում է, որ 111 ազդեցիկ անհատներ միացել են «Ավրորա» ֆորումին որպես Բարի կամքի դեսպաններ՝ հավաստելով իրենց հանձնառությունն այսօրվա ու վաղվա սերնդի առջև ծառացած հրատապ և համընդհանուր մարտահրավերների հաղթահարմանը:
«Ավրորա» ֆորումի համահիմնադիրներ Նուբար Աֆեյանը, Վարդան Գրեգորյանը և Ռուբեն Վարդանյանը ողջունում են Բարի կամքի դեսպաններին՝ որպես «Ավրորայի» գաղափարակիցներ, որոնք խթանում են նորարարական և արդյունավետ մոտեցումներ` Հայաստանում ու աշխարհում դրական սոցիալական փոփոխությունների հասնելու նպատակով:
Առաջին «Ավրորա» ֆորումը, որը կանցկացվի Հայաստանում 2019թ. հոկտեմբերի 14-ից 21-ը, կմիավորի Հայաստանի և աշխարհի նորարար առաջնորդներին և փոփոխություն կերտողներին՝ խթանելով քննարկումներ և գիտելիքի փոխանակում առողջապահության, տեխնոլոգիաների և կրթության ոլորտներից մինչև արվեստ, էկոլոգիա և, իհարկե, մարդասիրություն: «Ավրորա» ֆորումի գաղափարի իրագործումը հնարավոր է դարձել բազմաթիվ կազմակերպությունների հետ համագործակցության շնորհիվ:
«Մենք հպարտ ենք, որ ստեղծել ենք մարդկանց շրջանակ, որոնք իրենց գործունեությամբ իրական ազդեցություն են ունենում մարդկության զարգացման վրա»,- ասում է համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանը՝ շարունակելով. «Բարի կամքի դեսպաններն առանցքային դեր են խաղում «Ավրորա» ֆորումն այնպիսի հարթակ դարձնելու գործում, որը կոգեշնչի հաջորդ սերունդներին՝ քայլ անելու և բերելու իմաստալից ու երբեմն շրջադարձային փոփոխություններ»:
Առաջին «Ավրորա» ֆորումի անցկացումը համընկնում է Հայաստանի պատմության յուրահատուկ շրջանի հետ. անցյալ տարի երկրում քաղաքական իշխանության խաղաղ փոխանցման արդյունքում Հայաստանը հայտնվեց միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում՝ ցույց տալով, թե ինչպես կարող է կրթված աշխատուժ ունեցող և պայքարի խաղաղ միջոցներին հանձնառու ժողովուրդը հասնել ազգային փոփոխությունների: Թավշյա հեղափոխությունը, Հայաստանը՝ արևելքի և արևմուտքի խաչմերուկում, ինչպես նաև հարուստ մշակութային ժառանգությունը հիմք հանդիսացան, որ The Economist  հեղինակավոր ամսագիրը ճանաչի Հայաստանը 2018թ. տարվա երկիր: «Ավրորա» ֆորումն այս կարևոր պահը կնշանավորի՝ վեր հանելով սոցիալական փոփոխություններ բերելու հնարավորությունները և այն լուծումները, որոնք հնարավոր է մշակել՝ հանուն մարդկության առաջընթացի համախմբելով ազգային և միջազգային ջանքերը:
«Սա լավագույն պահն է՝ միավորվելու և մեծարելու Հայաստանի ու աշխարհի առաջատար մտածողներին, փոփոխություն կերտողներին և նորարարներին»,- ասում է Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) գլխավոր գործադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը՝ ավելացնելով. «Մենք իսկապես հավատացած ենք, որ Բարի կամքի դեսպանների փորձառությունն ու մասնագիտական ձեռքբերումները կնպաստեն ֆորումի հաջողությանը և կօգնեն՝ դիրքավորելու Հայաստանը որպես գիտական, տեխնոլոգիական և սոցիալ-տնտեսական զարգացումների հանգույց տարածաշրջանում: «Ավրորա» ֆորումը կծառայի որպես ստեղծարարության և նորարարության էպիկենտրոն՝ միավորելով գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտների՝ համաշխարհային մակարդակով առաջատար մտածողներին և ճանաչված մասնագետներին»:
