ԵՄ պաշտոնյաներն արձագանքել են Brexit-ի հարցով քվեարկությանը
Brexit-ի հարցով ԵՄ գլխավոր բանակցող Միշել Բառնիեն արձագանքել է Մեծ Բրիտանիայի Համայնքների պալատում երեկվա քվեարկությանը: «ԵՄ-ն արեց հնարավոր ամեն ինչ` օգնելու ձեռք բերել համաձայնություն: Փակուղուց դուրս գալու ելքը կարող է գտնվել միայն Մեծ Բրիտանիայում: Այժմ մենք պետք է պատրաստվենք առանց գործարքի Brexit-ին առավել, քան երբևէ», - գրել է Բառնիեն թվիթերյան իր էջում:
«ԵՄ անդամները Brexit-ի և դրա ժամկետների հնարավոր հետաձգման լուրջ հիմնավորում: Անհրաժեշտ է ապահովել Եվրամիության կառույցների անխափան աշխատանքը», - գրել է Եվրամիության խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը: Այս մասին փոխանցում է Euronews-ը:
Իսկ Նիդեռլանդների վարչապետ Մարկ Ռյուտտեն գրել է հետևյալը. «Քվեարկության արդյունքներն ափսոսանք են առաջացնում: Ցավալի է, որ բրիտանական կառավարությունը չստացավ աջակցություն նոյեմբերին համաձայնեցված գործարքի հարցով, նույնիսկ ԵՄ կողմից բազմաթիվ լրացուցիչ երաշխքիներից հետո: Լուծումը պետք է գա Լոնդոնի կողմից»:

ЕС отреагировал на итоги голосования по Brexit
Главный переговорщик от ЕС по вопросам «брексита» Мишель Барнье уже отреагировал на итоги голосования в Палате общин: «ЕС сделал всё возможное, чтобы помочь заключить соглашение. Выход из тупика может быть найден только Великобританией. Сейчас нам особенно важно быть готовыми к "брекситу" без сделки»
«Члены ЕС ждут серьёзного обоснования возможной отсрочки "брексита" и её сроков. Необходимо обеспечить бесперебойную работу институтов Евросоюза», - отметил председатель Евросовета Дональд Туск. Об этом передает Euronews.
Премьер-министр Нидерландов Марк Рютте написал в своём твитере: «Итоги голосования вызывают сожаления. Досадно, что британское правительство не получило поддержки по вопросу сделки, согласованной сторонами в ноябре, даже после многочисленных дополнительных гарантий от ЕС. Решение должно прийти из Лондона».