Դավիթ Բաբայանը ներկայացրել է ԱԱԽ համատեղ նիստի մանրամասները (ԲԱՑԱՌԻԿ)
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի համանախագահությամբ Ստեփանակերտում մարտի 12-ին կայացավ Հայաստանի և Արցախի Անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստ: Օրակարգի հիմնական թեման վերաբերում էր Արցախյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացում ներկա իրավիճակի համատեղ գնահատմանը և համակարգված գործողությունների ուրվագծմանը:
Թեմայի շուրջ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ն զրուցել է Արցախի Հանրապետության նախագահի մամլո խոսնակ Դավիթ Բաբայանի հետ:
- Պարո´ն Բաբայան, կմանրամասնե՞ք ինչ է քննարկվել Անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստի ժամանակ:
- Նախ նշեմ, հայկական երկու հանրապետությունների Անվտանգության խորհուրդների նիստն այս ձևաչափով առաջին խորհրդակցությունն էր, որը կարևոր իրադարձություն կարելի է համարել: Լավ կլինի, եթե այս ավանդույթը շարունակվի նաև ապագայում, կարելի է նման նիստ կազմակերպել նաև Երևանում: Կարծում եմ, որ այդ համատեղ նիստերի մշակույթը շատ հետաքրքիր է և արդյունավետ:
Իսկ ինչ վերաբերում է անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ քննարկված թեմաներին, պետք է նշեմ, որ քննարկվել է հարցերի շատ լայն շրջանակ: Նիստը տևել է 8-9 ժամ: Քննարկվել են տարբեր ոլորտներում երկու հայկական պետությունների փոխգործակցության հարցեր: Քննարկվել է անվտանգության, սոցիալ-տնտեսական, ռազմավարական ծրագրերից մինչև արտաքին քաղաքական հարցեր: Բնականաբար քննարկվել է Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարությունը ևս մեկ անգամ փաստեց, որ պաշտոնական Երևանը հետամուտ է լինելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորմանը հասնելուն, ինչը միշտ կարևորել է պաշտոնական Ստեփանակերտը: Սա է մեզ համար ուղենիշ: Եվ մեկ անգամ պաշտոնական Երևանը հաստատեց, որ անելու է ամեն ինչ, որպեսզի վերականգնվի լիարժեք ձևաչափը, որը ևս կարևոր է այն տեսանկյունից, որ առանց Արցախի մասնակցության հնարավոր չէ կարգավորել հիմնախնդիրը:
Շատ կարևոր է, որ ընդգծվեց անվտանգության ու կարգավիճակի հրամայական լինելու խնդիրը: Ընդհանուր առմամբ, անդրադարձ է արվել բոլոր այն խնդիրներին, որոնք ընկած են մեր պետականաշինության հիմքում:
Ընդհանրական անդրադարձ է եղել նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին հայտարարությանը: Սակայն նշեմ, որ պետք է առհասարակ ոչ թե հայտարարությունների վրա կենտրոնանալ, այլ` կարևորագույն խնդիրների: Սա ոչ առաջին, ոչ էլ վերջին հայտարարությունն է: Մենք պետք է անկախ ամեն ինչից միշտ միասնական ճակատով հանդես գանք: Կարևորը հենց սա է:

Пресс-секретарь президента Арцаха - о подробностях Совета безопасности в Степанакерте (эксклюзив)
В Степанакерте вчера под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Республики Арцах Бако Саакяна состоялось совместное заседание Советов безопасности Армении и Арцаха. Основной темой повестки была совместная оценка текущего состояния процесса мирного урегулирования карабахского конфликта и планирование скоординированных действий. ИАА "Армедиа" попросила пресс-секретаря президента Республики Арцах Давида Бабаяна рассказать некоторые подробности вчерашних обсуждений.
- Прежде всего, я хотел бы отметить, что совместное заседание двух армянских Советов безопасности - первая консультация в таком формате, которую можно считать важным событием. Было бы хорошо, если б эта традиция продолжилась и в будущем, такое заседание можно провести и в Ереване. Я думаю, что культура таких совместных обсуждений очень интересна и эффективна.
Что касается тем, которые обсуждались на Совете безопасности, то я должен сказать, что обсуждался широкий круг вопросов. Заседание длилось 8-9 часов. Обсуждались вопросы сотрудничества двух армянских государств в разных сферах. Были обсуждены и вопросы безопасности, социально-экономические, стратегические проекты, вопросы внешней политики. Естественно, обсуждался и процесс урегулирования карабахского конфликта.
Заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна еще раз подтвердило, что официальный Ереван будет добиваться урегулирования карабахо-азербайджанского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ, что всегда было важно для официального Степанакерта. Это - ориентир для нас. Официальный Ереван еще раз подтвердил, что сделает все для восстановления полноценного формата переговоров, что также важно с точки зрения невозможности урегулирования проблемы без участия Арцаха.
Очень важно, что был подчеркнут приоритет проблем безопасности и статуса. Вообще, были затронуты все вопросы, которые лежат в основе нашего государственного строительства.
Обсуждения коснулись и недавнего заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Однако хочу отметить, что следует фиксироваться не на заявлениях, а на наиболее важных задачах. Это не первое и не последнее заявление сопредседателей. Независимо от чего бы то ни было мы должны выступать с единых позиций. Это и есть самое важное.