«Ավրորա» ֆորումը հավաստում է, որ մենք բոլորս աշխարհի քաղաքացի ենք: Եթե մենք ձգտում ենք հաղթահարել մարդկության առջև կանգնած ամենահրատապ մարտահրավերները, ապա չպետք է անտեսել կրթության դերը, քանի որ կրթությունն այդ մարտահրավերները հաղթահարելու առանցքային գործոնն է»,- ասում է UWC Դիլիջան միջազգային քոլեջի տնօրեն Գաբրիել Աբադ Ֆերնանդեսը՝ նշելով. «Որպես մանկավարժ՝ ես ոգևորված եմ այս նախաձեռնության մի մասը լինելու համար: Այն նպատակ ունի ապահովել երկարաժամկետ առաջընթաց մարդասիրության, կրթության,  սոցիալական, մշակույթի և գիտության ոլորտներում, և ես, մասնավորապես, շնորհակալ եմ Բարի կամքի դեսպաններին, որոնք աշխարհի տարբեր կողմերից միացել են այս նախաձեռնությանը՝ հանուն դրա հաջողության»:
Բարի կամքի դեսպանների անունները հրապարակվում են 2019թ. մարտի 10-ին՝ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության հիմնադրման 4-րդ տարեդարձի խորհրդանշական օրը, քանզի վերջինս «Ավրորա» ֆորումի հիմնադիրն է իր հիմնական գործընկերների՝ «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի, Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST), Scholae Mundi համաշխարհային կրթական հարթակի, «UWC Դիլիջան» միջազգային քոլեջի և Ամերիաբանկի հետ համատեղ: 2019թ. հոկտեմբերին հիմնական գործընկերները նախատեսում են տարաբնույթ միջոցառումներ:
«Ավրորա» ֆորումի Բարի կամքի դեսպանների ցանկը՝ 2019 թմարտի 10-ի դրությամբ.
Մարիա Էլենա Ագուերո, Մադրիդյան ակումբի գլխավոր քարտուղար
Ֆարթուն Ադան, «Էլման» խաղաղության և մարդու իրավունքների կենտրոնի հիմնադիր, «Ավրորայի» հերոս
Ռիչարդ Ազարնիա, Good Investors ընկերության հիմնադիր
Նիկոլա Ազնավուր, «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր
Մարինե Ալես, երգահան, թատերական քննադատ, գրող, «Ավրորա» մրցանակի գեղարվեստական խորհրդի անդամ
Դեսպան Իդո Ահարոնի, APCO գործակալության միջազգային խորհրդատվական խորհրդի անդամ
Դոկտոր Կարապետ Անդրանիկյան, Համբուրգի տեխնոլոգիական համալսարանի Տեխնիկական մանրէաբանության ինստիտուտի տնօրեն, FAST հիմնադրամի խորհրդատվական խորհրդի նախագահ
Լիլիթ Ասիրյան, «Լիլիթ Ասիրյան» ստուդիայի հիմնադիր
Վլադիմիր Ավետիսյան, RUSNANO ընկերության գործադիր խորհրդի փոխնախագահ և նախագծերի կառավարման կենտրոնի համակարգող
Լունա Ադամյան Հան-Պետերսեն,     Salterbaxter ընկերության` Հյուսիսային Ամերիկայում նոր բիզնեսների զարգացման գծով ղեկավար
Տ. Մեսրոպ քահանա Արամյան, «Այբ» կրթական հիմնադրամի համահիմնադիր, FAST հիմնադրամի համահիմնադիր և խորհրդի անդամ
Լևոն Արոնյան, տիտղոսակիր շախմատիստ, գրոսմայստեր
Դիանա Արսենյան, Նյու Յորքի «Կարնեգի» կորպորացիայի փոխնախագահ, Ռուսաստանի և Եվրասիայի ուղղություններով միջազգային ծրագրերի ղեկավար
Հենրի Արսլանյան, PwC ցանցի ֆինտեխի և կրիպտոյի ղեկավար Ասիայի գծով, Հոնկոնգի FinTech ասոցիացիայի նախագահ, Հոնկոնգի համալսարանի հրավիրյալ պրոֆեսոր
Չո Լա Աուն, իրավաբան և ակտիվիստ, 2018 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր
Նեբահաթ Աքոչ, KAMER կանանց կենտրոնի հիմնադիր և կառավարող տնօրեն
Աննա Աֆեյան, «Նուբար և Աննա Աֆեյաններ» հիմնադրամի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն
Ջամիլա Աֆղանի, «Նուռ» կրթական և կարողությունների զարգացման կազմակերպության հիմնադիր և նախագահ, «Ավրորայի» հերոս
Իդո Բաբա Շեյխ, նախագահական խորհրդական, խորհրդարանական, քաղաքական ակտիվիստ
Ջուլիա Բալանդինա, JBJ Consult – Impact Investment Solutions ընկերության հիմնադիր, NextGen Impact Leadership Accelerator ծրագրի համահիմնադիր
Փիթեր Բալաքյան, բանաստեղծ, հուշագրող և գիտնական, Քոլգեյթի համալսարանի հումանիտար գիտությունների պրոֆեսոր,  2016 թվականի Պուլիցերյան մրցանակակիր (պոեզիա)
Լամիյա Հաջի Բաշար, մարդու իրավունքների պաշտպան
Մարգարիտ Բարանկիցե, «Խաղաղության տուն» (Maison Shalom) խնամքի տան և «REMA» հիվանդանոցի հիմնադիր, 2016 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր
Տիմուր Բեկմամբետով, կինոռեժիսոր, սցենարիստ, պրոդյուսեր
Լաուրա Բեյլի, Համաշխարհային բանկի սոցիալական, քաղաքային, գյուղական և կայուն զարգացման համաշխարհային փորձի ծրագրի սոցիալական զարգացման ուղղության առաջատար մասնագետ
Ստեֆըն Բերենսոն, Flagship Pioneering ընկերության կառավարող գործընկեր
Ռումա Բոուս, Humanitarian Ventures հիմնադրամի գործադիր տնօրեն և կառավարող գործընկեր
Պաատա Բուրչուլաձե, աշխարհահռչակ օպերային երգիչ և քաղաքացիական ակտիվիստ
Վահե Գաբրաշ, Cofinor ընկերության գործադիր տնօրեն, Société Gabrache ընտանեկան ընկերության սեփականատեր
Տ. Բագրատ եպիսկոպոս Գալստանյան, Հայ Առաքելական Եկեղեցու Տավուշի թեմի առաջնորդ, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Եկեղեցական հայեցակարգային հարցերի գրասենյակի տնօրեն
Ռեբեկա Գարսիա, Նյու Յորքում առաջին CoderDojo շարժման համահիմնադիր
Պիեռ Գյուրջյան, IDeA Europe հիմնադրամի տնօրեն, Բրյուսելի ազատ համալսարանի տնօրենների խորհրդի նախագահ
Հեկտոր Թոմաս Գոնսալես Կաստիլյո, «72. տուն և ապաստան միգրանտների համար» կազմակերպության հիմնադիր նախագահ, «Ավրորայի» հերոս
Դոկտոր Ահմեդ Դեզայե, Սալահադդին համալսարանի (Էրբիլ) նախագահ
Ալյոնա Դոլեցկայա, լրագրող, գրող, AsD Consultancy գործակալության ղեկավար, Տրետյակովսկու անվան թանգարանի տնօրենի խորհրդական
Վերոնիկա Զոնաբենդ, RVVZ և IDeA հիմնադրամների համահիմնադիր, «UWC Դիլիջան» միջազգային քոլեջի հիմնադիր գործընկեր և կառավարիչների խորհրդի նախագահ
Դոկտոր Էլիզաբեթ Էնգելաու, Բիզնեսի կառավարման եվրոպական ինստիտուտի (INSEAD) մենեջմենթի պրոֆեսոր և INSEAD-ի համաշխարհային առաջնորդության կենտրոնի ծրագրերի տնօրեն
Իլվադ Էլման, «Էլման» խաղաղության և մարդու իրավունքների կենտրոնի ծրագրերի և զարգացման գծով տնօրեն, «Ավրորայի» հերոս
Դոկտոր Կոմֆորտ Էրո, Միջազգային ճգնաժամային խմբի Աֆրիկայի ծրագրի տնօրեն
Սայմոն Էփլբի, YFN Georgia ընկերության հիմնադիր և տնօրեն
Դոկտոր Մեգո Թերզյան, Ֆրանսիայի «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության նախագահ
Սինթիա Թուսան, Strategic Global Advisors ընկերության գործադիր տնօրեն, խորհրդի նախագահ
Պատվելի Տիգրան Թևրիզյան, ԱՄՆ նախկին դաշնային դատավոր
Դոկտոր Գարիկ Իսրայելյան, աստղաֆիզիկոս և Starmus փառատոնի հիմնադիր տնօրեն
Չուլպան Խամատովա, դերասանուհի, «Նվիրիր կյանք» հիմնադրամի համահիմնադիր
Արսինե Խանջյան, դերասանուհի, պրոդյուսեր, հասարակական գործիչ
Սերգեյ Խաչատրյան, աշխարհահռչակ ջութակահար
Դոկտոր Մուսիմբի Կանյորո, Global Fund for Women կազմակերպության նախագահ և գործադիր տնօրեն
Քենեթ Կարլսոն, կինոռեժիսոր, «Նուբայի սիրտը» ֆիլմի ռեժիսոր
Հայր Բերնարդ Կինվի, Կենտրոնաաֆրիկյան Հանրապետության Բոսեմտելե քաղաքի Կաթոլիկ առաքելության հիվանդանոցի ղեկավար, «Ավրորայի» հերոս
Ուենդի Կոպ,  Teach for All համաշխարհային ցանցի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն
Մելիս Կուբից, Corpore ընկերության կառավարող գործընկեր
Դոկտոր Շիվա Կումարի, Միջազգային բակալավրիատի գլխավոր տնօրեն
Միխայիլ Կուսնիրովիչ, Bosco Di Ciliеgi ընկերությունների խմբի հիմնադիր և տնօրենների խորհրդի նախագահ
Աննա Հակոբյան, ՀՀ վարչապետի տիկին, «Իմ քայլը» և «Ժպիտների քաղաք» հիմնադրամների հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ
Դոկտոր Ինգրիդ Համ, «Գլոբալ հեռանկարներ» նախաձեռնության համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն
Սեդա Համբարձումյան, Maitland խորհրդատվական ընկերության ասոցացված գործընկեր
Դոկտոր Անդրեաս Հայնեկի, Dialogue in the Dark նախաձեռնության հիմնադիր և գործադիր տնօրեն
Սալբի Ղազարյան, Հարավային Կալիֆոռնիայի համալսարանի Հայագիտության ինստիտուտի տնօրեն
Կարլ Յոհանսոն, խորհրդատու
Քրիստիան Մադսբերգ, ReD Associates խորհրդատվական ընկերության համահիմնադիր և գործընկեր
Պատվելի Մարժորի Մարգոլիս, Women's Campaign International կազմակերպության նախագահ
Մայքլ Մեդնիք, Albright Stonebridge խմբի գլխավոր խորհրդական
Դեյվիդ ՄըՔենզի, Associated Television International ընկերության նախագահ
Ջուլիա Միդլթոն, Common Purpose ընկերության հիմնադիր և նորարարությունների պատասխանատու
Սվետլանա Միրոնյուկ, Մոսկվայի «Սկոլկովո» կառավարման դպրոցի բիզնես պրակտիկայի պրոֆեսոր
Մխիթար Մխիթարյան, Siltumelektroprojekts ընկերության Բաժնետերերի խորհրդի նախագահ
Մարկ Մոմջյան, Momjian Anderer ընկերության փաստաբան
Էնդրյու Մուր, Halo Trust»կազմակերպության մասնավոր ֆոնդահայթայթման և հաղորդակցության տնօրեն
Պեդրո Մուրադյան, ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի փորձագետ-խորհրդատու
Վազգեն Յակուբյան, ՀԲԸՄ Հայաստանի նախագահ
Ռալֆ Յիրիկյան, «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» հեռահաղորդակցության օպերատորի գլխավոր տնօրեն
Գոռ Նահապետյան, Մոսկվայի «Սկոլկովո» կառավարման դպրոցի մարդկային ռեսուրսների կառավարման պրոֆեսոր
Դոկտոր Արյեհ Նեյեր, Բաց հասարակության հիմնադրամների պատվավոր նախագահ
Գերաշնորհ Տ. Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյան, Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմի առաջնորդ
Անդրեյ Շարոնով, Մոսկվայի «Սկոլկովո» կառավարման դպրոցի նախագահ
Հարութ Շիթիլյան, CDPQ Infra ընկերության գործադիր տնօրեն
Արման Ոսկերչյան, Philips ընկերության բիզնես խմբի ղեկավար
Սաշա Չանոֆ, Refuge Point կազմակերպության հիմնադիր և գործադիր տնօրեն
Դոկտոր Հրաչ Չիլինգիրյան, Օքսֆորդի համալսարանի արևելագիտության ամբիոնի դասախոս և գիտաշխատող
Սերժ Չուրուկ, խորհրդական
Գերաշնորհ Տ. Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյան, Արևմտյան Եվրոպայի hայրապետական պատվիրակ և Վատիկանում Ամենայն հայոց կաթողիկոսի ներկայացուցիչ, «Հայ օգնության ֆոնդ» բարեգործական կազմակերպության նախագահ
Դոկտոր Միխայիլ Պիոտրովսկի, Պետական Էրմիտաժի տնօրեն
Դիմիտրի Պիրբարի, Վրաստանի եզդիների հոգևոր խորհրդի ղեկավար, Իլիայի պետական համալսարանի Գեորգի Ծերեթելիի անվան արևելագիտության ինստիտուտի հետազոտող
Միքայել Պողոսյան, Մոսկվայի ավիացիոն ինստիտուտի ռեկտոր
Դոկտոր Սեմ Պոտոլիքիո, Preparing Global Leaders ֆորումի հիմնադիր, Ջորջթաունի համալսարանի Մաքքորթի անվան հանրային քաղաքականության դպրոցի գլոբալ և ավանդական կրթության ղեկավար
Դեյվիդ Ջամպաոլո, Pi Capital ընկերության հիմնադիր և գործադիր տնօրեն
Դոկտոր Գրեգորի Ջոնս, Դյուքի համալսարանի սեմինարիայի դեկան, աստվածաբան-պրոֆեսոր
Քամալ Ռահման, Mishcon de Reya իրավաբանական ընկերության գործընկեր և միգրացիոն խմբի ղեկավար
Ռոբերտ ֆոն Ռեկովսկի, մասնավոր ներդրող, անկախ ստրատեգ
Դոկտոր Յորգ Ռոխոլ, ESMT բիզնես դպրոցի նախագահ
Լարա Սեդրակյան, News Deeply ընկերության գործադիր տնօրեն, համահիմնադիր և գլխավոր խմբագիր
Փիթեր Սենդս, «ՁԻԱՀ-ի, տուբերկուլյոզի և մալարիայի դեմ պայքարի համաշխարհային հիմնադրամ» կազմակերպության գործադիր տնօրեն
Վահե Վարդանյան, Global Family Office Community կազմակերպության հիմնադիր և գործադիր տնօրեն
Դոկտոր Մանֆրեդ Քեթս դը Վրիս, Բիզնեսի կառավարման եվրոպական ինստիտուտի (INSEAD) առաջնորդության զարգացման և կազմակերպական փոփոխությունների պատվավոր պրոֆեսոր
Սարա Լի Ուիթսոն, Human Rights Watch կազմակերպության Մերձավոր Արևելքի և Հյուսիսային Աֆրիկայի բաժանմունքի գործադիր տնօրեն
Էդ Ուիլյամս, Edelman UK and Ireland ընկերության գործադիր տնօրեն
Դոկտոր Թոմ Քաթինա, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նախագահ, 2017 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր
Դոկտոր Դիփալի Քանա, Rockefeller հիմնադրամի Ասիայի տարածաշրջանային գրասենյակի կառավարող տնօրեն
Ջարըդ Քարնի, Lightdale ընկերության հիմնադիր և գործադիր տնօրեն
Բարոնուհի Քերոլայն Քոքս, Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատի անդամ, HART հիմնադրամի հիմնադիր և նախագահ
Սունիտա Քրիշնան, Prajwala կազմակերպության համահիմնադիր, սոցիալական ակտիվիստ, «Ավրորայի» հերոս
Նիկոլա Քրոսթա, Impact46 կազմակերպության հիմնադիր և գործադիր տնօրեն
Նիկոլաս Քումջյան, Կամբոջայի դատարանների Արտակարգ պալատների միջազգային դատախազ
Ումրա Օմար, Safari Doctors կազմակերպության հիմնադիր և տնօրեն
Հեսո Օսման,  Նիդեռլանդներում եզդիական հիմնադրամի նախագահ
Սայմոն Օ'Քոննել, Mercy Corps մարդասիրական կազմակերպության գործադիր տնօրեն
Սայիդա Ղուլամ Ֆաթիմա, Պակիստանի կախյալ շահագործվողների ազատագրության ճակատի (BLLF) գլխավոր քարտուղար, «Ավրորայի» հերոս

111 выдающийся людей со всего мира стали послами доброй воли форума "Аврора"
Организаторы Форума "Аврора" с гордостью сообщают, что 111 лидеров и влиятельных представителей политических, академических, деловых кругов и шоу-бизнеса со всего мира присоединились к Форуму "Аврора" в качестве Послов доброй воли, демонстрируя свою готовность решать самые острые глобальные проблемы нашего времени и будущих поколений.
Соучредители Форума "Аврора" Нубар Афеян, Вартан Грегорян и Рубен Варданян приветствуют Послов доброй воли как носителей видения "Авроры", продвигающих инновационный и эффективный подход к достижению позитивных социальных изменений в Армении и за ее пределами.
На первом Форуме "Аврора", который пройдет в Армении с 14 по 21 октября 2019 года, соберутся лидеры мнений и проводники перемен из Армении и других стран для обмена знаниями и опытом. Они также примут участие в учебно-просветительских и культурных мероприятиях, охватывающих различные сферы – здравоохранение и технологии, образование и искусство, экологию и гуманитарную деятельность. Проведение Форума "Аврора" стало возможным благодаря сотрудничеству различных армянских и международных организаций.
"Мы гордимся тем, что создали сообщество объединенных сетевым взаимодействием людей, которые оказали реальное влияние на мир в своей области деятельности, – сказал Вартан Грегорян, соучредитель форума "Аврора". – Послы доброй воли играют решающую роль в превращении Форума "Аврора" в платформу взаимодействия. Они вдохновляют новое поколение на совершение прорыва в достижении глубинных и порой революционных изменений".
Первый Форум "Аврора" совпадает с важным моментом в истории Армении. Ненасильственная передача политической власти в прошлом году приковала внимание всего мира к стране, которая своим примером продемонстрировала, как образованная нация может добиться государственных преобразований мирными средствами. "Бархатная революция", богатое культурное и историческое наследие Армении в сочетании с ее расположением на перекрестке между Востоком и Западом – все это сделало одну из самых маленьких по территории и численности населения стран в мире Страной года – 2018 по версии журнала The Economist. Уникальность момента позволяет привлечь внимание участников Форума "Аврора" к тому, каких социальных изменений можно достигнуть и какие решения можно найти, если объединить национальные и международные усилия и ресурсы ради всеобщего прогресса.
"Нет более подходящего момента, чтобы приветствовать творцов перемен, мыслителей и новаторов Армении и всего мира, – отметил генеральный директор Научно-технологического фонда Армении (FAST) Армен Оруджян. – Мы уверены, что благодаря Послам доброй воли, их опыту и профессиональным достижениям мы с успехом проведем Форум и позиционируем Армению как центр научного, технологического и социально-экономического развития в регионе. Форум "Аврора" станет средоточием креативности и инновационности, поскольку на нем соберутся выдающиеся мыслители и светила науки и техники со всего мира".
"Форум "Аврора" зиждется на нашей вере в то, что все мы – граждане мира. Если мы стремимся решить острейшие глобальные проблемы, то образование – это ключ к их решению, – подчеркнул директор колледжа UWC Dilijan Габриель Абад Фернандес. – Как педагог я очень рад участвовать в этой инициативе, направленной на достижение устойчивого прогресса в гуманитарной, образовательной, социальной, культурной и научной сферах. Я благодарен Послам доброй воли со всего мира, которые уже присоединились к Форуму "Аврора", обеспечив ему успех".
Имена Послов доброй воли были объявлены 10 марта 2019 года, в четвертую годовщину основания Гуманитарной инициативы "Аврора". Программа Форума "Аврора" в октябре 2019 года, организаторами которого выступают Гуманитарная инициатива "Аврора" совместно с благотворительным фондом "Инициативы развития Армении" (IDeA Foundation), Научно-технологическим фондом Армении (FAST), глобальной образовательной платформой "Школы мира" (Scholae Mundi Global Educational Platform), международным колледжем UWC Dilijan и Америабанком, включит в себя различные мероприятия каждой из этих организаций.
Послы доброй воли Форума "Аврора" по состоянию на 10-ое марта 2019 года:
Владимир Аветисян, заместитель Председателя Правления, куратор Проектного центра, Управляющая компания "РОСНАНО"
Мария Элена Агуэро, Генеральный секретарь Мадридского клуба
Фартун Адан, основатель Центра мира и прав человека "Эльман", герой "Авроры" – 2017
Ламия Аджи Башар, езидская правозащитница
Ричард Азарниа, учредитель Good Investors
Николя Азнавур, соучредитель Фонда Азнавура
Небахат Аккоч, основатель и управляющий директор Женского центра KAMER
Анна   Акопян, супруга Премьер-министра Республики Армения, Председатель попечительского совета фондов "Мой шаг" и "Город улыбок"
Маринэ Алэс, композитор, автор, театральный критик, член Художественного совета премии "Аврора"
Седа Амбарцумян, младший партнер, Maitland/AMO
Доктор Карапет Андраникян, директор Института технической микробиологии Технологического университета Гамбурга, Председатель Консультативного совета Научно-технологического фонда Армении
Отец Месроп Арамян, соучредитель Образовательного фонда "Айб", соучредитель Научно-технологического фонда Армении
Левон Аронян, шахматист, гроссмейстер
Диана Арсенян, вице-президент по международным программам, руководитель программы "Россия и Евразия", Корпорация Карнеги, США,
Генри Арсланян, ведущий специалист финтех- и крипто-практики PwC в Азии, председатель финтех-ассоциации Гонконга, адъюнкт-профессор Гонконгского университета
Лилит Асирян, основатель "Студии Лилит Асирян"
Луна Атамян Хан-Питерсен, директор по развитию бизнеса североамериканского подразделения, Salterbaxter
Чжо Ла Аун, адвокат и лидер рохинджа, лауреат премии "Аврора" – 2018
Джамиля Афгани, основатель и председатель Организации по наращиванию потенциала и развитию системы образования Noor (NECDO), герой "Авроры" – 2017
Анна Афеян, соучредитель Фонда Нубара и Анны Афеян
Посол Идо Ахарони, профессор Нью-Йоркского университета, член Международного консультативного совета APCO
Идо Баба Шейх, экс-советник президента, парламентарий, гражданский активист
Питер Балакян, поэт, писатель, академик, профессор гуманитарных наук Университета Колгейт
Джулия Баландина-Жакье, основатель JBJ Consult – Impact Investment Solutions, соучредитель NextGen Impact Leadership Accelerator
Маргерит Баранкитс, основательница "Дома Шалом" и госпиталя REMA, лауреат премии "Аврора" – 2016
Лора Бейли, ведущий специалист по устойчивому социальному развитию в общественной, городской, и сельской сферах, Всемирный банк
Тимур Бекмамбетов, кинорежиссер, сценарист, продюсер
Стивен Беренсон, управляющий партнер Flagship Pioneering
Рума Боуз, генеральный директор и управляющий партнер Humanitarian Ventures
Паата Бурчуладзе, оперный певец, гражданский активист
Ваге Вартанян, основатель и генеральный директор Global Family Office Community
Арман Воскерчян, глава подразделения "Терапевтическая помощь", Philips
Ваге Габраш, генеральный директор Cofinor SA, совладелец Société Gabrache SA
Отец Баграт Галстян, епископ, глава епархии Тавуша, глава канцелярии концептуальных положений Первопрестольного Святого Эчмиадзина
Ребекка Гарсия, соучредитель First CoderDojo (Нью-Йорк)
Брат Эктор Томас Гонсалес Кастильо, основатель и директор приюта La 72, герой "Авроры" – 2018
Пьер Гюрджян, директор фонда "IDeA Europe"
Доктор Ахмед Дезайе, президент Университета Салахаддина (Эрбиль)
Давид Джампаоло, основатель и генеральный директор Pi Capital
Доктор Грегори Джонс, декан семинарии Университета Дьюка, заслуженный профессор теологии и христианского служения
Алена Долецкая, журналист, писатель, глава агентства AsD consultancy, советник генерального директора Третьяковской галереи, креативный консультант издания Flacon
Вероника Зонабенд, соучредитель фонда RVVZ, соучредитель фонда IDeA, партнер-учредитель и председатель Совета директоров школы UWC Dilijan
Доктор Гарик Исраелян, астрофизик, основатель и директор фестиваля Starmus
Ральф Йирикян, генеральный директор VivaCell-MTS
Карл Йоханссон, исполнительный директор Breakthrough Prize
Салпи Казарян, директор Института арменоведения Университета Южной Калифорнии
Доктор Мусимби Каньоро, президент и генеральный директор Глобального фонда в поддержку женщин
Кеннет Карлсон, продюсер, режиссер фильма "Сердце Нубы"
Джаред Карни, основатель и генеральный директор Lightdale LLC
Доктор Том Катена, председатель Гуманитарной инициативы "Аврора", лауреат премии "Аврора" – 2017
Доктор Манфред Кетс де Врис, профессор развития лидерства и организационного изменения бизнес-школы INSEAD
Отец Бернард Кинви, директор больницы имени Иоанна Павла II в Боссемптеле (ЦАР), герой "Авроры" – 2016
Баронесса Каролина Кокс, член Палаты лордов Соединенного Королевства Великобритании, основатель и президент Humanitarian Aid Relief Trust
Венди Копп, соучредитель и генеральный директор Teach for All
Сунита Кришнан, общественный деятель, соучредитель Prajwala, герой "Авроры" – 2018
Никола Кроста, основатель и генеральный директор Impact46
Меэлис Кубитс, управляющий партнер Corpore
Доктор Сива Кумари, генеральный директор программы Международного бакалавриата
Николас Кумджян, международный прокурор Чрезвычайных палат в судах Камбоджи
Михаил Куснирович, основатель и председатель Совета директоров группы компаний Bosco Di Ciliеgi
Кристиан Мадсбьерг , соучредитель и партнер ReD Associates
Дэвид МакКeнзи, президент Associated Television International
Марджори Марголис, президент Women's Campaign International
Джулия Миддлтон, основатель и директор по инновациям Common Purpose
Светлана Миронюк, профессор бизнес-практики, Московская школа управления "Сколково"
Марк Момджян, юрист, Momjian Anderer LLC
Эндрю Мур, директор по фандрайзингу в частном секторе и коммуникациям Halo Trust
Педро Мурадян, эксперт-консультант Управления Верховного комиссара Организации Объединенных Наций по правам человека
Мхитар Мхитарян, председатель Совета акционеров АО "Силтумэлектропроектс"
Майкл Мэдник, старший консультант Albright Stonebridge Group
Арье Найер, почетный президент Open Society Foundations
Гор Нахапетян, профессор управления кадрами, Московская школа управления "Сколково"
Его Высокопреосвященство архиепископ Езрас Нерсисян, главa Российской и Ново-Нахичеваньской Епархии Армянской апостольской церкви
Саймон О’Коннелл, исполнительный директор Mercy Corps
Умра Омар, основатель и исполнительный директор Safari Doctors
Хесо Осман, президент Фонда езидов (Нидерланды)
Архиепископ Хажак Парсамян, патриарший делегат Западной Европы и Представитель Католикоса всех армян в Ватикане, Президент Фонда помощи Армении
Доктор Михаил Пиотровский, директор Государственного Эрмитажа
Дмитрий Пирбари, востоковед, глава Духовного совета езидов, исследователь, Институт востоковедения имени Георгия Церетели (Государственный университет Ильи, Тбилиси)
Михаил Погосян, ректор Московского авиационного института (МАИ)
Доктор Сэм Потоликкио, основатель и президент Preparing Flobal Leaders Forum, директор по глобальному и традиционному образованию Школы публичной политики Маккорта в Джорджтаунском университете
Камаль Рахман, партнер и руководитель по вопросам иммиграции, Mishcon de Reya
Роберт фон Рековски, частный инвестор, независимый специалист по стратегии
Доктор Йорг Рохолл, президент Европейской школы менеджмента и технологий (ESMT)
Лара Седракян, соучредитель, генеральный директор и ответственный редактор News Deeply
Питер Сэндс, исполнительный директор Глобального фонда по борьбе со СПИДом, туберкулезом и малярией
Достопочтенный Тигран Тевризян, бывший Федеральный судья США
Доктор Мего Терзян, президент французского отделения "Врачей без границ" (Médecins Sans Frontières)
Синтия Тусан , генеральный директор, председатель совета директоров и старший портфолио-менеджер Strategic Global Advisors (SGA)
Эд  Уильямс, генеральный директор Edelman по Великобритании и Ирландии
Сара Ли Уитсон, исполнительный директор подразделения Ближнего Востока и Северной Африки Human Rights Watch
Седа Гулам Фатима, генеральный секретарь Пакистанского фронта освобождения от кабального труда, герой "Авроры" – 2016
Эбигейл Флинн, директор департамента маркетинга Flint Global
Марк Фуллер, председатель и генеральный директор Rosc Global Llc
Доктор Джонатан Фэнтон, президент Американской академии искусств и наук
Андреас Хайнеке, основатель и генеральный директор Dialogue in the Dark
Чулпан Хаматова, актриса, соучредитель фонда "Подари жизнь"
Игрид Хамм, соучредитель и генеральный директор инициативы Global Perspectives
Арсине Ханджян, общественный деятель, актриса, продюсер
Доктор Дипали Ханна, управляющий директор азиатского регионального офиса в области глобальной политики и адвокатуры Фонда Рокфеллера
Сергей Хачатрян, скрипач
Саша Чанофф, соучредитель и исполнительный директор RefugePoint
Доктор Грач Чилингирян, член-корреспондент Института восточных исследований Оксфордского университета
Серж Чурук, советник
Андрей Шаронов, президент Московской школы управления "Сколково"
Арут Шитилян, исполнительный директор CDPQ Infra
Ильвад Эльман, директор программ и развития Центра мира и прав человека "Эльман", герой "Авроры" – 2017
Доктор Элизабет Энгеллау, практикующий адъюнкт-профессор по менеджменту бизнес-школы INSEAD, программный директор Института глобального лидерства INSEAD